x
سایت وکیل / اخبار / آیا وصیت‌نامه‌ای که بوسیله دیگران نوشته شده باشد، قابل قبول است؟

آیا وصیت‌نامه‌ای که بوسیله دیگران نوشته شده باشد، قابل قبول است؟

آیا وصیت‌نامه‌ای که بوسیله دیگران نوشته شده باشد، قابل قبول است؟

پرسش مخاطب درباره وصیت‌نامه‌ای بوسیله دیگران نوشته شده باشد، این است:

سلام و خسته نباشید ببخشید پدر من وصیت نامه اش رو دیکته کردن بنده نوشتم و بعد خودشون مادرم و یک شاهد امضا کردن میخواستم بدونم ایا این وصیت نامه ارزش قانونی داره یا نه؟ سوال دومم اگر جوابتون مثبت هست اینه که ایا به توافق تمامی وراث میشه قسمتی از وصیت نامه رو اجرا نکرد؟ خیلی ممنونم

پاسخ کارشناسان
از نظر قانون امور حسبی وصیتی که خودنوشت، رسمی یا سری نباشد فقط در صورتی معتبر است که اشخاص ذی نفع در ترکه به صحت وصیت اقرار نمایند.
در مورد پرسش دوم باید گفت که موصی تا یک سوم اموال خود را می‌تواند وصیت کند. اگر وصیت موصی بیش از این مقدار باشد، در مورد مازاد بر یک سوم دارایی زمان فوت، رضایت ورثه شرط است. در این صورت اگر ورثه نسبت به مازاد توافق ننمایند می‌توانند به آن قسمت از وصیت عمل نکنند. ماده ۸۴۲ قانون مدنی ایران مقرر می‌دارد:
وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست، مگر با اجازه وراث و اگر بعضی از ورثه اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ است.

انتهای پیام/

[ad_2] منبع میزان آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *