x
سایت وکیل / وکیل دعاوی کیفری جزایی / توضیحات وزیر کشور درباره اعتراضات خرمشهر

توضیحات وزیر کشور درباره اعتراضات خرمشهر

عبدالرضا رحمانی وزیر کشور و  دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدای نشست خبری خود با بیان اینکه “پایه امنیت ما مردم هستند”، اظهار داشت: وحدت، انسجام و رضایت‌مندی مردم جزو اولویت‌های وزارت کشور بود.
وی افزود: در این راستا معاونت‌های مختلف وزارت کشور وظیفه پاسخگویی داشتند. در بحث توسعه، وزارت کشور نقش اصلی و هماهنگی را به‌عهده دارد؛ لذا تلاش کردیم امر توسعه را که به نقش وزارت کشور مربوط می‌شود به‌نحو احسن پیگیری کنیم.

وی با اشاره به وضعیت کشور در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: معضلات اجتماعی از 2 سال پیش به وزارت کشور واگذار شد. طبق گزارش‌هایی که به رئیس جمهور و رهبر انقلاب تقدیم کردیم، تلاش کردیم در عقب‌افتادگی‌های قبلی جبران‌هایی صورت گیرد، ضمن اینکه در رفع آسیب‌های اجتماعی گام برداریم.

وزیر کشور تصریح کرد: در زمینه سیاسی مشارکت مردم را مورد توجه قرار دادیم. برای احزاب نقش ویژه‌ای قائل شدیم.

وی ادامه داد: برای اعتراض‌های مردم ‌در چارچوب قانون مکان‌هایی تعیین و‌ در دولت تصویب شد تا تجمعات و‌ اعتراض‌های قانونی با حفظ امنیت و دوری از مزاحمت برای مردم محقق شود.

وزیر کشور با ابراز اینکه “به فضای انتخابات نزدیک می‌شویم”، گفت: از نیمه دو‌م امسال بی‌تردید تحرک‌هایی در گروه‌ها و احزاب شروع خواهد شد،  ملاحظه‌هایی در این زمینه داریم‌ و‌ آن ملاحظات را مد نظر قرار خواهیم داد.

**آخرین وضعیت لایحه جامع انتخابات

رحمانی فضلی با اعلام اینکه  لایحه جامع انتخابات در دولت در دست بررسی است، افزود: لایحه جامع و کاملی است که نقص‌های موجود را برطرف می‌کند. در دولت کارگروهی برای بررسی پیشنهادهای دولت در این لایحه تعیین شده است. امیدوار هستیم این لایحه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی برسد.

وزیر کشور در پاسخ به سؤال تسنیم پیرامون شایعات پیرامون کشته شدن تعدادی در اعتراضات خرمشهر اظهار داشت: هیچ موردی کشته نبود؛ دیشب یک مورد زخمی وجود داشته که به بیمارستان منتقل شده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: اعتراضات اگر در قالب مجوزهای قانونی باشد، از نظر حقوقی مشکلی ندارد اما اگر به کف خیابان بیاید و از دست افراد خارج شود موجب سوء استفاده و خدشه‌دار شدن امنیت عمومی می‌شود. نیروی انتظامی و قوه قضائیه در این زمینه وظایفی دارند که حتماً باید درباره آن پاسخگو باشند. باید این‌گونه اعتراضات را به‌سمت قانونی شدن هدایت کنیم.

**نظر وزیر کشور درباره نقش برخی جریان‌ها در تجمعات خیابانی

وی درباره نقش برخی جریان‌ها در تجمعات خیابانی گفت: طبق بررسی‌ها تاکنون به این نتیجه نرسیدیم که گروه سیاسی خاص و یا عده‌ای مشخص با ساماندهی و تشکیلات و برنامه‌ریزی مردم را برای حضور در خیابان تحریک کنند.

رحمانی فضلی درباره شکستن شیشه مغازه‌ها در بازار تهران توسط نیروی انتظامی تصریح کرد: در جلسه شورای امنیت فرمانده نیروی انتظامی در این زمینه توضیح دادند که وقتی دنبال افرادی در تجمع تاثیرگذار بودند، می‌رویم تا آنها را بازداشت کنیم، به سمت مغازه‌ها فرار می‌کردند، ناچار بودیم شیشه‌ها شکسته شود تا ماموریت انجام شود. وی‌ مثال آتش نشانی را زدند که وقتی در خانه قفل می‌شود، مجبور می‌شوند در را بشکنند. بنابراین علت این بوده چه دلیلی دارد که نیروی‌انتظامی به اموال عمومی خسارت بزنند؟ به برخی فیلم‌ها هم توجه نکنید به هرحال تاریخ مصرف آنها گذشته هستند.
وی‌ادامه داد: در حوزه‌های مختلف دچار ناکارآمدی، کمبود و مشکلات هستیم که بخشی از آن به نوسانات بازار ارز، بخشی از آن به دلیل پاسخگویی در زمان لازم و همچنین عدم اقناع مردم بر می‌گردد. هر وقت شرایط را برای مردم، خوب توضیح دادیم با همراهی آنها مواجه بودیم. نباید کاری کرد که مردم به مسئولان بی‌اعتماد شوند.
وزیر کشور افزود: سیاه‌نمایی، تخریب‌ها و تهمت‌ها موجب ناامیدی مردم می‌شود. جنگ روانی زیادی علیه کشورمان به راه افتاده بنابراین باید در داخل کشور با اتحاد و انسجام داخلی رضایت مردم را جلب کنیم. همه باید تلاش کنیم که جامعه را به نوعی هدایت کنیم که در برابر دشمن انفعال نداشته باشیم؛ البته این به معنای عدم مطالبه جامعه نیست،ما اعتراضات مردمی را به رسمیت می‌شماریم، چهار روز موضوع کامیون‌داران را داشتیم که برخی هم به اقدامات خلاف امنیت عمومی دست زدند ولی برخورد سختی نداشتیم و در پایان کامیون‌داران را اقناع کردیم.
وی با بیان اینکه “فکر نکنیم دشمنان ما طرفدار حق، مردم و تامین نیازهای مردم هستند”، افزود: باید با پیگیری حل مشکلات و اقناع‌سازی، رضایت جامعه را به دست آوریم. در جلسه شورای امنیت کشور مطرح کردیم که باید همه زمینه‌هایی که موجب نارضایتی مردم می‌شود را احصا کرد تا قبل از آنکه این زمینه‌ها موجب اعتراضات مردم شود، مسائل رفع شود.
**آخرین وضعیت آبرسانی خرمشهر
وزیر کشور درباره طرح آبرسانی خرمشهر نیز گفت: از سال 71 طرح غدیر برای آبرسانی به خرمشهر مطرح شد؛ یعنی 25 سال این طرح در دست اجرا بود که دولت در سه سال گذشته این موضوع را اولویت اول خود قرار داد و 15 تیر این طرح به نتیجه می‌رسد. پیمانکار طرح هم سپاه و قرارگاه خاتم‌الانبیاء است که در این زمینه خیلی تلاش کرد و هنوز بسیاری از مطالبات خود را دریافت نکرده است اما شاهد برخی تحریک‌ها در خرمشهر بودیم. چرا در پنج روز مانده به افتتاح طرح این اعتراضات انجام می‌شود؟ به این دلیل که مردم اقناع نشدند، اینجا رسانه‌ها باید نقش ملی خود را برای اقناع مردم به کار گیرند.
** توضیحات وزیر کشور درباره ویلای منتسب به وی
وی در باره تخریب ویلایی منسوب به وی درمنطقه ساوجبلاغ گفت: اولا فشند بوده نه فشم. بنده در  فشند باغچه داشتم نه ویلا، خانه باغ 97 متری بوده است. زمان حضور در صداوسیما با قسط خریدم، همان زمان نیز کسی که آن را به بنده فروخت، اطمینان داد غیرقانونی نیست. بدون احضاریه و‌ ‌حکم آن را تخریب کردند. بین آن همه مکان هم فقط این مکان مارا تخریب کردند. بعد سایت‌ها تیتر زدند “عمارت رحمانی فضلی!” این هم از مظلومیت وزیر است.
**آخرین اخبار درباره ماجرای تجاوز در ایرانشهر
رحمانی‌فضلی در خصوص آخرین اخبار ماجرای تجاوز در ایرانشهر و میزان دقیق قربانیان این حادثه نیز گفت: در کوتاه‌ترین فاصله کسی که از او شکایت شد بازداشت شد، ابتدا یک نفر و بعد سه نفر دستگیر شدند. دادستانی اعلام کرد کسانی که شکایت دارند شکایت خود را اعلام کنند.
وی افزود: در این پرونده 4 نفر شکایت کردند. شکایت 41 نفر حتما کذب است.گزارش خواستم و گفتند شاکیان بیش از چهار نفر نشدند.
وزیر کشور تصریح کرد: امروز صبح گزارش دیگری در این خصوص به ما دادند. به استاندار گفتم به سرعت موضوع را بررسی کنید و  مجرم را به اشد مجازات برسانید. ما می‌خواهیم فرایند رسیدگی به پرونده‌ها کاهش یابد. قرار شده است بعضی موضوع‌ها احصاء و فرایند بررسی‌ها کوتاه شود؛ چرا که بعضی موضوعات است جامعه را جریحه‌دار می‌کند اما اجرای حکم آنقدر دور است که وقتی اجرا می شود، دیگر آن بازدارندگی را ندارد.
وی درباره نحوه اعطای مجوز به معترضین در وزارت کشور اظهار داشت: قانون می‌گوید تشکل‌ها و احزاب می‌توانند درخواست مجوز کنند. مردم در هر صنفی که هستند اتحادیه دارند و از آن طریق اقدام می‌کنند، ما مجبوریم که هر نوع تجمعی که را با قبول مسئولیت افرادی مثل صنوف، احزاب و اتحادیه‌ها برگزار کنیم.
رحمانی فضلی در پاسخ به ابن سوال که “آیا اعتراض‌ها با نبود آب در برخی شهرهای جنوبی برنامه‌ریزی شده است”، گفت:‌ این اعتراضات امنیتی نیست. به اعتقاد بنده اعتراضاتی اشاره کردید سازمان یافته یا تشکل سازمان یافته از قبل نیست. موضوع امنیتی آن است که ما در مرزها درگیر هستیم ، بیش از 20 تیم امنیتی را زدیم و بیش از 36 گروه در مناطق جوار مرزی با تزریق پول و اطلاعاتی علیه جمهوری اسلامی اقدام می‌کنند. در همین ایام مراسم‌های مختلفی داشتیم؛روز قدس، شب‌های احیا و شب‌های فوتبال نگرانی‌های زیادی بود که اتفاقی نیفتد؛ اما نیافتاد؛ این به این معنا نیست که نخواستند، بلکه نگذاشتیم.

وزیر کشور اضافه کرد: اگر موضوع آب به نحو احسن مدیریت نشود مشکل پیش می‌آید. شرایط محیطی ما این‌گونه است که در یک منطقه بیایانی و نیمه بیایانی قرار داریم. در این شرایط که دولت و مسئولان می‌توانند آب اضافه تولید کنند؟ دولت در این سه سال 300 درجه مصرف آب را تغییر داده است، به خاطر صنعت از خلیج فارس آب به مرکز انتقال می‌دهد. آنچه که وظیفه دولت است در حال انجام است که باید شدت و سرعت بدهد.
وی با بیان این مطلب که “با وجود چنین مشکلاتی باید وقت خود را برای کف خیابان ها بگذاریم”، اظهار داشت: نباید اینگونه باشد زیرا نظام، مال ماست و مسئولین، مسئولین ما هستند و باید اعتماد مردم را جلب کنیم.
رحمانی فضلی با بیان این مطلب که خیلی از این مسائل به ابعاد رضایتمندی به پول و ارز بر نمی‌گردد، اظهار داشت:‌ شما ببینید ما روزانه پنج میلیون نفر مراجعه کننده به همه ادارات و وزارتخانه‌ها داریم. اگر در این بین روال کار را کند کنیم، مردم ناراضی می‌شوند بنابراین باید مردم را راضی نگه داریم.

وزیر کشور ادامه داد:  همیشه به استانداران تاکید کردم که در تمام فرمانداری‌ها تکریم ارباب رجوع را شرط اول بگذاریم. رئیس جمهور هم تاکید کردند و داریم پیگیری می‌کنیم؛ چرا که رضایتمندی مردم برای ما مهم است. هر وقت رو به منطق آوردیم و با مردم صحبت کردیم موفق بودیم، ما این شرایط را تجربه کردیم.

به گزارش تسنیم،‌ رحمانی‌فضلی در ادامه به موضوع سفرهایش با هواپیمای اختصاصی اشاره کرد و گفت:‌ متاسفانه در این موضوع روزنامه‌ و یا سایتی که حضور ذهن ندارم کم‌لطفی کردند و تیتر زدند سفر وزیر کشور با هواپیمای اختصاصی! در حالیکه سفرهای من با هواپیمای نیروی انتظامی انجام می‌شود که هیچ هزینه‌ای از ما نمی‌گیرد. چون من جانشین آقا ( رهبرانقلاب) در امر نیروی انتظامی هستیم، هواپیما هم برای خودمان است!‌ ضمن اینکه این هواپیما 10 نفر جا دارد که 12، 13  نفر سوار آن می‌شوند. خاطره‌ای برای شما در این زمینه بگویم سفری به پاکستان داشتم، همان روز کارهایم در این کشور تمام شد. تصمیم گرفتم 2 نصف شب به تهران برگردم که در بازگشت چند نفر از همراهان با ما برنگشتند و گفتند این پرواز امنیت ندارد. در مورد تشریفات هم نیروی انتظامی می‌گوید تشریفات سفر جزء وظایف آنهاست، ولی من از هر 10 مورد یکی دو مورد بیشتر اجازه تشریفات نظامی ندادم.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی در مورد حضور مدیران دولت احمدی‌نژاد در بدنه دولت که متولی آنان هم وزارت کشور است، اظهار داشت: رئیس‌ جمهور به بنده اعلام کردند دو معیار شایستگی و اعتدال را در انتخاب مدیران مورد توجه قرار بدهم. در انتخاب مدیران علاوه بر این دو شرط؛ شرط سوم که مخالف دولت هم نباشد مورد توجه قرار می‌دهم. مثلا می‌گویم فلان فرماندار در زمان احمدی‌نژاد هم فرماندار بوده است. مثلا آقای فرهادی فرماندار تهران که این دلایل اصلا متقن نیست. من آقای فرهادی را می‌شناسم که یک فرد کارآمدی است.

رحمانی‌فضلی ادامه داد:  از این افراد در میان 430 فرماندار هم افراد دیگری داریم. اگر این دلیل مبنا قرار بگیرد، فردا دولت دیگری می‌آید و همه افراد شایسته و معتدل را کنار می‌گذارد که این روند خوب نیست، هر وقت متوجه شوم مدیران وزارت کشور در جهت دولت عمل نمی‌کنند، حتما آن را عوض می‌کنم و نیم ساعت هم معطل نمی‌کنم.

وی گفت: ارزیابی از عملکرد استانداران و فرمانداران، سخت‌ترین ارزیابی است. نمی‌گویم که هیچ ضعف و اشکالی در کار نیست ولی کلی‌گویی درباره استانداران بی‌انصافی است. سه بخش در وزارت کشور، استانداران و فرمانداران را ارزیابی می‌کند، ‌هر دو هفته یک استاندار را دعوت می‌کنیم و ارزیابی‌های حوزه‌های مختلف را به او مطرح کرده و توضیح استاندار را هم می‌شنویم. استانداری کار سختی است، ضعف‌هایی هم وجود دارد، ولی تعویض استاندار یا فرماندار برای ما آخرین راه‌ حل است.
رحمانی فضلی در پاسخ به این پرسش که شما در مواقع بحران در میدان نیستید و این درحالی است که بسیاری از وزرا در توییتر پای کار هستند و گاها از این طریق هم مدیریت می‌کنند، اظهار داشت: من اهل توییتر این چیزها نیستم من در بحران‌ها فرماندهی را بر عهده دارم. همین شب گذشته ن ساعت 3 به منزل رفتم، چراکه تا آخرین نفری که درخیایان‌های خرمشهر بود و به خانه‌اش برنگشته بود بنده ماندم و پیگیری کردم. در این مسائل حتما باید با نیروی انتظامی و سایر نیروها در هماهنگی باشیم حالا عده‌ای علاقه دارند توئیت کنند بکنند اما من علاقه دارم مسائل را فرماندهی کنم.

وی درباره مشکلات اقتصادی و برنامه‌های وزارت کشور برای حل این مشکلات گفت: بیش از دو میلیون نفر بیکار داریم و سالی یک میلیون نفر هم به آنها اضافه می‌شود. سال قبل دولت، 800 هزار شغل درست کرد اما بیکاری رفع نشده است. از سوی دیگر دولت تورم را تک رقمی و رشد اقتصادی را دو رقمی کرد. مجموعه همه این عوامل موجب شکوفایی اقتصادی می‌شود اما اگر یاس و ناامیدی را القاء کنیم، اعتراضات ایجاد می‌شود و دولت با مسائل دیگری درگیر می‌شود. تاکید و توصیه من این است که در جهت مشکل مردم حرکت کنیم نه اینکه فقط مشکلات را بیان کرده و خدای نکرده مردم را تهیج کنیم، برای حل مشکلات کشور باید همه همکاری کنیم.

وزیر کشور در ارتباط با تعامل با کشور عراق گفت: رابطه ما با عراق واقعا خوب است. نمونه آن در اربعین مشخص است. 2 میلیون و 400 هزار نفر را در اربعین به عراق می‌فرستیم و بر می‌گردانیم. این کار بدون همکاری‌های ما اتفاق نمی‌افتد، روابط ما بسیار خوب است، در حوزه کنترل قاچاق، عراق در حوزه معبرهای عمومی کارهای خوبی انجام داده است، امیدواریم ارتباط‌های مرزی ما تقویت شود.

وی در خصوص احتمال تغییر چند استاندار در روزهای آینده اظهار داشت: ظرف یک سال گذشته 25 استاندار را تغییر داده است، 5 استاندار باقی مانده که اگر این نتیجه حاصل شود که تغییرشان ضروری است، امر تغییر صورت خواهد گرفت.

رحمانی فضلی با اشاره به تدبیر این وزارتخانه در موضوع ورود بانوان به ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی‌های تیم ملی فوتبال در جام جهانی در ادامه گفت: برخی‌ها از سر نگرانی و یا دلسوزی می‌گفتند که نسبت به برگزاری تماشای فوتبال در استادیوم آزادی نگرانی امنیتی و اخلاقی دارند. من تشکر کردم از نگرانی آن‌ها، ولی گفتم چون ما 14 خرداد، روز قدس، شب‌های احیا و عید فطر تسلط نیروهای امنیتی، انتظامی، قضایی و اطلاعاتی را بر اوضاع داشتیم‌، تایید می‌کنم اگر مردم به ورزشگاه بروند، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

وزیر کشور تصریح کرد:‌ بیش از 85 درصد حاضران در ورزشگاه از خانواده‌ها بودند. همین خانواده‌هایی که در خیابان می‌روند. به آقای سلطانی‌فر گفتم امنیت داخلی را خودتان برقرار کنید. دیدم برخی سایت‌های خارجی و داخلی عکس‌های خانوم‌های کشف حجاب کرده را منتشر کردند. نمی گویم هیچ مشکلی نبود اما با تذکر حل شد، الحمد الله به خیر گذشت و برگزار شد.

وی همچنین گفت:247  حزب در کشور مجوز دارند. تا کنون مجوزی برای اعتراضات نداشتیم. نشست‌هایی دارند و ما مجوز آن‌ها را می‌دهیم. (وزیر کشور در ابتدای این نشست توضیح داده بود که هیچ حزبی درخواست مجوز برای اعتراضات نکرده است، اما با اصرار خبرنگار مجدد این موضع را توضیح داد.)

رحمانی فضلی سپس با اشاره به طرح‌های حمایتی ایران از افغانستان در حوزه کاهش مواد مخدر خاطرنشان کرد: من سه سال است که می‌گویم افغانستان دارای امنیت و توسعه می‌تواند جلوی قاچاق مواد و مهاجر را بگیرد. پیشنهادی به سازمان ملل دادیم به عنوان کشت جایگزین یا معیشت جایگزین، عده ای قاچاقچی و کشاورز و خرده فروش هستند که با مواد مخدر روزگار می گذرانند. ما گفتیم حاضریم با سازمان ملل و افغانستان محصول کشاورزی را ایجاد کنیم بازارش را بسازیم و قول بدهیم 2برابر درآمد مواد مخدر در آمد ایجاد کنیم. در سازمان ملل تصویب شد؛ اما همه کسانی که در عرصه بین الملل از مواد مخدر سود می کنند، نگذاشتند این طرح اجرا شود.

رحمانی فضلی درباره آخرین وضعیت تقسیمات کشوری گفت: ما 150 مورد تقسیمات کشوری به دولت برده‌ایم که بر اساس این طرح‌ها 40 شهر جدید ایجاد شده است.

وی با اشاره به موضوع کازرون گفت:‌ ما استعلام‌های امنیتی را گفتیم و همه این استعلام‌ها به ما بیان کرد که مشکلی وجود ندارد اما در فرآیند اجرا عواطف و احساسات مردم برانگیخته شد. ما در ابتدای آغاز اعتراض‌ها مدیرکل تقسیمات کشور را به کازرون فرستادیم و صحبت‌های مردم را شنید و مسائل مطرح شده در این طرح برطرف شد اما من باز هم احتیاط کردم و طرح را به دولت نبردم اما اتفاقات کازرون رخ داد که این اتفاقات موجب تاسف و تاثر شد. ما اگر به قطعیت برسیم که همه از اجرای این طرح راضی هستند طرح را اجرا می‌کنیم والا منتظر می‌مانیم که رضایت همه جلب شود.
[2:32:58 PM] Ariya:
وی خاطرشان کرد: وزارت کشور اصلا موافق تقسیمات کشوری نیست زیرا تقسیمات کشوری بی‌مورد در دولت قبل مشکلات زیادی ایجاد کرده است. ما در دولت دوازدهم فقط طرح‌های اولویت‌دار را اجرا کردیم.

وزیر کشور همچنین در مورد وضعیت کوله‌بران،گفت: کوله‌بری یک شبکه بزرگ است. در زمان تحریم اجازه داده شود، برخی کالاها از مناطق مرزی وارد کشور شود که این کار ادامه یافت و به شبکه بزرگ تجاری تبدیل شد. در این موضوع 90 درصد کالاها از داخل خاک عراق وارد کشورمان نمی‌شود یعنی کالاها به عنوان کالای ترانزیتی به عراق وارد می‌شود و سپس این کالاها از طریق کوله‌بران به کشور برمی‌گردد چون کالاهای ترانزیتی حقوق گمرکی خیلی کمی دارند.

وی ادامه داد:‌ ما نمی‌خواستیم کوله‌بران را نادیده بگیریم بنابراین طرحی با همکاری سایر وزارتخانه‌ها به دولت بردیم تا تخفیف سود بازرگانی به کوله‌بران داده شود، این کار در حال انجام شدن است هرچند این راه‌حل را راه‌حل مناسبی نمی‌دانیم.

وی درباره آخرین وضعیت سعید براتی از سربازان ربوده شده کشورمان گفت: اخیرا عکسی از سعید براتی منتشر شده است و خانواده‌اش این عکس را تایید کردند. ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم و پیگیر هستیم تا وی آزاد شود. تا این لحظه طرف مقابل شروطی برای آزادی این سرباز بیان نکرده است اما ما از طریق مجاری رسمی و غیررسمی با پاکستان پیگیر موضوع هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بانوان از این به بعد حق حضور در استادیوم‌های ورزشی را خواهند داشت یا خیر؟ من مسئول رفتن بانوان به ورزشگاه نیستم بلکه مسئول امنیت کشور هستم. اگر نهادهای مسئول در این زمینه از ما درباره تامین امنیت ورود زنان به ورزشگاه سوال کردند ما حتما جواب آنها را می‌دهیم.

وزیر کشور همچنین درباره پیگیری درگیری‌های اخیر در مرز ایران و آذربایجان، گفت: در مرز با آذربایجان ما واقعا مشکلی نداریم و هر دو ملت در تامین امنیت تلاش می‌کنیم البته ممکن است برخی حوادث در مرزها رخ دهد. درگیری اخیر از داخل آذربایجان بوده و ما تیمی را مشخص کرده‌ایم که موضوع را دقیق بررسی کند.

منبع وکیل ملت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *