x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / آخرین خبرها از قرار وثیقه 10هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی/ از ماجرای پرونده «بانک ملت» تا سرقت پول‌های ATM «بانک ملی»

آخرین خبرها از قرار وثیقه 10هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی/ از ماجرای پرونده «بانک ملت» تا سرقت پول‌های ATM «بانک ملی»

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، دستگاه قضا طی هفته‌ای که گذشت با اخبار داغ و تازه‌ای روبه‌رو بود. از مهم‌ترین رویدادهای قضایی در هفته گذشته تشریح آخرین وضعیت پرونده‌های قضایی از جمله بابک زنجانی، بانک دی، بانک ملت، پرونده تعرض به سفارت عربستان و… از سوی سخنگوی دستگاه قضا اشاره کرد.

همچنین طی هفته گذشته محمدرضا دشتی اردکانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از بازدید کرد و در حاشیه این بازدید پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.

اخبار حوزه استان‎ها و شهرستان‎ها نیز طی هفته ای که گذشت در نوع خود جالب توجه بود، از کشف و معدوم سازی دو مزرعه ماری‎جوآنا در نظرآباد، سرقت از ATM بانک ملی در قزوین، قلع و قمع غیرمجاز در حریم رودخانه جاجرود و… از تازه‎ترین اخبار استان‏ها بود.

**آخرین وضعیت پرونده‎های مهم قضایی از پرونده بابک زنجانی تا جزئیاتی از پرونده بانک ملت

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای در نود و نهمین نشست خبری خود به تشریح مهمترین پرونده‏های قضایی پرداخت که از جمله آن‌ها پرونده بانک ملت، دی، سعید مرتضوی، پرونده تعرض به سفارت عربستان بود.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به صدور کیفرخواست پرونده ورمی کمپوست ادامه داد: تعداد کثیری در رابطه با این پرونده اعلام کرده بودند که شکایت دارند؛ ولی آنهایی که رسما شکایتنامه را تنظیم و مستندات و دلایل خودشان را ارائه دادند، 4200 نفر هستند. این پرونده در حال حاضر 8 بازداشتی دارد و تعدادی نیز با قرار مناسب آزاد شدند تا روز دادگاه حضور پیدا کنند.

ماجرای پرونده «بانک ملت» به کجا رسید؟/شناسایی و معدوم سازی دو مزرعه «ماری‌جوانا» / آخرین خبرها از قرار وثیقه 10هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی

معاون اول قوه قضائیه در رابطه با آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی گفت: این پرونده نیز با پیگیری‌های انجام شده در دادسرا رفع نقص شد و به دادگاه ارجاع شده و تاریخ 14 شهریور وقت رسیدگی به پرونده است.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده امیر منصور آریا، موسوم به پرونده فساد 3هزار میلیاردی گفت: هفت شرکت از شرکت‌های او تعیین تکلیف قطعی شدند. قبلا هم تعدادی از اموال او همچون ماشین، خانه، شرکت نیز تعیین تکلیف شده بودند،. در دور جدید 4 شرکت از طریق مزایده به فروش رسیده‌اند و 3 شرکت هم که در مزایده به فروش نرسیده‌اند بر اساس ضوابط و مقررات بابت استرداد و رد مال به بانک ملی داده شد. اما مواردی هم هنوز مانده است که باید تعیین تکلیف شود. مجری حکم این پرونده،‌ وکلا و نمایندگانی از بانک ملی هنوز در حال مذاکره درباره دیگر اموال باقی مانده هستند. از لحاظ کارشناسی اختلاف نظرهایی بوده که کارها را دنبال می کنند و امیدواریم سریعتر به پایان برسد و اگر بانک ملی برای گرفتن این اموال بابت طلب خود همراهی کند، کار زودتر به پایان می رسد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده بانک ملت نیز گفت: در این رابطه 4 نفر بازداشت و چند نفر تحت تعقیب هستند. برخی از این افراد که تحت تعقیب هستند در ایران و برخی در خارج از کشورند. به هر تقدیر پرونده دنبال می‌شود و ادامه دارد.

وی با بیان اینکه پرونده بانک ملت در حال تحقیقات مقدماتی و اولیه است،‌ افزود: موارد مختلفی در این پرونده هست که صرفا مربوط به دریافت‌های غیر متعارف است؛ اما ممکن است دریافت‌های غیر متعارف در این پرونده مطرح باشد، لکن کلِ پرونده منحصر به دریافت‌های غیر متعارف نیست. تحقیقات پرونده توسط بازپرس ادامه دارد. اجمالا مسائل مالی است؛ مسئله دریافت‌های غیر حق هم هست. مثلا گفته شده است برای 16 جلسه حضور 125هزار دلار گرفته اند. ممکن است این هم خلاف و قابل رسیدگی باشد، ولی همه از این باب نیست.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جزئیاتی از پرونده بانک ملت را بیان کنید، گفت: طبق قانون مواردی را مطرح کردند. اجمالاَ مسائل از چند سال پیش نسبت به بعضی از متهمین شروع شده و طبق گزارشی که داده‌اند، این جرائم سازمان یافته است و فردی نیست و مرکب از چند اتهام است که در مجازات‌ها مؤثر است. طبق آن چیزی که می گویند، جرائم، شبکه ای و مرکب و با برخی از عناصر ذی‌نفوذ مرتبط است؛ اما اینکه چقدر به نتیجه می رسد، باید منتظر ماند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در ادامه در ارتباط با پرونده تعرض به سفارت عربستان اظهار کرد: بخشی از این پرونده در دادسرای ویژه روحانیت و بخشی از آن در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل پرونده شد که بعضی از متهمین در صلاحیت دادسرای ویژه روحانیت بودند. دادسرا بر اساس مقرراتی که دارد، می تواند تا مرحله تحقیقات و یا بطور کامل پرونده را واگذار کند که در این مورد برای اینکه تحقیقات جامع تری صورت گیرد، آن را به دادگستری تهران واگذار کرد.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: از ناحیه دادسرا اتهام متوجه 44 نفر بود که پرونده 21 نفر از این افراد به دادگاه عمومی دادگستری تهران و مابقی به دادگاه ویژه روحانیت فرستاده شد.

وی افزود: طبق خبری که امروز از دادگاه ویژه روحانیت گرفتم آنها بیان کردند که تلاش می کنیم پرونده هر چه زودتر به دادگاه ارسال و ظرف یکی دو هفته آینده تعیین وقت و رسیدگی شود و در مورد آن بخش از پرونده که در دادگستری تهران است نیز روز گذشته سوال کردم واعلام کردند که رسیدگی دادگاهی پرونده به اتمام رسیده و نیازی به تشکیل جلسه دادگاه نیست؛ اما ختم رسیدگی هنوز اعلام نشده است که بین این دو فرق وجود دارد. این درحالی است که یک نفر از کسانی که احضار کرده اند هنوز حضور پیدا نکرده است.

سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط با پرونده بابک زنجانی گفت: وی در مقاطع مختلف اعلام می کرد اموالی را دارد؛ اما تاکنون اینکه این فرد موجودی‌ در بانک‌ها و کشورهای خارجی داشته باشد، ثابت نشده است. حتی برای اثبات این امر هیئتی اعزام شد و مشخص شد چنین چیزی وجود ندارد که بعدا اعلام کردند شماره حساب ارزی بدهید؛ اما باز هم پول و ارزی واریز نشد.

 

ماجرای پرونده «بانک ملت» به کجا رسید؟/شناسایی و معدوم سازی دو مزرعه «ماری‌جوانا» / آخرین خبرها از قرار وثیقه 10هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی

وی ادامه داد: مبلغ قرار وثیقه ای که برای بابک زنجانی صادر می شود بالاست؛ اما تا الان اموالی از خود وی به این مقدار شناسایی نشده است و کسی حاضر نشده برای وی به این میزان وثیقه بگذارد. این درحالی است که وکیل وی اعلام کرده بود که افرادی که شریک وی در خارج از کشور هستند، حاضرند وثیقه بگذارند. ما نیز همین را می خواهیم؛ اگر وثیقه ای با این میزان دارند، بگذارند.

برای مشاهده مشروح نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا اینجا کلیلک کنید.

**پرونده آتش‌سوزی «پتروشیمی بوعلی سینا» به کجا رسید؟

در حکم رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به سرپرست هیئت بازرسی آمده است که هیئت مذکور از تاریخ 20 تیرماه با استقرار در مجموعه وزارت نفت و حضور در محل وقوع حادثه آتش‌سوزی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصین مربوطه و همچنین مراجعه به مسئولان و کارکنان ذی‌ربط نسبت به بررسی این موضوع اقدام کرده و نتیجه را با دقت و مستدل گزارش کنند، این در حالی است که سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود بیان کرد که طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور این حادثه عمدی نبوده است.

قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز روز گذشته در گفت‌وگو با اظهارکرد: گزارش کامل سازمان بازرسی در رابطه با پتروشیمی بوعلی سینا تا هفته آینده به مراجع ذیصلاح ارسال می‌شود.

**وجود 100 هزار واحد صنفی فاقد مجوز در تهران/ عرضه البسه منقوش به علائم گروه‌های فاسد و منحرف، جرم است/ ضرورت سخت گیری در احراز صلاحیت برخی صنوف

نشست دادستان تهران با مسوولان برخی صنوف که بیش‌ترین ارتباط را با مردم دارند، شامل مشاوران املاک، نمایشگاه‌داران اتومبیل، آرایشگاه‌ها، پوشاک، قهوه‌خانه‌داران، رستوران‌داران، مهمان‌پذیرها و… با حضور برخی معاونان دادستان که سرپرستان نواحی مرتبط با صنوف می‌باشند و رییس پلیس اماکن تهران برگزار شد.

ماجرای پرونده «بانک ملت» به کجا رسید؟/شناسایی و معدوم سازی دو مزرعه «ماری‌جوانا» / آخرین خبرها از قرار وثیقه 10هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *