خانه / اخبار / اخبار دادگستری / افزایش ۲۳ درصدی آمار آزادی زندانیان / کاهش ۱۸ درصدی سرقت

افزایش ۲۳ درصدی آمار آزادی زندانیان / کاهش ۱۸ درصدی سرقت

علی القاصی رئیس کل دادگستری استان فارس در گفت وگو با خبرنگارگروه حقوقی و قضایی از کاهش ۱۲ درصدی آمار ورودی و افزایش ۲۳درصدی آزادی زندانیان در سال ۹۴ خبرداد.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضائیه گفت: درراستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها اقدامات ویژه ای در قالب کار گروه و هیأت های تخصصی جهت بررسی مسائل و مشکلات زندان‌های استان انجام که با اتخاذ تمهیدات و راه کارهای قانونی و مدیریتی و اجریی متعدد این هدف مهم محقق شد.

القاصی افزود: آنچه که امروز در دستگاه قضایی مورد دغدغه همکاران قضایی وکارکنان و پرسنل خدوم می باشد، احقاق حق و اجرای عدالت بر اساس موازین شرع مقدس اسلام بوده و اعتماد و رضایتمندی مردم از عملکرد دستگاه قضایی به عنوان اولویت اساسی و منشور اخلاقی در دستور کار قرار دارد.

این مسئول عالی قضایی در ادامه بیان کرد: در راستای کوتاه کردن فرآیند رسیدگی و کاهش زمان دادرسی از همه ظرفیتهای قانونی و مدیریتی جهت نیل به این هدف مهم استفاده شده است و با تشکیل۴۰ جلسه مستمر کمیته رفع اطاله دادرسی و گذراندن ۶۰ مصوبه معضل اطاله دادرسی آسیب شناسی و راه کارهای لازم اتخاذ و اجرایی گردید که نتیجه این اقدامات در سال ۹۳ به کاهش۱۶۷۹۱از میزان موجودی دادگستری منجر و در سال ۹۴ نیز میزان ۶۲۲۳ معادل۸٫۴% از آمار موجودی پرونده های مانده قبل دادگستری کسر شده است.

وی اضافه کرد: در سال ۹۴ تعداد ۷۱۵۴۲۹فقره پرونده به واحدهای قضایی دادگستری استان وارد شده و تعداد ۷۲۱۹۷۲ رسیدگی و مختومه شده است و موجودی دادگستری نیز در طی ۲ سال گذشته از بیش از ۹۰ هزار فقره پرونده در دو سال گذشته به ۶۷۷۸۹کاهش یافته و تلاش همکاران قضایی در راستای سرعت عمل در رسیدگی و کاهش موجودی ها ادامه دارد.

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین گفت:در اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم نیز مجموعه قضایی استان در حوزه پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی برنامه های متعددی در بخش های مختلف تدوین و با استفاده از ظرفیت همه دستگاهها به نحوی عمل شده که باتبیین شرح وظایف برای کلیه دستگاهها و نهادها، اهتمام همه آنها در امر پیشگیری افزایش یافته است.

القاصی در ادامه از کاهش ۱۸ درصدی سرقت خبرداد و بیان کرد: در طرح پیشگیری و مقابله با سرقت در سال ۹۴ نسبت به سال قبل از آن شاهد کاهش ۱۸ درصدی کل سرقت ها بوده ایم.

وی افزود: همچنین در بحث اجرای طرح پیشگیری از تصرف غیر قانونی اراضی ملی و تغییر کاربری غیر مجاز یا تبیین ۱۳۰ وظیفه برای ۱۵ دستگاه متولی و مرتبط ۴۰۰ هزار متر مربع رفع تصرف و تعداد ۱۸۰۰ باغ شهری نیز که بر خلاف قانون تغییر کاربری پیداکرده بودند به حالت اول اعاده گردید و در مجموع در نتیجه اقدامات پیشگیرانه در سال ۹۴ کاهش ۹ درصد این جرایم و تخلفات را به نسبت مدت مشابه درشاهد بوده ایم.

وی ادامه داد:همچنین در بحث مدیریت منابع آب و جلوگیری ازهدر رفت این سرمایه حیاتی ۱۰۰ وظیفه برای ۱۲ دستگاه متولی تعیین که خروجی اجرای این برنامه ها و طرح ها موجب شد درسال گذشته ۴۷ میلیون لیتر مکعب آب صرفه جویی شود.

این مسئول عالی قضایی اظهارکرد: در حوزه پیشگیریهای وضعی انتظامی و همچنین حقوقی نیز طرح ها و برنامه های متعددی در بخش های متعددی از جمله کاهش ورودی پرونده های طلاق و جرایم امنیتی انجام که نتیجه آن موجب کاهش ورودی ۱۱٫۴%پرونده طلاق به دستگاه قضایی استان شد.

وی با اشاره به یکی دیگر از اولویت ها و برنامه های ویژه مدیریت دستگاه قضایی استان ادامه داد: رصد و پیگیری پرونده های مربوط به جرایم خاص و خشن در سطح استان در اولویت است که با تدوین دستورالعمل آن در شورای برنامه ریزی استان و راه اندازی دبیرخانه مرکزی آن در دادگستری استان و ایجاد هماهنگی با تمام واحدهای قضایی ، جرایم مهم از قبیل آدم ربایی ، سرقت های مسلحانه و به عنف، قتل های پیچیده، اسید پاشی و تجاوز به عنف، جرائم کلان باندی ، مفاسد اقتصادی و مواد مخدر کلان و عمده از بدو وقوع و تشکیل پرونده فرآیند تحقیق و رسیدگی و صدور حکم و مراحل اجرای آن تحت نظارت قرار گرفته و با تمهیدات و هماهنگی ویژه خارج از نوبت، مورد رسیدگی قرار می گیرد.

القاصی اضافه کرد: از اقدامات برجسته صورت گرفته انجام صلح و سازش ۲۴ پرونده قتل و حصول مصالحه و سازش در ۳۶۸۳۵فقره پرونده معادل ۷/۳۰ درصد پرونده های وارده به شورا است.

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین گفت: در طول سال گذشته در راستای تسهیل دسترسی مردم به مسئولین قضایی برنامه ملاقات مردمی و اختصاص یک روز کاری هفته به این امر مهم در همه حوزه های قضایی اجرا در سال ۹۴ ضمن برگزاری۳۴ دیدار مردمی۱۸۳۷ نفر ملاقات حضوری چهره به چهره برگزار و دستورات قضایی در خصوص مشکلات قضایی افراد صادر شده است.

وی افزود: در راستای هدایت مجموعه دستگاه قضایی به سمت دادرسی الکترونیکی و استفاده از سیستم سمپ و نظارت سیستمی بر فرآیند رسیدگی ها در سال گذشته تلاش های گسترده ای از سوی کارکنان قضایی و اداری صورت گرفته که حاصل آن موجب ارتقاء عملکرد قضایی و اداری دادگستری فارس است که در نتیجه این اقدام در طول سال ۹۴ هر ماه عملکرد قضایی و اداری دادگستری استان فارس در بین کلیه استان های کشور رتبه اول را از حیث امتیازات عملکردی قضایی و اداری کسب نموده است.

انتهای پیام/

دیدن مطالب بیشتر

این مطلب رو هم چک کنید

حرکت خدمتگزاران نظام باید بر محور عدالت و خدمت شایسته به مردم باشد

اسماعیلی گفت: مردم درزندگی اجتماعی و فردی باید عدالت مدار و نیکوکار باشند. همه خدمتگزاران نیز باید در هر حوزه و میدانی، حرکتشان برمحور عدالت و در مسیر احسان، نیکوکاری و خدمت شایسته به مردم و جامعه باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *