x
سایت وکیل / اخبار / اخبار حقوق بشر / تشکیل دبیرخانه حقوق بشر اسلامی در دادگستری کرمان

تشکیل دبیرخانه حقوق بشر اسلامی در دادگستری کرمان

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، محمدباقر اسلامی در نشست خبری با موضوع حقوق بشر و کرامت انسانی افزود: دبیرخانه حقوق بشر اسلامی در دادگستری استان کرمان به صورت دائمی پیش بینی شده تا به اهداف مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه دست یابیم.

وی با گرامیداشت 14 مردادماه سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: برنامه های دبیرخانه حقوق بشر اسلامی از تبلیغات محیطی آغاز می شود و جلساتی نیز به همین منظور در مرکز استان و شهرستان ها برگزار می شود.

اسلامی تصریح کرد: در هفته آینده نشست تخصصی حقوق بشر در مرکز استان کرمان برگزار می شود.

وی ادامه داد: با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها با همکاری نهادهای متولی فرهنگ و استفاده از پژوهش‌های دانشجویی این موضوع ادامه می یابد تا منتج به نتایج موردنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی شود.

احیای حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، احیای حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی را از دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: ایشان بر این موضوع تاکیدات زیادی داشته اند و به قوه قضائیه ماموریت جدیدی ارائه کردند که در زمینه احیای حقوق بشر اسلامی وجه بیشتری داشته باشد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی زمانی در مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و سایر حوزه ها ورود می یابند که خلاءهایی در این حوزه ها مشاهده کنند.

اسلامی اظهار کرد: حقوق بشر به معنای عام موضوع جدیدی نیست که کشورهای غربی و اسلامی بخواهند به آن بپردازند.

وی گفت: از زمان پیدایش انسان، مبارزه با ظلم و حمایت از مظلومان مورد توجه بوده و اگر منازعاتی بوده ناشی از بی توجهی انسان ها به حقوق همنوعان خود بوده است.

وی با اشاره به اینکه قدمت حقوق بشر به گستره تاریخ ادمی است، عنوان کرد: در سال 1948 میلادی پس از جنگ جهانی دوم کشورها به این فکر افتادند که سازمانی برای دفاع از حقوق کشورهای مظلوم اقدام کند و به همین دلیل سازمان ملل متحد تشکیل و پس از آن اعلامیه جهانی حقوق بشر به تصویب رسید.

حقوق بشر غربی تمام شمول نیستمعاون دادگستری کل استان کرمان گفت: اعلامیه جهانی حقوق بشر یک برداشت سکولارلیبرالیسم از فرهنگ یهودی و مسیحی است که قاعدتا چون برداشتی سکولار است و ساختار آن بخشی از جامعه بشری است، قابل اجرا در بسیاری از کشورها نخواهد بود زیرا تمام شمول نیست.

وی گفت: بخش های مهمی از اعلامیه حقوق بشر در بسیاری از کشورها به ویزه کشورهای اسلامی قابل اجرا نیست.

اسلامی یادآور شد: از بدو تاسیس حقوق بشر اسلامی کشورهایی از جمله ایران، مصر، عراق و عربستان در برابر اعلامیه جهانی حقوق بشر واکنش هایی نشان می دادند تا اینکه در سال 1369 در قاهره اعلامیه حقوق بشر اسلامی به تصویب رسید.

وی اظهار کرد: در اعلامیه جهانی حقوق بشر، موضوع مورد توجه بر محوریت انسان است و تمام مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بر مبنای آزادی های فردی صرف و دموکراسی ناقص بنا گذاشته شده است.

اسلامی ادامه داد: عقل محوری و خرد محوری صرف از دیگر خصیصه های اعلامیه های جهانی حقوق بشر است و در واقع مرجع تشخیص صحیح یا نادرست بودن احکام در مورد بشر، تنهاعقل انسانی است و مبنای وحی در آن نقشی ندارد.

معاون دادگستری کل استان کرمان گفت: اشکال حقوق بشر غربی از این است که انسان را تنها موجودی مادی دیده و بر مبنای خواسته های مادی بخشی از جامعه بشری شکل گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در مبانی دینی اسلامی به آزادی انسان در چارچوب قوانین اسلامی توجه ویژه ای داریم و وحی را بر آن مقدم دانسته و معتقدیم برنامه ها باید بر مبنای خدامحوری تنظیم و وضع شوند.

اسلامی گفت: از نگاه دینی افراد بشر از لحاظ مدنی دارای حقوق طبیعی مساوی هستند و انسان منهای مسائل مذهبی، جغرافیایی، اقتصادی، نژادی و سایر مسائل دارای حقوق یکسان هستند.

وی افزود: در دستورات اسلامی تنها وجه تمایز انسان ها با یکدیگر در میزان تقوا است و هیچ انسانی حق تسلط بر انسان دیگر را ندارد.

معاون دادگستری کل استان کرمان اظهارکرد: زورمداری، زرمداری و قدرت نمی تواند دلیلی بر تسلط یک فرد بر فرد دیگر باشد.

وی گفت: در حال حاضر اعلامیه جهانی حقوق بشر که قرار بود از تعدی یک کشور به کشور دیگر جلوگیری کند و ظلمی به فردی واقع نشود، مورد بی توجهی قرار گرفته و تجاوزات قرون وسطایی در برخی کشورها صورت می گیرد .

وی افزود: در برابر جنایاتی که در برخی کشورها انجام می شود، مدعیان حقوق بشر چنان مهر سکوت به لبها زده اند که انگار نه انگار که ظلمی به افرادی وارد می شود.

اسلامی به جنایات عربستان اشاره کرد و ادامه داد: امروز راحت بمب خوشه ای بر سر مردم یمن می ریزند و نامی از آنها نیست .

معاون دادگستری استان کرمان گفت: حقوق بشر در حال حاضر به عنوان یک ابزار در دست کشورهای استعماری است.

اسلامی بیان کرد: موضوعی که در حقوق بشر اسلامی مورد تاکید قرار گرفته، موضوع پرورش فضائل اخلاقی است که در حقوق بشر غربی مورد بی توجهی قرار گرفته است.

این مقام قضایی اظهار کرد: در حقوق بشر اسلامی موضوع حقوق زن و مرد مورد توجه قرار گرفته است زیرا از دیدگاه مکتبی، زن و مرد در اصل آفرینش از ارزش ذاتی یکسان برخوردارند و نباید فراموش کرد که برخی ویژگی های زن و مرد موجب شناسایی حقوق و تکالیف متفاوت برای آنها می شود .

وی گفت: طبق مقدمه اعلامیه حقوق بشر اسلامی، بشر تکوینا و تشریعا بنده خداوند است و بر این اساس تاکید شده که مادیت و معنویت انسان با هم در آمیخته است.

وی ادامه داد: برخلاف تفکر متفکران غربی که انسان را در برابر خدا هم آزاد می پندارند در اعلامیه حقوق بشر اسلامی بر تسلیم و فرمانبرداری انسان در برابر خدا تاکید شده است.

وی عنوان کرد: یکی از جهات تفاوت حقوق بشراسلامی و غربی در میزان آزادی های مطرح شده است که درحقوق بشر اسلامی به ازادی مسئولانه افراد توجه شده است.

اسلامی گفت: قانوگذاری و مشروعیت مبانی حقوقی بر مبنای نظرات خداوند متعال است و در حقوق بشر اسلامی این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ما وظیفه داریم به تبیین حقوق بشر اسلامی و احیای اعلامیه جهانی حقوق بشر اسلامی فکر کرده و در این زمینه برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام/