خانه / وکیل پرسش پاسخ / بی‌اختیاری ادرار همسرم وسواسم را تشدید کرده است

بی‌اختیاری ادرار همسرم وسواسم را تشدید کرده است

بی‌اختیاری ادرار همسرم وسواسم را تشدید کرده است

vasvas-va-bi-ekhtiariye-hamsar

حدود ۱۰ سال است که بیماری وسواس نسبت به طهارت و نجاست دارم. داروهای زیادی مصرف کرده‌ام. قبلا که بچه هایم کوچکتر بودند، به حرفم گوش می‌دادند و با من راه می‌آمدند. ولی الان دیگر زیر بار نمی‌روند. می گویند ما نه می‌شوریم و نه برایمان مهم است و کار خودمان را می‌کنیم. تو خیلی سخت می‌گیری. مشکل دیگری که دارم این است که همسرم چند سال است دچار ام اس از نوع پیشرونده شده و توانایی اش را در انجام خیلی کارها از دست داده است. در کنارش بی اختیاری ادرار دارد و نمی تواند خودش لباساش را عوض کند. حاضرهم نیست از ایزی لایف استفاده کند. تا الان همه کارهایش را خودم انجام می‌دادم. هر جایی را که نجس می‌شد، می‌شستم؛ ولی الان دیگر توان ندارم. از این همه شستن خسته شده‌ام. بقیه هم می‌گویند تو خیلی سخت می‌گیری. زندگی کردن برایم خیلی سخت شده است. مدام فکر می‌کنم شوهرم به هر چی دست می‌زند، نجس است. دائم به این فکرمی‌کنم که چه چیزی نجس و چه چیزی پاک است. فکر می‌کنم که اگر جایی نجس باشد و ما مراعات نکنیم، حتما بلایی سر خودم یا بچه‌هایم می‌آید. فکرمی‌کنم اهمیت ندادن به طهارت و نجاست گناه بزرگی است؛ در صورتی که می‌بینم بقیه افراد این‌گونه نیستند. لطفا راهنمایی‌ام کنید که با وجود یک آدم مریض در خانه و مشکل وسواس خودم، چطور می‌توان یک زندگی عادی داشت؟

 مشاوره

می‌توان گفت بیماری وسواس ریشه در اضطراب افراد دارد و به‌طور کلی عوامل اضطرابی، تشدیدکننده‌ آن هستند. به همین دلیل باید برای کاهش اضطراب اقدام کرد و آرامش را به زندگی بازگرداند. دو نوع درمان مؤثر در وسواس وجود دارد؛ درمان رفتاری و درمان دارویی.

تجربیات نشان می‌دهند درمان ترکیبی نتیجه‌ بهتری را به دنبال دارد. به این مفهوم که مصرف دارو سبب می‌شود فرد سریع‌تر به نتیجه برسد و  رفتاردرمانی هم نتیجه‌ ماندگاری را برای او به دنبال خواهد داشت. اگر این دو نوع درمان، همراه هم باشند به درمان نهایی بیماری کمک شایانی می‌کنند.

اگر این بیماری و درمان آن جدی گرفته شود، حداقل دوره‌ درمان آن چیزی حدود یک سال خواهد بود. پس باید با وقت‌گذاشتن و با حوصله به درمان این بیماری پرداخت.

باید توجه داشت عوامل متفاوتی در میزان بروز این بیماری مؤثر هستند. وسواس بیشتر در افرادی خود را نشان می‌دهد که در دهه‌ بیست تا سی زندگی خود هستند. در خانم‌ها درصد بالاتری را نسبت به آقایان نشان می‌دهد. در افراد مجرد بیشتر از افراد متأهل است.

اما در هر صورت، افراد وسواسی فارغ از سن و جنس و شرایط زندگی‌شان، به کمک و همراهی اعضای خانواده‌ خود برای رهایی از آنچه رنج می‌برند، نیاز دارند و در این صورت مطمئناً به نتایج دلخواه خواهند رسید.

البته توجه داشته باشید که در مورد شما که سالهاست این علائم را دارید، به صورت یک عادت ثانویه  مقاوم درآمده است و جزوی از شخصیت شما شده است. انتظار این را هم داشته باشید که فرآیند درمان شما کمی طولانی‌تر شود و چندین جلسه به طول بینجامد. خودتان هم باید در این فرایند درمان همکاری لازم را داشته باشید تا به نتیجه لازم برسید زیرا جدی‌ بودن بیمار در روند درمان و پی‌گیری دوره‌های درمانی در بهبود او تأثیر غیر‌قابل‌انکاری خواهد داشت و اگر بیمار خود بخواهد به تنهایی به مداوا بپردازد، بعید است به نتیجه‌ای دست پیدا کند.

اما در مورد همسرتان و مشکل بی اختیاری ادرارش باید بگوییم که بی اختیاری ادرار می تواند خسارات قابل توجهی را از نظر روحی بر جای بگذارد. محققان نشان دادند که افراد دچار بی‌اختیاری ادرار از کمبود اعتماد بنفس، کاهش تمایلات جنسی و افسردگی شدید رنج می برند. ترس از بی اختیاری، ممکن است فرد را به انزوای اجتماعی بکشاند. بهتر است ایشان را با آرامش و در فضایی بدون تنش راضی کنید که از انواع ابزارهایی که در بازار برای بزرگسالان مبتلا به بی اختیاری ادرار استفاده کنند، تا هم خودشان راحت باشند و هم شما و هم با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حضور پیدا کنند. یکی از این وسایل لباس زیر یکبار مصرف است. به ایشان بگویید زمانی که شما محصولات یکبار مصرف را بپوشید، می توانید مانند بقیه مردم به زندگی عادی خود ادامه دهید. شما می توانید لباس زیر یکبار مصرف هایی را که راحت و آرام هستند، بخرید. آنها مواد بیرونی پنبه مانند و لایه های درونی کارآمد تری دارند که می تواند بیش از ۲۰ بار بیش از وزن خود مایع جذب کنند. این اقلام را از داروخانه یا مراکز فروش لوازم بهداشتی، تهیه کنید. یکی دیگر از ساده ترین راه‌حل‌ها برای مشکل بی‌اختیاری ادرار، پوشیدن پد یا پوشک بزرگسالان یکبار مصرف است. پد یا پوشک بزرگسالان یکبار مصرف را می توان در لباس زیر به طور منظم استفاده و در طیف وسیعی از اندازه و ظرفیت جذب مانند بلند، کوتاه ، و سنگین به کار برد و مطمئن باشید که نه تنها دیگران هرگز متوجه آن نخواهند شد بلکه حتی خودتان هم یادتان خواهد رفت که آن را پوشیده اید.

[ad_2] منبع سایت سپیده دانایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *