x
سایت وکیل / اخبار / اخبار حقوق بشر / تعامل منطقی و همکاری سازنده از وجوه راهبرد حقوق بشری ایران است

تعامل منطقی و همکاری سازنده از وجوه راهبرد حقوق بشری ایران است

به گزارش خبرگزای میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر گفت: ایران همواره به تعهدات حقوق بشری خود پایبند بوده و بر این اساس، با مکانیزم های بین المللی در این خصوص همکاری داشته است.

وی ادامه داد: ایران همواره به مکاتبات و گزارش های مرتبط با مکانیزم های حقوق بشری از جمله گزارشگران ویژه و ادعاها و اتهامات حقوق بشری علیه خود پاسخ های مستدل و تفصیلی ارائه کرده است.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر یادآور شد: ایران با در پیش گرفتن این رویه هیچگاه اجازه نداده است تا انتشار مطالب انحرافی و بی اساس علیه کشورمان به محملی برای شکل دهی به افکار عمومی تبدیل شود.

غریب آبادی در همین راستا تأکید کرد که روشنگری در حوزه ادعاها و اتهامات یکی دیگر از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران بوده و هست.

وی گفت و گوی کارشناسی با مقام های دفتر کمیسر عالی و گزارشگر ویژه در حاشیه اجلاس های بین المللی به ویژه در ژنو را موضوعی تازه ندانست و افزود: در این گفت و گوها که در حاشیه اجلاس های شورای حقوق بشر و از جمله اجلاس سی ام (شهریور 1394) انجام شده، انتقادات جدی طرف ایرانی نسبت به عملکرد و رویه کاری گزارشگر ویژه منتقل شده است. در این راستا موضوعاتی نظیر عملکرد سیاسی و غیرحرفه ای گزارشگر، حمایت وی از مجرمان و گروه های تروریستی و استفاده از منابع غیرموثق قابل ذکر هستند.

معاون بین الملل ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه انعکاس دستاوردها و اقدامات مثبت کشورمان در حوزه های مرتبط با حقوق بشر و حقوق شهروندی یکی دیگر از وجوه راهبرد حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: متأسفانه کشورهای غربی و نهادهای بین المللی تعمداً تلاش های ایران در مبارزه جدی با مواد مخدر را نادیده می گیرند و بلکه حتی فراتر از آن سعی در جوسازی علیه کشورمان از جمله در ارتباط با مجازات های مرتبط با جرایم مواد مخدر دارند. از این رو هیئت ایرانی شرکت کننده در اجلاس سی ام شورای حقوق بشر، سیاست ها و اقدامات کشورمان در این حوزه را برای مقام های دفتر کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه تشریح کرد که با استقبال حاضران در نشست مواجه شد.

غریب آبادی افزود: پس از تشریح دستاوردها، گزارشگر ویژه، قاچاقچیان مواد مخدر را چالش بسیار بزرگی برای امنیت خواند و از تلاش های ایران و پلیس مبارزه با مواد مخدر قدردانی کرد.

وی اذعان گزارشگر ویژه به تعاملات ایران، پاسخگویی کامل به ادعاها و برگزاری نشست های توجیهی را اقدامی جدید از سوی او خواند و تأکید کرد که اکنون وقت آن رسیده است که وی مهر پایانی بر ادعاها و اتهامات بی اساس خود علیه جمهوری اسلامی ایران بزند و از تکرار آن ها پرهیز نماید.

گزارشگر سازمان ملل روز دوشنبه در بخشی از سخنان خود درباره مسایل حقوق بشر در ایران گفت که جمهوری اسلامی بعد از توافق هسته ای با قدرتهای جهانی، تمایل بیشتری به تعامل با سازمان ملل در مسائل مربوط به حقوق بشر پیدا کرده است.

انتهای پیام/

l

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *