x
سایت وکیل / اخبار / اخبار حقوق بشر / ایران تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر و قطعنامه تمدید این گزارشگری را غیرمنصفانه می‌داند

ایران تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر و قطعنامه تمدید این گزارشگری را غیرمنصفانه می‌داند

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان که برای شرکت در سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به سر می برد با وزیر امور خارجه ونزوئلا دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دو طرف بر تحکیم و توسعه روابط دو جانبه در همه زمینه ها از جمله مسائل حقوقی، قضایی و حقوق بشری تاکید و کردند.

محمدجواد لاریجانی با اشاره به سابقه خوب روابط میان دو کشور گفت: علاوه بر همکاری های حال حاضر در حوزه های مربوط به مسائل اقتصادی، نفت ، تجارت و سرمایه گذاری و امثالهم که در گذشته شروع شده همه زمینه های لازم برای توسعه بیشتر همکاری ها در حوزه های دیگر از جمله حقوق بشر و همکاری های قضایی میان دو کشور آماده است و ایران و ونزوئولا لازم است تا هرچه سریعتر این فعالیت ها و همکاری های بین المللی و دو جانبه را گسترش دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر با تاکید براینکه موضوع حقوق بشر برای جمهوری اسلامی ایران مسئله ای مهم است گفت: ما قویا با قطعنامه ای که برخی کشورهای اروپایی برای تمدید ماموریت گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه می کنند مخالفیم و از دوستان بین المللی خود نیز می خواهیم که از آن حمایت نکنند.

لاریجانی افزود: اولا جمهوری اسلامی ایران تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر و قطعنامه تمدید این گزارشگری را که در این اجلاس به رأی گذاشته خواهد شد غیرمنصفانه و سوء استفاده آشکار از مکانیزم های بین المللی می داند و ثانیا ایران برای ارائه گزارش ها درباره مسائل مختلف در چارچوب مکانیزم های گزارشگری سازمان ملل همیشه آماده بوده و هست و نیازی به تعیین گزارشگر ویژه نبوده و نیست و این موضع قاطع ایران در همه سالها بوده است.

محمدجواد لاریجانی همچنین در این دیدار تشکیل کمیسیون دو جانبه حقوق بشری با ونزوئلا را گامی مثبت در گسترش همکاری های دوجانبه قلمداد کرد و گفت در این کمیسیون همکاری های قضایی هم لحاظ خواهد شد.

در این دیدار همچنین خانم دلسی رودریگز گومز وزیر امور خارجه ونزوئلا بار دیگر خواستار سفر رسمی رئیس قوه قضائیه به این کشور شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه ونزوئلا به زودی ریاست جنبش غیر متعهدها را از ایران تحویل می گیرد خواستار همکاری وزارت خارجه کشورمان برای هرچه بهتر انجام شدن این امر شد.

خانم گومز در ادامه تاکید کرد: مواضع ونزوئلا در خصوص حقوق بشر با مواضع ایران بسیار نزدیک است و ما همواره مخالف تعیین گزارشگر ویژه کشوری بوده ایم و آن را غیرمنصفانه و برخلاف رویه مکانیزم یو.پی.آر می دانیم.

وزیر امور خارجه ونزوئلا در پایان تاکید کرد که نهایت سعی خود را برای ترغیب کشورهای همسو با خود در جنبش غیر متعهدها و کشورهای آمریکای لاتین برای اتخاذ مواضعی فعال تر در این خصوص به عمل آورد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *