Home / اخبار / اخبار قضایی / افزایش بی رویه آمار در شعب کیفری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نگران کننده است

افزایش بی رویه آمار در شعب کیفری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نگران کننده است

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، رئیس کل دادگستری استان تهران در پنجمین نشست شورای معاونین دادگستری کل استان تهران گفت: افزایش بی رویه آمار در شعب کیفری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نگران کننده است.

وی ضمن تبریک بمناسبت دهه مبارک کرامت و همچنین میلاد باسعادت حضرت معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) به بیان روایتی از آنحضرت خطاب به حضرت عبدالعظیم حسنی پرداخت با این مضمون که امام هشتم فرمودند ای عبدالعظیم سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان امر کن که شیطان را به خود مسلط نکنند، در بیان صادق باشند، اداء امانت نمایند، سکوت کنند، آنها را از بحث و جدل های بی جهت و بیهوده بازدار، با یکدیگر تعامل و همدلی داشته باشند و به زیارت و دیدار یکدیگر بروند، اگر کسی این اعمال را انجام دهد موجبات تقرب و نزدیکی به من برایش فراهم خواهد شد.

امام(ع) آنگاه فرمودند: به دوستانم بگو پرده دری نکنند، به جان خود قسم می خورم و متعهد می شوم که اگر کسی مرتکب این عمل گردد و از این راه احد از دوستانم را بیازارد از خدا می خواهم که در دنیا بیشترین عذاب را برایش مهیا نماید و در آخرت نیز او را از زیانکاران قرار دهد ، بگو خداوند از لغزش های نیکوکاران و گنهکاران در می گذرد ولی کسی را که به خدا شرک ورزد و یا احد از شیعیان مرا مورد اذیت و آزار قرار دهد یا نسبت به شیعیان در دلش نیت بدی داشته باشد خدا هرگز او را نخواهد بخشید مگر اینکه خودش توبه نموده و برگردد و اگر چنین نکند ایمان را از دلش خارج می سازد و بهره ای از ولایت نخواهد دید .

این مسئول عالی قضایی در ادامه افزود: از این روایت معصوم(ع) متوجه می شویم که امام رضا(ع) به چه میزان، اولیای خود را دوست میدارد و به آنان عشق می ورزد در برابر این همه لطف و محبت باید تلاش کنیم در مسیر هدایت و طریق امامت حرکت نمائیم تا بدینوسیله مشمول این فرمایشات گهربار شویم.

اسماعیلی همچنین در خصوص افزایش بی رویه آمار در شعب کیفری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران بیان کرد: قانون آئین دادرسی کیفری جدید از اول تیرماه سال گذشته به مرحله اجرا درآمد علیرغم اینکه در این قانون نکات حقوقی ارزنده ای در ابعاد مختلف وجود دارد لکن در برخی از موارد بویژه ماده 450 قانون در عمل برای محاکم کیفری تجدیدنظر استان مشکلات عدیده ای ایجاد نموده که متأسفانه افزایش بی رویه آمار در شعب کیفری دادگاه های تجدیدنظر واقعا نگران کننده است و می طلبد با قید فوریت از طریق مبادی ذیربط در جهت اصلاح ماده مذکور اقدامات و تشریفات قانونی لازم معمول گردد.

وی گفت: می بایست تا تحقق این امر که قطعا زمان بر خواهد بود با استفاده از راهکارهائی چون کار در خارج از وقت اداری با بهره گیری از مقوله کارانه، افزایش شعب و تزریق نیروی انسانی اعم از قاضی و کارمند و ایجاد انگیزه های مادی و معنوی مناسب در همکاران برای تلاش بیشتر و اقدامات دیگر… جلوی این معضل مهم را بگیریم تا به حقوق شهروندان و مراجعین به تشکیلات قضائی لطمه ای وارد نشود.

وی تأکید کرد: نیاز به یک حرکت جهادی در این زمینه داریم تا انشاءاله ضمن برنامه ریزی دقیق بتوانیم به این مشکل عظیم فائق شویم. اسماعیلی در همین خصوص از قضات و کارکنان دادگاه های تجدیدنظر خواست تا با تلاش بیشتر و اقدامات موثرتر در مسیر احقاق حقوق مردم و اجرای هرچه بهتر عدالت گام بردارند.

در ادامه این نشست تعدادی از اعضای شورای معاونین در رابطه با رفع معضل اطاله دادرسی در شعب کیفری محاکم تجدیدنظر، راهکارهایی ارائه کردند که مقرر شد پس از انجام بررسی های دقیق توسط کارگروه تعیین شده، مراتب جمع بندی و به صورت عملیاتی به مرحله اجرا درآید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *