خانه / اخبار / اخبار دادگستری / بیشتر بزهکاران نوجوان ترک تحصیلی‌ها هستند/ نظام مددکاری درجامعه کارآمد نیست

بیشتر بزهکاران نوجوان ترک تحصیلی‌ها هستند/ نظام مددکاری درجامعه کارآمد نیست

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، رئیس کل دادگستری استان کرمان در دیدار با دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری گفت: متاسفانه ۸۰۰نفر از افرادی که طی ده سال گذشته وارد کانون اصلاح وتربیت استان کرمان شده اند افرادی بوده اند که قبل از ارتکاب جرم در یکی از مقاطع تحصیلی اقدام به ترک تحصیل نموده اند وموضوع ترک تحصیل و گاها اخراج از مدرسه نیاز به تامل دارد.

موحد با بیان اینکه قریب ۵۰درصد نوجوان بزهکار در کانون اصلاح وتربیت کرمان مربوط به جنوب استان کرمان هستند،خاطرنشان ساخت: ضرورت دارد درجهت حمایت از حقوق کودکان وبه لحاظ بعد مسافت یک کانون اصلاح وتربیت در جنوب استان ودر شهرستان جیرفت احداث شود.

این مقام ارشد قضائی استان کرمان با اشاره به اینکه اکثر بزهکاران در این کانون در بازه سنی ۱۵تا ۱۸سال قرار دارند،بیان کرد: طبق آمار، جرم سرقت با ۳۲درصد فراوانی در صدر جرائم کودکان ونوجوانان کانون اصلاح وتربیت کرمان است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت:۶۶درصد کودکان ونوجوانان بزهکار که وارد کانون اصلاح وتربیت کرمان شده اند در خانواده های فقیر زندگی می کرده اند و یکی از عوامل مهم ومنشا بسیاری از سرقت ها فقر است.

موحد ادامه داد: مهمترین عامل بزه در مددجویان،آشفتگی خانواده است و باتوجه به اینکه مددجویان کانون در دوران بلوغ بوده ونیازبه تربیت،آموزش وآرامش وشرایط وآمادگی تحصیل دارند اما متاسفانه به دلیل شرایط بد خانوادگی فوق که منجر به بلوغ نارس،مشکلات عاطفی،پرخاشگری وحس انتقام ازجامعه وبروز بزه می گردد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با تاکید بر نقش واهمیت شغل وحرفه مددکاری،اظهار داشت:متاسفانه نظام مددکاری درجامعه کارآمد نیست.

وی ادامه داد: ارائه خدمات مدکاری ومشاوره، آموزش مهارت های اساسی زندگی وآشنا ساختن مددجویان با قانون ومقررات اجتماعی وقضائی از فعالیت هایی است که در کانون اصلاح وتربیت ماهان صورت می پذیرد.

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود گفت:از آنجایی که نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران تمامی مقررات مدنی وکیفری آن با موازین شرعی انطباق دارد به عنوان یک نظام قضائی الگو و نمونه برای کشورهای اسلامی مطرح است وطبعا بدنبال یک نظام قضائی عادلانه وهمه جانبه وکارآمد درطرازشریعت مقدس اسلام می باشد ودر این راستا نیز گام های موثری برداشته شده است.

وی تاکید کرد : در نظام قضائی جمهوری اسلامی ایران به حقوق انسانها خصوصا زنان وکودکان و بویژه زنان وکودکانی که تحت شرایط خاص آسیب دیده یا در معرض آسیب،بزهکاری ویا بزه دیدگی هستند اهمیت فوق العاده ای داده می شود.

موحد خاطرنشان ساخت: در این حوزه هرگونه اشتباه یا افراط وتفریطی در فرآیند رسیدگی های قضائی نسبت به اقشار آسیب پذیر زیانبار بوده ومی تواند تنش ها وچالش های حساس تبلیغاتی وفکری را تولید کند وبه افکار واندیشه های بلنداسلامی صدمه بزند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت:حمایت از کودکان و زنان در همه ابعادتقنینی،اجرائی وقضائی بصورت مداوم ومستمر بایستی مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود:غفلت از وضعیت زنانی که به هر دلیلی سرپرست خانواده بوده ومعشیت وجایگاه اجتماعی آنان به مخاطره افتاده ودچار محرومیت های اقتصادی وفرهنگی شده اند می تواند زمینه وبستر لغزش ها وبزه کاری ها را فراهم سازد.

در ادامه الوندی،دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری ازنگاه مثبت،علمی ودقیق رئیس کل دادگستری استان کرمان نسبت به مباحث وضعیت حقوق کودکان در استان کرمان تقدیر کرد.

انتهای پیام/

دیدن مطالب بیشتر

این مطلب رو هم چک کنید

حرکت خدمتگزاران نظام باید بر محور عدالت و خدمت شایسته به مردم باشد

اسماعیلی گفت: مردم درزندگی اجتماعی و فردی باید عدالت مدار و نیکوکار باشند. همه خدمتگزاران نیز باید در هر حوزه و میدانی، حرکتشان برمحور عدالت و در مسیر احسان، نیکوکاری و خدمت شایسته به مردم و جامعه باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *