x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / بیش از 30 درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف بررسی می‌شود

بیش از 30 درصد پرونده‌ها در شورای حل اختلاف بررسی می‌شود

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، رئیس کل دادگستری فارس در دومین جلسه آموزشی شوراها با اشاره به اینکه بیش از 30 درصد پرونده ها در شورای حل اختلاف بررسی می شود گفت: توجه و حساسیت نسبت به پاسخگویی به مردم در شوراهای حل اختلاف باید افزایش یابد.

القاصی با بیان اینکه شوراهای حل اختلاف در ابتدا از لحاظ فضای فیزیکی و محل تردد مراجعین با مشکل مواجه بود اظهار کرد: هم اکنون از وضعیت بحرانی خارج شده و تا حدودی آن وضعیت نامطلوب گذشته بهبود یافته است.

رئیس کل دادگستری فارس با اشاره به اهمیت بالای مدیریت در مجتمع های شوراهای حل اختلاف افزود: برای نظارت و کنترل مجتمع ها باید ارتباط مستقیم با شعب و کارکنان شوراها بیشتر شده و جهت انجام این کار در هر هفته باید برنامه ریزی صورت گیرد تا 2 یا 3 شعبه مورد بازرسی قرار گیرد.

وی بیان کرد: این ارتباط مستقیم با شعب باعث پی بردن به ضعف ها و مشکلات آنها می شود.

القاصی افزود: حضور بیشتر در شعب، برنامه ریزی و بررسی عملکردها و ارزیابی کارکنان شوراها باعث کنترل، نظارت و هدایت بهتر شورا می شود.

رئیس کل دادگستری فارس به حضور منظم قضات در شوراها اشاره کرد و افزود: قضاتی که با شوراها همکاری می کنند در ارزیابی عملکرد قضایی امتیازات لازم برای آنان لحاظ می شود.

وی تصریح کرد: با برنامه ریزی، جلساتی به صورت هفتگی و ماهانه با قضات و سرپرستان مجتمع ها برگزار شود تا با راهکارها و نظرات به مشکلات و ضعف ها پی برده شده و عملکرد شعب بررسی شود.

القاصی گفت: در حوزه های قضایی در شهرستان ها بازرسی از شوراها در عرض بازرسی از محاکم قرار داده شده تا هنگام بازرسی هیات از محاکم ، شوراها نیز مورد بازرسی قرار گیرد

وی با اشاره به اهمیت موضوع آموزش و بروز شدن آن در حوزه ها اظهار داشت: برنامه های آموزشی نباید متوقف شود.

رئیس کل دادگستری فارس آموزش های حین کار را علاوه بر آموزش تئوری دارای اهمیت دانست

القاصی بیان کرد: نقش اجرایی و عملی در اداره امور شوراها به عهده سرپرستان شوراها است.

وی به آموزش رایانه به کارکنان اشاره و خاطر نشان کرد: تلاش شده هر مجتمع یک مسئول رایانه داشته و به سیستم کبه مدیریت پرونده های قضایی متصل باشد.

رئیس کل دادگستری فارس آموزش های حین کار را علاوه بر آموزش تئوری دارای اهمیت دانست و افزود: همکاران در انشاء احکام و امضاء آن دقت داشته باشند.

القاصی بیان کرد: نقش اجرایی و عملی در اداره امور شوراها به عهده سرپرستان شوراها است.

وی به آموزش رایانه به کارکنان اشاره و اظهار کرد: تلاش شده هر مجتمع یک مسئول رایانه داشته و به سیستم شبکه وصل باشد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس نیز با بیان اینکه آموزش کارگاهی در شوراها موثر خواهد بود ادامه داد: به این منظور می بایست 10 پرونده در طول کلاس بررسی شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالمهدی موسوی با اشاره به اینکه اساتید مطالب را به صورت مکتوب ارائه داده و مختصری از موضوعات در اختیار کارکنان قرار گیرد بر آموزش به صورت علمی تر و کاربردی تر تاکید کرد.

رئیس شورای حل اختلاف استان فارس با اشاره به ایجاد انگیزه برای کارکنان در کلاس ها ادامه داد: بحث اخلاق عملی و رعایت بی طرفی نیز از جمله مواردی است که در کلاس های آموزشی باید تذکر و آموزش داده شود.

در این جلسه قضات، سرپرستان و اساتید نظرات خود را برای ارائه آموزش مطلوب ارائه کردند.

نخستین جلسه آموزشی شورا، با هدف تعیین اساتید شوراهای حل اختلاف در 21 تیرماه برگزار شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *