x
سایت وکیل / اخبار / ارزش رای خوب کمتر از مقاله نیست

ارزش رای خوب کمتر از مقاله نیست

معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به اهمیت تمرکز پژوهشگاه قوه قضاییه بر موضوعات مهم و اساسی گفت: هر کاری که در حوزه پژوهشی دستگاه قضایی انجام می‌گیرد باید برای اهداف دستگاه قابل استفاده باشد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی در اولین نشست تخصصی نمایندگان پژوهشگاه قوه در دادگستری‌های کل استان‌ها ضمن تقدیر از زحمات مدیران و کارکنان پژوهشگاه دستگاه قضایی گفت: وقتی با نظر مساعد رئیس محترم قوه قضاییه و کمک دوستان تصمیم به راه اندازی پژوهشگاه گرفتیم این پرسش وجود داشت که با وجود نهادهای تحقیقاتی در حوزه حقوق چه نیازی به پژوهشگاه است؟ ما گفتیم مراکز پژوهشی موجود در راستای اهداف و نیازهای خود فعالیت می‌کنند؛ دستگاه قضایی بر اساس وظایف و اهداف خویش باید پژوهشگاه و مرکز مطالعاتی خاص خود را داشته باشد. همچنان‌که در کنار مراکز آموزشی دستکاه فعالیت آموزشی مناسب خود را دارد.
وی با اظهار تاسف از برخی نگاه‌های آمارگرا و کمیت گرا با اشاره به مسئولیت خطیر دستگاه قضایی در رسیدگی و ختم به موقع و دقیق پرونده‌ها ادامه داد: دستگاهی که محصولش رای است طبعاً دانش بنیان است و بر همین اساس می‌بایست جایی داشته باشیم که معین دستگاه و قضات در صدور آرای خوب و ارتقاء کیفی رسیدگی به پرونده‌ها باشد. پژوهشگاه در دستگاه قضایی از همین جایگاه برخوردار است.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه در ادامه ضمن اشاره به یک ویژگی مورد نیاز پژوهشگاه گفت: این نهاد می‌تواند زمینه‌ها و ظرفیت‌های نهفته در دستگاه قضایی را در خدمت اهداف واقعی دستگاه و جلب رضایت مردم و مراجعان فعال کند. این ویژگی مهم چیزی نیست جز هوشمندی، سرعت و دقت در فهم و نیز حل مشکلات کلان در دستگاه قضا و در مراحل رسیدگی و صدور آراء طبیعی است که اگر سیستم و ساز و کار مناسبی برای این منظور نداشته باشیم و دچار روزمرگی می‌شود و از فهم و حل به موقع مسائل عقب می‌مانیم.
وی با اشاره به اهمیت و ضرورت هم افزایی و تعامل نیروهای نخبه و فکور در دستگاه قضایی تاکید کرد و گفت: تا زمانیکه تعامل و هم افزایی در بین نخبگان فکری دستگاه و همکاران ایجاد نشود نمی توان به فهم، درک و اجماع مشترکی در شناسایی و حل مشکلات دست یافت. ظرفیت‌ها، استعدادها و انگیزه‌های نابی در گستره دستگاه قضایی وجود دارد اما باید نقاط اتصال و ارتباطات علمی را در دستگاه قضایی تحکیم و تقویت کرد. نمایندگاه پژوهشگاه می‌توانند در این زمینه نقش خوب و مؤثری ایفا کنند. البته برای وصول به این هدف، تعامل، هم اندیشی و هم افزایی بین نخبگاه دستگاه قضا لازم است و به صرف ارتباط با اساتید دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی بیرونی بسیاری از مسائل و موضوعات کشف نمی شود و به نتیجه نمی رسد.

امینی ویژگی مهم و مورد نیاز دیگر برای پژوهشگاه را انتقال و تبادل دانش و تجارب همکاران در دستگاه قضایی بر شمرد و گفت: پژوهشگاه می‌تواند بخش مهمی از فرایند انتقال دانش را در دستگاه انجام دهد. دانسته ها و تجارب مهمی در بین قضات و کارکنان در جریان است که پژوهشگاه می تواند با رصد و تدوین و انتقال آنها ظرفیتهای جدیدی را پدید آورده و به رسیدگی های سریع تر و دقیق تر قضایی کمک کند. متأسفانه تاکنون برخی کوتاهی‌ها در ایجاد ارتباط بین این شبکه عظیم برخوردار از دانش و تجربه در دستگاه قضایی وجود داشته است.
امینی در ادامه انتشار و نقد آرا را در همین راستا دانست و گفت: انتشار آرای نمونه می‌تواند به فرایند تبادل و ارتقاء دانش و تجارب قضایی کمک کند. علاوه بر این بازتاب بسیار خوبی در بین اساتید دانشگاه، وکلا و نخبگان حقوق داشته و دارد.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه با اشاره به نگاه مثبت و حمایتی پژوهشگاه قوه قضاییه از عملکرد علمی همکارانمان در استان‌ها اظهار کرد: ما در حوزه پژوهش خواهان کار فانتزی که صرفا در ویترین قرار گیرد نیستیم و هر کاری که در پژوهشگاه دستگاه قضایی صورت می گیرد باید قابل استفاده و مفید باشد. در این راستا مجله دادگستری هم باید بیشتر رنگ و بوی قوه را داشته باشد.
امینی در پایان با تأکید بر این که ارزش آرای خوب کمتر از کتب و مقالات علمی نیست. از اساتید و فرهیختگان دستگاه قضا خواست تا در راستای ارتقاء سطح علمی دستگاه و ارتقاء سطح آراء قضایی، همکاری بیشتری با این پژوهشگاه داشته باشند.
در ابتدای این نشست که پنج ساعت به طول انجامید جانشین پژوهشگاه، معاون پژوهشی و تعدادی از مسئولان و مدیران پژوهشگاه قوه قضاییه به معرفی فعالیت‌های حوزه‌های مرتبط با خود پرداختند و نمایندگان استانی نیز با طرح نقطه نظرات خویش، برخی اشکالات و پیشنهادات‌شان را بیان کردند.

انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *