x
سایت وکیل / agency / العبادی سر داعش را زدیم وظیفه داریم جل

العبادی سر داعش را زدیم وظیفه داریم جل

العبادی: سر داعش را زدیم/ وظیفه داریم جلوی هرگونه تعدی به ایران از منشا عراق را بگیریم

حیدر العبادی

نخست‌وزیر عراق با بیان این که ایران نخستین کشوری بود که در درگیری‌های اخیر به بغداد کمک کرد، اعلام کرد: از همین رو ما وظیفه اخلاقی و شرعی داریم که جلوی هرگونه تعدی به ایران از منشاء عراق را بگیریم.

به گزارش ایسنا، هیأت رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران متشکل از جمعی از مدیران رسانه‌ای که به سرپرستی علیرضا معزی، دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به بغداد سفر کرده است، عصر روز دوشنبه با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار دبیر شورای اطلاع رسانی دولت و سرپرست هیات، با تبریک آزاد سازی موصل و موفقیت‌های اخیر مردم عراق علیه داعش، با اشاره به اهداف حضور هیات رسانه‌ای جمهوری اسلامی گفت همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای ایران و عراق می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک موثری کند. معزی افزود: بنا داریم در این سفر با قراردادهای همکاری بین رسانه‌های دو کشور ارتباطات فیمابین را تقویت کنیم.

در ادامه حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنانی به بیان اوضاع عراق و شرایط حاکم در این کشور پرداخت.

حضور اعتقادی مردم در دفاع به لطف فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی امکان یافت

حیدر العبادی به فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی و نقش آن در پیروزهای به دست آمده اشاره و تصریح کرد: حضور اعتقادی مردم در امر دفاع بود که به لطف فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی امکان یافت. این مسأله موجب شد که ارتش، حشد شعبی و نیروهای خودجوش مردمی با هم همدست شده و ضد داعش و تروریسم وارد عمل شده و شر داعش کنده شود.

نخست‌وزیر عراق این پیروزی را موفقیتی بزرگ خواند و با تأکید بر ادامه این راه گفت: شما شاهد بودید که مردم از زن و مرد حتی مادران و جوانان چه کمک بزرگی در این معرکه به ما کردند.

العبادی ادامه داد: این اتفاق در حالی بود که مردم ضمن زندگی عادی خود در دفاع شرکت می‌کردند و هم شغل خود را داشتند و هم می‌جنگیدند. اکنون این اتفاق باید ادامه پیدا کند و مردم دفاع در برابر متجاوز را وظیفه خود بدانند.

وی وحدت و آمادگی جهاد و مبارزه را به عنوان دو نکته اساسی در این پیروزی عنوان کرد و افزود: در کنار این‌ها پشتیبانی موثر رسانه‌ها نیز به کمک ما آمد که همین جا از همه آنها تشکر می‌کنم.

العبادی ضمن تأکید بر نقش رسانه‌ها در کمک به گسترش بیشتر روابط بین دولت و ملت ایران و عراق از ملاقات با هیأت رسانه‌ای ایرانی ابراز خرسندی کرد و گفت: من علاقه‌مند به گسترش روابط دوجانبه، نه فقط در ابعاد سیاسی و بین دولت‌ها بلکه بین مردم دو کشور هستم. معتقدم رسانه‌ها می‌توانند روابط بین مردم را تعمیق بخشیده و حتی جلوی اختلاف بین دولت‌ها را بگیرند. همکاری رسانه‌ای می تواند به این امر کمک بسیار زیادی کند.

نخست‌وزیر عراق ضمن تأکید بر روحیه مقاومت در مردم کشورش، تصریح کرد: من بارها شده که به دیدار خانواده‌های شهدا یا مجروحان در منازل یا بیمارستان‌ها رفته‌ام ولی ندیده‌ام حتی یک خانواده رنج و خستگی از خود بروز دهد و این روحیه همان چیزی است که ما به دنبال آن بودیم.

نخست وزیر عراق همچنین اخبار منتشر شده در رابطه با جدایی خود از حزب الدعوه را جعلی و کذب محض دانست که با هدف اختلاف افکنی صورت گرفته است.

العبادی همچنین در خصوص جدایی سید عمار حکیم از مجلس اعلاء شیعیان عراق به یک جمله بسنده کرد و گفت: این جدایی، شدنی نیست و اساسا انشقاق مقوله ای مضر و ضد وحدت نیروها است.

نخست‌وزیر عراق همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص سفر مقتدا صدر به عربستان سعودی اظهار داشت: من چیزی در مورد جزییات این سفر نمی‌دانم و در خبرها از این سفر مطلع شدم. البته در عراق دموکراسی حاکم بوده و لذا این اتفاق طبیعی است.

حضور همگانی مردم باعث شد اختلافات طائفه ای کنار گذاشته شده شود

العبادی با تاکید بر این که این حضور همگانی مردم سبب شد تا اختلافات طائفه ای کنار گذاشته شده و همه در دفاع شرکت کنند، گفت: برنامه داعش در کشتار اقلیت‌ها تعمد داشت تا ضمن ایجاد تفرقه، بنیان اجتماعی خانواده ها و طوائف در عراق را از بین ببرد؛ مسأله ای که محقق نشد و مسیحیان، ایزدی ها و… اگرچه همگی در این سال‌ها داغدار شدند اما مقاومت کردند.

العبادی در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار و خوش‌آمدگویی به هیأت ایرانی اظهار داشت: پیروزی بر تروریسم تکفیری در عراق را که در سایه وحدت و یکدلی به وجود آمد، به شما نیز تبریک می گویم.

وی با اشاره به خاستگاه و مشی گروه‌های تروریستی ادامه داد: این حرکات انحرافی عمدتا با تکیه بر ایدئولوژی به وجود آمده و با به کارگیری تجاوز و جنایت علیه مردم حرکت می‌کنند.

نخست‌وزیر عراق با اشاره به ایستادگی مردم کشورش در برابر داعش، تاکید کرد: وحدت نیروها از یک سو و وحدت ملی از سوی دیگر دو حلقه وصلی بود که ما را به پیروزی رساند.

العبادی افزود: موضوع دیگر در این باره، امنیت و آرامشی است که ما برای شهرها و مردم خود ایجاد کرده‌ایم. نیروهای مردمی و ارتش عراق در طول این فرآیند به طور کامل در سراسر مناطق اشغالی حاضر شدند تا با کمک شهروندان بتواند علیه تروریسم تکفیری داعش پیروز شوند و این امکان نداشت؛ مگر با کمک مردم.

وی با اشاره به مقاومت و وحدت ایجاد شده بین مردم عراق تصریح کرد: من معتقدم که روابط بین طوائف و حتی گروه های سیاسی از این به بعد بهتر هم خواهد شد.

نخست وزیر عراق با بیان این که همه اینها به این معناست که این پیروزی، امری بزرگ و بسیار مهم بوده است، گفت: خدا را شکر که ما توانستیم این اتفاق بزرگ را رقم بزنیم و وحدت بین مردم و نیروها از مهم ترین دستاوردهای ما در این تجربه بوده است.

نخست وزیر عراق:
ایران نخستین کشوری بود که به ما کمک کرد؛ در حالی که کشورهای دیگر اگرچه در عراق حضور فیزیکی داشتند اما کمترین کمکی به ما نکردند
نخست وزیر عراق در ادامه با قدردانی از کمک‌های ایران عنوان کرد: ایران نخستین کشوری بود که به ما کمک کرد؛ در حالی که کشورهای دیگر اگرچه در عراق حضور فیزیکی داشتند، اما کمترین کمکی به ما نکردند.

وی در این باره افزود: به همین دلیل ما وظیفه اخلاقی و شرعی داریم که جلوی هرگونه تعدی به ایران از منشاء عراق را بگیریم.

در عراق سر داعش را زدیم

العبادی با بیان این که تروریست‌های تکفیری با بنیان‌های اعتقادی التقاطی و منحرف خود فکر می‌کنند هرچه بیشتر مردم را بکشند، نزد خدا محبوب‌تر خواهند شد، گفت: متاسفانه آنها این تفکرات خرافی و انحرافی خود را از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی گسترش داده و نیرو جذب کردند و حتی این اتفاق به غرب از آلمان، فرانسه و انگلیس گرفته تا آمریکا کشیده شد و از این کشورها نیز نیرو جذب داعش شد.

وی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم که این افکار در بین این افراد ماندگار شده و در کشورهای خودشان دست به جنایت می زنند و در آینده نیز به این جنایات ادامه می دهند و این همان نکته ای است که باید برای فتنه گران درس عبرت شود.

نخست وزیر عراق با اشاره به پیروزی بر داعش در موصل تصریح کرد: ما در عراق سر داعش را زدیم، ولی هنوز کارمان تمام نشده چون داعش هنوز تمام نشده و به جز در عراق در کشورهای دیگر از شمال آفریقا گرفته تا افغانستان و پاکستان حضور دارند و جنایت می کنند.

العبادی با تاکید بر این که در موصل کار بزرگی صورت گرفت، افزود: ما سر این خلافت خود ساخته را زدیم و این تجربه‌ای که در عراق در قبال تروریسم اتفاق افتاد در تاریخ به عنوان نمونه خواهد ماند به خصوص در رابطه با وحشی گری ها و جنایات دهشتناکی که این ها انجام دادند.

وی در ادامه با اشاره به حمایت برخی از کشورها از داعش تاکید کرد: باید حواسمان باشد کدام کشور این گروه های تروریستی را به وجود آوردند، چه کسی از آنها حمایت و پشتیبانی کرد، چه کسی به آنها کمک اطلاعاتی و مالی کرد، این در حالی است که اگر اینها پا می گرفتند کل دولت های منطقه مورد تهاجم قرار می گرفتند.

 به خدمت به زوار عتبات به ویژه در اربعین افتخار می‌کنیم

حیدر العبادی در پاسخ به پرسش مدیرکل بین‌الملل و اخبار خارجی خبرگزاری مهر در خصوص تدابیر دولت عراق برای ایام اربعین حسینی اظهار داشت: دولت عراق به خدمت به زوار عتبات به ویژه در اربعین افتخار می‌کند و این امر را از برکات الهی برای خود می داند.

وی البته با اشاره به برخی از مشکلات موجود در این ایام ادامه داد: قاعدتا مشکلاتی بر سر راه هست که قطعا باید تا پیش از شروع برنامه امسال مرتفع شود. مشکل اصلی و مهم مسأله امنیت است که کوچکترین غفلتی در رابطه با آن می‌تواند فاجعه ای بزرگ را رقم بزند. مشکل دوم ارائه خدمات مناسب است؛ به ویژه این که معمولا حضور گسترده زوار از دست ما خارج می شود و امکان برنامه‌ریزی دقیق را از ما سلب می کند.

نخست‌وزیر عراق در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص همه‌پرسی اقلیم کردستان و موضع صریح بغداد در این رابطه، تصریح کرد: همه پرسی برای استقلال اقلیم خطایی بس بزرگ است که نه تنها قانونی نیست، بلکه هیچ نتیجه مثبتی در بر ندارد و بر مشکلات موجود اضافه خواهد کرد و لذا ما به شدت با آن مخالفیم.

العبادی تاکید کرد: ما برای همه اقوام و گروه های عراقی از جمله کردها احترام قائلیم اما معتقدیم هر اتفاقی باید طبق قانون اساسی که همه به آن رای داده و یک میثاق ملی محسوب می شود، انجام شود.

وی با تاکید بر این که مسئولان عراقی باید در راستای منافع مردم قدم بردارند، گفت: مصلحت هموطنان کرد ما انفصال از دولت یکپارچه عراق نیست. در قانون اساسی، ما شکل فدرالی داریم و مشکلی در این رابطه نداریم و سوال ما این است که کدام مشکل اقلیم با انفصال از دولت مرکزی قرار است حل شود؟

حشد شعبی باید در آینده عراق مشارکت داشته باشد

نخست‌وزیر عراق همچنین در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با آینده حشد شعبی به ویژه با توجه به جدیت آمریکا و صهیونیستها در حذف آن در عراق پس از داعش، اظهار داشت: حشد شعبی ظرفیت مشخص و روشنی دارد که در کنار ارتش عراق در حذف تروریسم نقش ویژه ای داشته و حتما باید در آینده عراق مشارکت داشته باشد و این موضع روشن ما در این خصوص است. البته باید در این رابطه به تحرکات خرابکارانه برخی دشمنان و فریب خوردگان برای بدنامی حشد شعبی در افکار عمومی اشاره کنم و مردم را نسبت به آن هشدار دهم.

العبادی در خصوص برآورد میزان خسارت های وارده از سوی داعش نیز این خسارت ها را در ابتدا حدود ۵۰ میلیارد دلار و در حال حاضر حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ارزیابی کرد.

به گزارش ایسنا، هیأت رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران در دومین روز اقامت خود در بغداد، در نشستی با اعضای شورای مدیریت اتحادیه خبرنگاران عراق شرکت کرد که در آن مقدمات همکاری دوجانبه بین رسانه های عراق و ایران فراهم شد.

همچنین در دیدار هیأت رسانه‌ای ایران از موسسه رسانه و ارتباطات، اعضای هیأت با نحوه صدور مجوز، تاسیس و نظارت بر فعالیت رسانه‌ها و رسیدگی به تخلفات آنها آشنا شدند.

هیأت رسانه‌ای کشورمان که مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مدیرکل بین‌الملل و اخبار خارجی خبرگزاری مهر، مدیر مسئول روزنامه ۱۹ دی و روزنامه مهران، مدیرمسئول روزنامه الوفاق و چند تن از کارشناسان خبر و مشاوران معاونت مطبوعاتی در آن حضور دارد، به دعوت اتحادیه بزرگ روزنامه نگاران و خبرنگاران عراقی و با تلاش و هماهنگی معاونت اداره کل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بغداد حضور یافته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *