x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / احداث 7 مجتمع قضایی تا نیمه اول سال آینده

احداث 7 مجتمع قضایی تا نیمه اول سال آینده

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، عباس پوریانی رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در مراسم تودیع و معارفه سرپرست جدید مجتمع شهید قدوسی گفت: کار در قوه قضائیه با این حجم پرونده بسیار سخت است اما اجر و پاداشی بسیار زیادی دارد، قاضی برای حل خصومت و رسیدن به واقعیت پرونده در تلاش است و رسیدن به واقعیات به لحاظ اینکه بعضا برخی از طرفین پرونده به هر شکلی به دنبال کتمان واقعیت هستند، کار سختی است.

وی با بیان اینکه رسیدن به حقیقت کاری بسیار سخت و پیچیده است، اظهار کرد: برخی طرفین دعوی در پرونده‌های سنگینی که تشکیل می‌شود ترفندهایی به کار می‌برند تا خود را حق دار جلوه دهند و برای رسیدن به مقاصد غیر قانونی خود متوسل به افرادی می‌‎شوند که در دادگاه شهادت کذب می دهند. چه بسا با این کار سعی دارند قاضی را به خطا واشتباه بیاندازند اما قاضی همه این ترفندها را متوجه می شود و بر اساس حق رای عادلانه صادر می کند تا حق را به حق دار برساند.

پوریانی در ادامه بیان کرد: کار قضاوت کاری خطیر و سخت است،‌ قضاوت کار انبیاء و امامان است و قاضی در مقام قضا به لحاظ خطیر بودن کار در لبه پرتگاه قرار دارد، قضات دارای شان بسیار بالایی هستند، قضاوت کردن کار هر کسی نیست و هر کسی صلاحیت قاضی شدن را ندارد.

وی ادامه داد: عدالت یکی از شروط قاضی شدن است.قاضی باید همه جوانب و شرایط را در نظر بگیرد تا بتواند رای منصفانه و منطبق با عدالت صادر کند قاضی تنها کسی است که می تواند دستور بازداشت دهد و رای را صادر کند.

رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران گفت: اعتبار قوه قضائیه به اعتبار قضات ما برمی گردد 1، میلیون پرونده در دادگستری های سراسر کشور وارد تشکیلات قضایی می شوند رسیدگی به این تعداد پرونده با این تعداد قاضی و کادر اداری کاری بزرگ است که با قلم و نیت خالصانه قضات انجام می‌شود. قضات سختی های بسیاری را تحمل می کنند و باید روزانه 9 و بعضا 15 پرونده را رسیدگی کنند که انصافا کاری سخت و دشوار است.

پوریانی اضافه کرد: خدمت کردن به مردم عبادتی بزرگ است، همکاران قضایی ما تا 2بامداد در شعبه هستند تا به کار مردم رسیدگی کنند در هیچ کجای دنیا چنین چیزی را نداریم؛ اما متاسفانه برخی افراد از مشکلات قوه قضائیه آگاهی ندارند در حالیکه قضات و کارمندان از افتخارات دستگاه قضایی محسوب می شوند.

پوریانی خطاب به قضات گفت: باید از این فرصت برای خدمت به مردم استفاده کنیم و معتقدم کوچکترین فساد در قوه قضائیه ظلمی بزرگ است. ریاست محترم قوه قضائیه بارها دربرخورد قاطعانه بر فساد اداری تاکید دارند کوچکترین فساد نقطه سیاهی بر مجموعه سفید است ما همه تکلیف داریم که نگذاریم فساد در قوه قضائیه ایجاد شود.

رئیس کل محاکم عمومی انقلاب تهران اضافه کرد: مبارزه جدی با فساد باید در ذهن همه قضات و کارمندان باشد و این موضوع منافاتی با حبس زدایی و استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس منافاتی ندارد، با کسانی که مرتکب اعمال مجرمانه شده و افراد زیادی را گرفتار می کنند باید با آنان به شدت برخورد شود.

وی در ادامه از احداث 7 مجتمع قضایی تا نیمه اول سال آینده خبر داد وگفت: 7 مجتمع قضایی در حال احداث است که تا تابستان سال آینده به پایان می رسد ومجتمع شهید قدوسی نیز در اولویت قرار دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *