x
سایت وکیل / latest-news / بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز دوشنبه

بسته اخبار اجتماعی ایسنا در روز دوشنبه


انتقاد فرمانده ناجا از خروج منافقین از لیست گروهک‌های تروریستی، ارتباط آلودگی هوا و تشدید گرما، تکذیب حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر ۵نفر، برنامه‌های هفته عفاف و حجاب، نبود پرستار متقاضی کار در تهران، صدور ۱۵ روزه کارت ملی هوشمند و اظهارات قائم مقام وزارت بهداشت درباره هزینه های کمرشکن سلامت و .. از جمله اخبار مهم اجتماعی ایسنا در روز جاری هستند.

به گزارش ایسنا، سرویس اجتماعی ایسنا در روز ۱۹ تیرماه یش از ۵۰ خبر را بر روی خروجی خود قرار داده که عناوین مهمترین آنها به صورت اجمالی در ادامه می‌آید و متن کامل از طریق کلیک بر روی عناوین قابل دسترسی است:

پایان «اختیاری» یک مناقشه میان پلیس و سردفترداران

دعوا بر سر «اختیاری» یا «اجباری» بودن ثبت سند خودرو در دفاتر رسمی در نهایت با رأی قانون به اختیاری بودن این موضوع به پایان رسید تا یکی از طولانی‌ترین اختلاف‌نظرهای میان پلیس و کانون سردفترداران به نفع ناجا تمام شود.

مشارکت ایران در تأمین امنیت رویدادهای جهانی/ انتقاد ازخروج نام منافقین ازلیست گروهکهای تروریستی

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از خروج نام گروهک منافقین از لیست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا و آمریکا انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه اینترپل در موضوع افراط‌گرایی و مبارزه با گروه‌های تروریستی و تکفیری نقش موثری دارد، گفت: اینترپل می‌تواند راهکارهایی برای مبارزه با این گروهک‌ها ارائه داده و همچنین کشورهای مختلف از این طریق می‌توانند با تبادل اطلاعات راه نفوذ تروریست‌ها را مسدود و از هر گونه اقدام جلوگیری کنند. امروزه اقدامات تروریستی، صلح و امنیت ملی و بین‌المللی را مورد هجمه قرار داده است و تنها عزم راسخ جهانی می‌تواند ریشه این پدیده شوم را بخشکاند.

اشتری جمهوری اسلامی را پیشگام مبارزه با جرایم سازمان یافته دانست و گفت: علی‌رغم ناامنی‌های منطقه ، جمهوری‌اسلامی از امنیت بالایی برخوردار است چراکه ساختار امنیتی ما به گونه‌ای است که قابلیت کنترل تحرکات و اقدامات مخل امنیت را از نقطه مرزی تا نقاط مرکزی و فضای مجازی را دارا بود و می‌توانیم آنها را کشف و خنثی کنیم.

آیا گرما آلودگی هوا را تشدید می‌کند؟

از اول تیر ماه امسال تاکنون تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس به چهار روز رسیده است. چنین وضعیتی موجب طرح این پرسش شده که آیا آلودگی در کنار گرمای هوا خطرناک‌تر است یا خیر؟ پرسشی که کارشناسان و مسئولان پاسخ‌های متناقضی به آن داده‌اند.

 محمد رستگاری – معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران در گفت وگو با ایسنا در این باره معتقد است که آلاینده‌ای مانند ازن و ذرات معلق ناشی از گرد و غبار منشا اصلی آلودگی در فصل گرم سال هستند که خطرناک بودن یا نبودن آن‌ها برای سلامت انسان در مقایسه با آلاینده‌های زمستانی به غلظت آلاینده بستگی دارد این در حالیست که دکتر رامین عزتی – عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی – بر این باور است که آلاینده‌های تابستانی مانند آلاینده‌های هیدروکربنی برای سلامت انسان به مراتب خطرناکتر از آلاینده‌های فصل زمستان هستند.

تفکیک حوزه جوانان از ورزش؛ بهترین سناریو اصلاح ساختار وزارتخانه‌ها

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به لایحه اصلاح ساختار سه وزارتخانه در بدنه دولت، گفت: بهترین روش و بهترین سناریو، تفکیک حوزه جوانان از ورزش است.

مسعود سلطانی‌فر  با اشاره به طرح تفکیک حوزه جوانان از ورزش، گفت: رویکرد دولت در حوزه جوانان بسیار جدی است و این تفکیک با جدیت از سوی دولت و با همکاری مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه به ادغام سازمان تربیت‌بدنی و سازمان ملی جوانان در سال ۸۹ اشاره کرد و گفت: این ادغام مدل رایج در حدود ۵۰ کشور دنیاست که البته با بررسی‌هایی که داشته‌ام به این نتیجه رسیدیم که در کشورهایی که حوزه جوانان و ورزش با یکدیگر ادغام شده است مسائل جوانان آنها محدود به پر کردن اوقات فراغت و ارائه خدمات ورزشی است در حالیکه در ایران مسائل جوانان به مسکن، اشتغال، ازدواج و … مرتبط می‌شود.

معاون سازمان تامین اجتماعی: حذف حق بیمه کارفرمایی در کارگاه‌های زیر۵ نفر صحت ندارد

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی خبر حذف حق بیمه کارفرمایی در کلیه کارگاه‌های زیر پنج نفر را تکذیب کرد و گفت: تا کنون ۳۸ شغل مشمول این قانون بوده‌اند که تنها قرار است تعدادی از این مشاغل که از حیز انتفاع خارج شده اند با مشاغل جدید جایگزین شوند.

برگزاری جشن مردمی «عفاف و حجاب» در ۲۵۰ بوستان/انتقاد به فیلم‌های سینمایی مروج «خیانت»

مینو اصلانی، رییس بسیج جامعه زنان از برگزاری ویژه برنامه‌هایی در هفته «عفاف و حجاب» خبرداد و گفت: جشن مردمی عفاف و حجاب در ۲۵۰ بوستان در سطح کشور برگزار خواهد شد. همچنین برنامه‌های متنوعی برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نیز در طول این هفته پیش بینی شده است.

وی در خصوص برنامه‌های هفته عفاف و حجاب گفت: ویژه برنامه‌هایی در طول هفته عفاف و حجاب توسط «قرارگاه مردمی عفاف و حجاب» که با حضور دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مردم‌نهاد تشکیل شده است جهت بهره مندی نوجوانان و جوانان و همچنین دقیق تر شدن آنان نسبت به مسائل عفاف و حجاب با رویکرد مخاطب محور برگزار خواهد شد. برنامه‌هایی برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نیز پیش بینی شده است و برخی برنامه‌ها به صورت کودکانه در سطح بوستان‌ها اجرا خواهد شد، همچنین آنکه برای نوجوانان مسابقات مختلف ورزشی، فرهنگی، کتابخوانی پیش بینی شده و برای جوانان و بزرگسالان نیز ضمن برگزاری برنامه‌های متنوع و جذاب نشست‌های تخصصی نیز پیش بینی شده تا با مبانی عفاف و حجاب و جنگ نرم دشمن در این حوزه بیشتر آشنا شوند.

نبود پرستار متقاضی کار در تهران/جزییات استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها در تربیت نیروی پرستار

دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه ارایه خدمات به بیماران در بیمارستان‌هایش با کمبود بیش از ۳۰۰۰ پرستار روبروست و این درحالیست که به اذعان مسوولان این دانشگاه، با وجود نبود محدودیت در جذب کارشناس پرستاری، اما پرستار متقاضی کار در تهران وجود ندارد.

بر همین اساس این دانشگاه همسو با برنامه‌های وزارت بهداشت و در جهت تامین نیروی کارشناسی پرستاری مورد نیاز، دو طرح را پیش می‌برد تا به این ترتیب هم‌راستا با افزایش ظرفیت پذیرش رشته پرستاری، بتوان از ظرفیت بیمارستان‌های دولتی و خصوصی نیز در تربیت کارشناسان پرستاری استفاده کرد.

دکتر صدف علیپور- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره گفت: یکی از معضلات جدی بیمارستان‌های استان تهران، کمبود پرستار است و علیرغم اینکه در طی هفت سال اخیر محدودیتی در جذب کارشناس پرستاری در قالب مجوزهای موجود نداشته‌ایم، به دلیل نبود کارشناس پرستاری متقاضی کار در تهران، این نیرو تامین نشده است.

از گزارش سازمان بازرسی درباره شورایاری‌ها بی‌خبریم

محسن پیرهادی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در مورد سرنوشت مبهم شورایاران توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ایرادات سازمان بازرسی درباره فعالیت شورایاری‌ها در اختیار اعضای شورای شهر قرار نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه بخشنامه وزارت کشور مبنی بر عدم برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در دوره بعدی براساس گزارش سازمان بازرسی کشور ارائه شده است، گفت: شورایاران سالهاست که یار مدیریت شهری بودند و به نوعی چشمان مدیریت شهری محسوب می‌شدند و بهتر بود وزارت کشور شوکی به شورایاران وارد نمی کرد.

شهردار تهران: در اداره شهر رفتار سیاسی نداریم

شهردار تهران گفت: در اداره شهر رفتار سیاسی نداریم و نمی‌توان شهر را پیر و بسته اداره کرد.

 محمدباقر قالیباف صبح امروز در سومین همایش عمران شهری با بیان اینکه داستان ما در شهرداری‌ها قصه پرغصه‌ای است، گفت: با اینکه بر اساس قوانین بالادستی بسیاری از مسئولیت‌ها به حوزه مدیریت شهری سپرده شده است اما مشکل ما این است که در نظام اداری و اجرایی کشور هر مجموعه‌ای به غیر از شهرداری‌ها جایگاهی دارد در حالیکه متاسفانه در کشور ۷۱ درصد جمعیت در شهرها زندگی می‌کنند و بار زندگی انسان‌ها بر دوش مدیریت شهری است، این در حالی است که جایگاهی در نظام اداری و اجرایی ندارند و آنها زیر نظر سازمان شهرداری‌ها که زیر نظر یک معاونت وزارتخانه است فعالیت می‌کند و تازه آن هم اساس نامه‌اش غیرقانونی است و این می‌شود که مدیریت یکپارچه شهری و نظام درآمدی پایدار به جایی نمی‌رسد.

صدور ۱۵ روزه کارت ملی هوشمند/ الزامی برای تعویض شناسنامه نیست

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: مردم کارت ملی را تنها به عنوان کارت شناسایی در نظر نگیرند بلکه در صورت تامین زیرساخت ها با این کارت خدمات بانکی، سلامت، انتخابات و غیره انجام خواهد شد.

وی  با بیان اینکه تا پایان امسال اعتبار کارت های ملی قدیمی به پایان می رسد، گفت: بر این اساس ما با دو گروه کارت ملی مواجه هستیم نخست کارت هایی که از سال ۸۰ تا ۸۹ صادر شده اند و دیگری کارت هایی که بعد از سال ۸۹ صادر شده اند. قانون جدید برای کارت هایی است که بین سال های ۸۰ تا ۸۹ صادر شده اند لذا این کارت ها در آغاز سال ۹۷ از درجه اعتبار ساقط می شوند.

دارو رقابت‌پذیر نیست / مصوبه شورای رقابت تبعات دارد

رییس انجمن داروسازان به مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی بر حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه واکنش نشان داد.

دکتر رهبر مژدهی‌آذر به مصوبه شورای رقابت در خصوص حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه اشاره و اظهار کرد: باید توجه کرد که کار شورای رقابت، ایجاد بحث رقابت در مسائل مختلف کشور است تا از این طریق محصولات بهتر و با کیفیت بهتر در کشور تولید کنیم. این درحالیست که دوستان توجه نمی‌کنند که دارو رقابت‌پذیر نیست. نمی‌توانیم در داروخانه‌ها طوری سیاست‌گذاری کنیم و بگوییم که هر داروخانه هر چه داروی بیشتری بفروشد، مقبول‌تر است؛ چراکه سیاست وزارت بهداشت و مجامع بین‌المللی بر این است که در همه کارها رقابت باشد، به جز در حوزه دارو. 

هزینه‌های کمرشکن سلامت برای ۲٫۴ درصد از ایرانیان/بیشترین هزینه‌ها برای خدمات سرپایی

سخنگوی وزارت بهداشت درباره موضوعاتی مانند کمبود پرستار، تب کریمه کنگو، کاهش هزینه‌های کمرشکن سلامت، پرونده الکترونیک نظام سلامت و نظام ارجاع توضیحاتی ارائه کرد.

 دکتر ایرج حریرچی با اشاره به موضوعی با عنوان “پزشک‌سازی” یا “طب‌زدگی” که در چند دهه گذشته مشکل بسیاری از کشورها بوده است، گفت: این موضوع به این صورت است که حالات و مشکلات انسانی را به عنوان موضوعی پزشکی تلقی می‌کنیم و با آنها برخورد پزشکی داشته باشیم. به عنوان مثال ما زیبایی و ظاهری هر فرد را مساله‌ای تلقی می‌کنیم و می‌خواهیم آنها را تغییر حالت دهیم. این موضوع بسیاری از اعمال جراحی زیبایی را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه همه این اقدامات پزشکی دارای هزینه و عوارض است، گفت: به عنوان مثال یکی دیگر از عرصه‌های پزشکی‌سازی در موضوع پیری رخ می‌دهد. یعنی می‌خواهیم با اقدامات پزشکی حالات پیری را از بین ببریم. این موضوع در حالات روانی نیز وجود دارد. به عنوان مثال گاهی فکر می‌کنیم که می‌توانیم با درمان طبی، حالات خوشی را برای خودمان ایجاد کنیم. این در حالی است که باید برخی عوامل اجتماعی دیگر را کنترل کنیم.

در ادامه پنج خبر پربازدید اداره اجتماعی در پی می‌آید:

قانون در ماجرای ثبت سند خودرو، به پلیس حق داد

صدور ۱۵ روزه کارت ملی هوشمند/ الزامی برای تعویض شناسنامه نیست

آتش سوزی در شهرک شهید بهشتی تهران

آیا گرما آلودگی هوا را تشدید می‌کند؟

برای “روحانی” دعا کنید/یک دست صدا ندارد

انتهای پیام

[ad_2] منبع: سایت خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *