x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / توضیحات رئیس سازمان زندان‌ها در رابطه با تبدیل اوین به پارک و وضعیت بهداشتی زندان‌ها

توضیحات رئیس سازمان زندان‌ها در رابطه با تبدیل اوین به پارک و وضعیت بهداشتی زندان‌ها

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها در حاشیه همایش حقوق بشر اسلامی در جمع خبرنگاران رابطه با آخرین وضعیت تبدیل زندان اوین به پارک گفت: جلسه‌ای در دفتر شهردار تهران با حضور معاونین برگزار و مقرر شد که کارشناسان موضوع را پیگیری کنند.

وی افزود: تفاهم نامه ای در این خصوص طراحی که برای شهرداری ارسال شده است تا نظر نهایی اعلام شود.

جهانگیر اظهار کرد: کارشناسان قیمت گذاری کردند؛ اما نتیجه نهایی هنوز اعلام نشده است.

رئیس سازمان زندان‌ها در رابطه با آخرین وضعیت پابندهای الکترونیکی گفت: دو مرحله را در این خصوص دنبال کردیم در مرحله قبل پابندهایی از خارج خریداری و در کشورمان تست شد؛ اما به دلیل مشکلاتی که داشت جوابگوی نیازمندی‌ها ما نبود.

جهانگیر ادامه داد: این طرح کنار گذاشته شد اما بر اساس طرح دیگری از طریق داخلی با قراردادی که با معاونت فناوری قوه قضائیه منعقد شد پابند جدیدی را به صورت بومی طراحی کرده اند که به صورت پایلوت نمونه هایی از آن اجرایی شده و اشکالات آن در حال بررسی است.

وی افزود: در کنار آن نیز یکسری آیین نامه نوشته شد که امیدواریم این طرح به صورت گسترده عملیاتی شود.

وی در ادامه در خصوص وضعیت بهداشتی زندان‌ها نیز گفت: بسیاری از کسانی که وارد زندان می شوند در بدو ورود مورد درمان قرار می گیرند که این امر مشکلاتی را به سازمان زندان ها تحمیل می کند، در این خصوص در سال گذشته به اتفاق وزیر بهداشت از یکی از زندانهای استان تهران بازدید داشتیم که دولت قول داد در این خصوص ما را کمک کند و ما منتظر عملیاتی شدن این قول هستیم.

جهانگیر اضافه کرد: اتفاقی که همچنان لاینحل مانده این است که زندانیان پیش از آنکه وارد زندان شوند به عنوان یک شهروند بیمه پرداخت می کنند و دفترچه بیمه دارند اما به محض ورود به زندان اقدام های حمایتی بیمه نسبت به آن فرد قطع می شود و این فرد باید به صورت آزاد و با هزینه بیت المال درمان شود، بیمه ها باید کمک کنند تا کسی که وارد زندان می شود تحت پوشش بیمه قرار گیرد تا هزینه مضاعف به بیت المال تحمیل نشود.

وی ادامه داد : سازمان زندانها در بخش اشتغال، حرفه آموزی و بهداشت زندانیان اقدامات موثری انجام داده است که ما در قبال کارهایمان اطلاع رسانی های دقیقی انجام نداده ایم.

جهانگیر افزود: پرونده بهداشتی در بدو ورود زندانی به زندان تشکیل می شود و وضعیت جسمانی آنان همواره تحت کنترل است و در پرونده ثبت و ضبط می شود.

رئیس سازمان زندان‌ها همچنین در مورد خودروهای بدرقه زندانیان گفت: با خودروسازان پیگیری هایی را شروع کرده ایم، خودروهای زندانیان نیاز به ویژگی های خاص دارد که باید استحکام خوبی داشته باشد، مذاکراتی در این رابطه صورت گرفته است اما هنوز نتیجه مشخص نشده و امیدواریم خودروسازان کمک کنند، به صورت نقدی نه اما به صورت تعهدی از آنان در این راستا کمک بگیریم.


انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *