x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / بیشترین آمار طلاق توافقی مربوط به قشر تحصیل‌کرده جامعه است/ استقرار 2 شعبه شورای حل اختلاف به منظور کاهش آمار طلاق

بیشترین آمار طلاق توافقی مربوط به قشر تحصیل‌کرده جامعه است/ استقرار 2 شعبه شورای حل اختلاف به منظور کاهش آمار طلاق

به گزارش گروه حقوقی و قضایی ، به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین، « حسین کثیرلو» رئیس کل دادگاه‌های عمومی و حقوقی قزوین گفت: در طلاق‌های توافقی هیچ‌گاه علت جدایی زوجین معلوم نمی‌شود. به دلیل اینکه هر یک از زوجین باید دلایل قانع‌کننده‌ای برای درخواست جدایی خود داشته باشند، ترجیح می‌دهند بدون دعوا و کشمکش بر سر طلاق با یکدیگر به تفاهم و سازش برسند.

وی تصریح کرد: بر اساس شاخص‌های آماری، معمولاً در ایران هر سال نسبت به سال قبل 20 درصد ورودی پرونده‌های کیفری، حقوقی یا خانوادگی افزایش دارد. بررسی‌ها و مقایسه‌های آماری نشان می‌دهد در شهرستان قزوین میزان پرونده‌های با موضوع اختلافات خانوادگی افزایش نداشته است و در نتیجه در مقایسه با میانگین کشوری 24 درصد کاهش آمار طلاق نسبت به سال گذشته را داشته‌ایم.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و حقوقی قزوین در ادامه گفت: نداشتن درک متقابل زوجین از یکدیگر، اعتیاد داشتن یکی از زوجین به مواد مخدر، بیکاری افراد و فقر مالی، دخالت خانواده‌ها در امور زوجین جوان و نبود روابط مناسب بین زوجین، زمینه‌ساز به وجود آمدن طلاق میان زوجین می‌شود.

کثیرلو در ادامه گفت: از عوامل متعددی که باعث کاهش آمار طلاق در سطح استان قزوین شده است می‌توان به تلاش قضات و کارکنان دادگستری استان به منظور ایجاد صلح و سازش میان زوجین اشاره کرد. وی بیان کرد: همچنین آگاهی بخشی حقوقی واحد ارشاد و معاضدت قضایی، بهره‌گیری از خدمات مشاوره خانواده سازمان بهزیستی مستقر در دادگستری استان، استقرار 2 شعبه شورای حل اختلاف در دادگستری استان و سعی و کوشش شورا برای صلح و سازش مجموعه فعالیت‌ها و اقداماتی است که دادگستری استان برای کاهش آمار طلاق در قزوین انجام داده است.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و حقوقی قزوین گفت: بیشترین طلاق‌ها در 3 سال اول زندگی اتفاق می‌افتد؛ زیرا در همین سال‌های اول زندگی است که زوجین به اختلاف خود پی می‌برند و بر سر هر موضوع کوچکی که با نظر آن‌ها مخالف باشد درگیری و اختلاف بین آن‌ها به وجود می‌آید.

مطابق آمار موجود و با توجه به همه اقدامات صلح و سازش که در دادگستری استان انجام گرفته است، معمولاً 30 درصد از مراجعات برای طلاق منجر به سازش می‌شوند و زوجین به زندگی مشترک خود برمی‌گردند.

رئیس کل دادگاه‌های عمومی و حقوقی قزوین درباره سن طلاق گفت: سن ازدواج جوان‌ها رو به افزایش است. برای آقایان سن ازدواج 25 تا 29 سال و برای زنان 20 تا 24 سال است.

کثیرلو ادامه داد: سن ازدواج در استان قزوین رو به افزایش و سن طلاق رو به کاهش است.

وی افزود: بیشتر طلاق‌ها در اوایل و آغازین روزهای زندگی مشترک اتفاق می‌افتد. حتی بعضی‌ها در دوران بعد از عقد جدا می‌شوند و قبل از عروسی از هم طلاق می‌گیرند.

وی گفت: بیشترین آماری که برای طلاق توافقی وجود دارد و ثبت شده است، مربوط به قشر تحصیل‌کرده جامعه است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *