x
سایت وکیل / اخبار / اخبار دادگستری / توجه جدی به احیای حقوق عامه بستر سلامت اقتصادی جامعه است/ 70درصد زندانیان استان متاهل هستند

توجه جدی به احیای حقوق عامه بستر سلامت اقتصادی جامعه است/ 70درصد زندانیان استان متاهل هستند

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، رئیس کل دادگستری کرمان در آیین تودیع و معارفه رئیس دادگستری شهرستان زرند،اظهار کرد: بدون شک یکی از ارکان اساسی نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران قوه قضائیه است که وظایف خطیر و حساس را در راستای تحقق عدالت قضائی و تامین امنیت پایدار در جامعه دینی عهده دار است .

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان گفت: از اول انقلاب تا کنون قوه قضائیه در خط مقدم خدمت و دفاع از نظام و انقلاب بوده و با پافشاری بر حرف حق در این راه دچار تزلزل نشده است.

وی تصریح کرد: بدون تردید از جمله اهداف مهم انبیا الهی، شکل گیری حاکمیت سیاسی اسلام، اجرای عدالت قضائی در میان مردم می باشد.

موحد با اشاره به اصل156 قانون اساسی گفت: بر اساس این اصل قوه قضائیه، قوه ای مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی مردم و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت معرفی شده است.

وی با تاکید بر این نکته که وظایف متعددی بر دستیابی به این هدف والا و ارزشمند تعریف شده است،گفت: از جمله وظایف ذاتی قوه قضائیه که به درستی در قانون اساسی به ان اشاره شده، احیای حقوق عامه و گسترش عدل و ازادی های مشروع در قانون اساسی است که بیش از هفتاد و پنج عنوان کلی و مصادیق فراوانی دارد.

این مسئول عالی قضایی ادامه داد: این مصادیق مانند، حقوق عامه در حوه اقتصاد، فرهنگ، سیاست ، محیط زیست، عدالت ، امنیت، حقوق شهروندی و سایر اینها مورد توجه قرار گرفته است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان بیان کرد: اگر رفتار یا سهل انگاری این حقوق عمومی را به خطر انداخت و لطمه وارد کرد مطالبه گر و احیا کننده و صیانت از این حقوق بر اساس قانون اساسی بر عهده قوه قضائیه است.

وی گفت: اعتیادبه مواد مخدر از شایع ترین آسیب های اجتماعی است که در سطح دنیا مطرح است ویکی از بحران های دنیای کنونی محسوب می شود.

این مقام ارشد قضائی با بیان اینکه 218میلیون معتاد در دنیا وجود دارد،عنوان کرد: در ایران نیز متاسفانه قریب به یک میلیون وپانصد هزار معتاد به مواد مخدر وجود دارد.

به ازای هر 3و نیم ازدواج یک طلاق

وی با اشاره به اینکه مسئله طلاق یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی محسوب می شود،افزود:متاسفانه در سال 94 به ازای هر 3ونیم ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است که این آمار نگران کننده است.

موحد زندان وجمعیت کیفری را یک آسیب اجتماعی دانست و ادامه داد: خوشبختانه در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها شاهد کاش 13درصدی ورودی به زندان شهرستان زرند هستیم.

موحد با اشاره به اینکه 70درصد زندانیان استان کرمان متاهل هستند،بیان کرد:نگرش قضات بایستی حبس زدا باشد.

وی گفت:طی شش سال گذشته بیش از 60هزار پرونده به شوراهای حل اختلاف شهرستان زرند وارد شده است که بیش از یک سوم این پرونده ها به صلح وسازش انجامیده است.

رییس کل دادگستری استان ضمن تقدیر از زحمات 6ساله جعفری،رئیس سابق دادگستری شهرستان زرند،گفت:عملکرد دادگستری شهرستان طی سال های گذشته مثبت ارزیابی می شود.

وی درپایان گفت:حجت الاسلام محمدی ازقضات برجسته،استاد دانشگاه ومدرس حوزه علمیه است که 12سال سابقه مدیریت دادگستری راور وکوهبنان رادر کارنامه درخشان خود داشته است.

انتهای پیام/