خانه / اخبار / اخبار قضایی / تقدیر از قضات اعمال کننده مجازات‌های جایگزین حبس

تقدیر از قضات اعمال کننده مجازات‌های جایگزین حبس

به گزارش گروه حقوقی و قضایی ، رئیس کل دادگستری گلستان در همایش کاهش آسیب‌های کیفری از حجت الله قربانی از گنبدکاووس، جواد قلی نژاد از رامیان، ابوالفضل بولاغی از مراوه تپه و عبدالباسط نوری زاد از آزادشهر تقدیر کرد.

هادی هاشمیان در این همایش گفت: این قضات برای کسانی که جرم شان سبک است و یا برای اولین بار مرتکب جرم شده اند به جای زندان از جایگزین‌هایی مانند تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای حکم، آزادی مشروط ، تخفیف و تبدیل استفاده می‌کنند.

هاشمیان بابیان این که امروز جرم شناسان به این باور رسیده اند که حبس، مجازات تاثیرگذار برای اصلاح مجرمان به خصوص برای کسانی که اولین بار به زندان می روند نیست گفت : هدف از برگزاری چنین همایش‌هایی، هم اندیشی برای استفاده بیشتر از فرصت‌های موجود قوانین مجازات اسلامی و دادرسی کیفری برای کاهش جمعیت زندان‌های استان گلستان است.

وی با اشاره به مجاری قانونی اعمال مجازات های جایگزین حبس افزود: استفاده از این ظرفیت‌های قانونی مانند تعلیق و تعویق، هم بازدارنده است و هم دست قاضی را برای اعمال مجازات‌هایی متناسب با نوع جرم و شخصیت مجرم برای اصلاح فرد باز می‌گذارد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان در ادامه این همایش جزئیات برنامه‌های کاهش جمعیت کیفری و کلیات قانون مجازات های جایگزین حبس را برای قضات شرق استان را تشریح کرد و از آنان خواست تا جایی که می‌توانند از مجازات‌هایی غیر از زندان برای افرادی که جرایم شان سبک است و یا پیش از این جرمی مرتکب نشده اند، استفاده کنند.

هاشمیان با بیان این که زندان راه چاره نیست افزود: امروز در همه کشورهای دنیا به دنبال مجازات‌هایی به جز زندان برای اصلاح مجرمان و بازگرداندن دوباره آنها به اجتماع هستند.

رئیس کل دادگستری گلستان در ادامه این نشست بار دیگر بر برخورد مناسب با مردم تاکید کرد و گفت: هر چند کار قضاوت سختی و مشقت فراوانی دارد اما هیچ کس حق ندارد با مردم برخورد بد داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدن مطالب بیشتر

این مطلب رو هم چک کنید

لغو کنسرت‌ها تعارضی با وظایف وزارت ارشاد ندارد/ صدها کنسرت در سراسر کشور اجرا می‌شود، اگر کنسرتی از سوی دادستان لغو شود در بوق و کرنا می‌کنند

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در رابطه با لغو برخی کنسرت‌ها توضیحاتی ارائه کرد و گفت: صدها کنسرت در سراسر کشور اجرا می‌شود و هیچ مسئله‌ای هم اتفاق نمی‌افتد؛ اما اگر در جایی یک کنسرتی به دلایلی توسط دادسرا و دادستانی لغو شود در بوق و کرنا می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *