x
سایت وکیل / اخبار / اخبار دادگستری / جزئیات دستگیری نازنین زاغری/ آخرین وضعیت پرونده ارتشا 8.5 میلیاردی بانک مهر اقتصاد

جزئیات دستگیری نازنین زاغری/ آخرین وضعیت پرونده ارتشا 8.5 میلیاردی بانک مهر اقتصاد

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان روز یکشنبه در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه، افزود: دستگاه قضایی استان کرمان در سال گذشته در در راستای انجام وظایف خود مبنی بر رسیدگی به جرایم، دعاوی و اختلافات مردم و تحقق عدالت قضایی، به 470 هزار و 639 فقره پرونده رسیدگی کرده است که در برخی ازاین پرونده ها دعاوی مختلفی مطرح شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال 94 تنها 270 قاضی در استان مشغول به کار بودند به طور متوسط هر قاضی به هزار و 737 پرونده رسیدگی و حکم صادر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ورودی پرونده ها به بخش های مختلف قضایی استان قریب پنج درصد افزایش نسبت به سال 93 را نشان می دهد.

موحد گفت: در سال گذشته قضات استان کرمان تلاش کردند که علاوه بر مختومه کردن پرونده ها معادل پرونده های ورودی، 12.5 درصداز پرونده های جاری و موجودی دادگستری را نیز تقلیل دهند که این امر موجب افزایش نرخ رسیدگی در مجموعه شعب رسیدگی استان به 114 درصد و کاهش مدت رسیدگی به دعاوی شده است.

وی ادامه داد: همین امر موجب شد با برنامه ریزی و تلاش بی وقفه مجموعه قضات و کارکنان دادگستری استان کرمان، بهره وری دادگستری از رتبه 11 کشوری به رتبه سوم کشوری ارتقا یافت.

وی خاطرنشان کرد: متوسط زمان رسیدگی به پرونده های دادگستری استان در سال گذشته، 89 روز بوده است که در دو ماه سال جاری به 81 روز کاهش یافته است.

وی گفت:امیدواریم براساس برنامه های سال جاری متوسط زمان رسیدگی به پرونده به میزان کمتری کاهش یابد.

موحد گفت: تقریبا با ازای هر 100 هزار نفر جمعیت استان کرمان در هر ماه 350 فقره پرونده وارد دادسراهای استان کرمان می شود که در رتبه بندی کشوری دادسراهای استان کرمان رتبه 27 را به خود اختصاص داده اند.

وی یادآور شد: میانگین کشوری ورودی پرونده ها به دادسراها در سطح کشور 450 پرونده به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است.

این مقام قضایی بااشاره به اینکه در قبال هر 100 هزار نفر جمعیت در هرماه 330 فقره پرونده به دادگاه ها وارد می شود، ادامه داد: میانگین کشوری در این زمینه به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 449 فقره است.

وی عنوان کرد: در سال گذشته 161 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شهری و روستایی استان کرمان شده که به 157 هزار و 805 فقره پرونده در این شوراها رسیدگی شده و رای صادر نیز شده است.

وی تاکید کرد: از مجموعه پرونده های مختومه در این مجموعه 44 هزار و 374 پرونده با مذاکرات اصلاحی متنهی به صلح و سازش شده است.

وی خاطرنشان کرد: شوراهای حل اختلاف استان کرمان از شوراهای برتر کشور به شمار می رود.ایجاد حوزه‌های قضایی جدید در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در راستای توسعه خدمات قضایی، چهار حوزه قضایی جازموریان، فاریاب، ساردوئیه و راین فعال شده است.

وی اظهار کرد: در سال جاری نیز در بخش بروات بم یک واحد قضایی جدید فعال خواهد شد و با همکاری مردم و مسئولان این بخش، مقدمات این کار فراهم شده است.

این مسئول عالی قضایی عنوان کرد: تشکیلات دادگاه های تجدید نظر نیز در سال گذشته از 13 شعبه به 20 شعبه رسیده و در سال جاری نیز دو شعبه به شعب فعال تجدید نظر اضافه شده است.

موحد با اشاره به بهره برداری از ساختمان دادگستری شهرستان کوهبنان در سال گذشته، گفت: در سال جاری تکمیل ساختمان دادگستری شهرستان انار و ساختمان دادسرای عمومی وانقلاب سیرجان انجام شده و این واحدها به بهره برداری می رسد.حضور 11 هزار و 901 زندانی در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر 11 هزار و 901 زندانی در استان کرمان وجود دارد، گفت: این میزان در مقایسه با ابتدای سال 94، کاهش هفت درصدی داشته است.

وی افزود: ورودی کل افراد به زندان های استان کرمان در سال گذشته 19 هزار و 86 نفر بوده است که کاهش 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 93 داشته است و این روند کاهشی در سال جاری نیز تداوم یافته می یابد.

وی خاطرنشان کرد: در سه ماه ابتدای سال گذشته پنج هزار و 10 نفر وارد زندان های استان کرمان شده اند و این در حالی است که این میزان در سال جاری چهار هزار و 178 نفر بوده است و در این زمینه شاهد کاهش 17 درصدی هستیم.

وی تصریح کرد: کاهش ورودی زندان ها براساس اصلاحات جدید قانون دادرسی کیفری حاصل شده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان گفت: در سال گذشته یک هزار و 748 نفر از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب مشمول عفو رهبری واقع شده اند و این افراد یا آزاد شده اند و یا محکومیت های آنها کاهش یافته است .

وی تصریح کرد: 28 نفر از محکومان به اعدام ناشی از جرایم مواد مخدر نیز با عفو رهبری مجازات اعدام آنها به تحمل حبس تبدیل شده است.

وی گفت: در سال جاری نیز به مانند سنوات سال قبل به مناسبت 12 فروردین، یک هزار و 611 نفر از محکومان زندان های استان کرمان مشمول عفو رهبری شده اند و از این تعداد 366 نفر آزاد شده اند ومجازات مابقی مجرمان نیز تقلیل یافته است.

وی تاکید کرد: زندان یک داروی تلخ است که برای درمان برخی معضلات اجتماعی به کار می رود و این داروی تلخ در حال حاضر تبدیل به یک معضل شده است.

موحد گفت: بخش زیادی از مددجویان زندان ها از افراد از محروم هستند و بخشی از آنها نیز به دلیل فقر مرتکب جرم شده اند.بازگشت دو هزار و 446 هکتار اراضی دولتی در استان کرمان به بیت المال

رئیس کل دادگستری استان کرمان به تشکیل 34 جلسه حفظ حقوق بیت المال در سطح استان کرمان اشاره و بیان کرد: از این تعداد هشت جلسه مربوط به مرکز استان کرمان بوده است.

موحد گفت: بر اساس مصوبات این شورا اقدامات موثری از جمله تعیین تکلیف و تثبیت حدود پلاک 2094 بخش 9 کرمان در شهر رفسنجان انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: در این پلاک اختلافات زیادی در مرز این پلاک با املاک مردم وجود داشت که این موضوع مورد رسیدگی قرار گرفت و مرزهای این پلاک با همکاری ادارت راه و شهرسازی و ثبت اسناد و املاک کرمان مشخص و قطعی شد و بنا شد با متصرفان اراضی دولتی برخورد و حتی المقدور مشکلات مردم در این پلاک حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: در سال گذشته در مجموع 918 حکم قطعی به نفع دولت صادر شده و 325 کیفرخواست نیز علیه متهمان به تجاوز به اراضی دولتی صادر شده است.

این مقام قضایی گفت: دررسیدگی به پرونده های مربوط حفظ حقوق بیت المال، 656 نفر تحت تعقیب کیفری قرار گرفتند و دو هزار و 446 هکتار اراضی دولتی به موجب این احکام به دولت اعاده شد که ارزش ریالی آنها بالغ بر 650 میلیارد ریال برآورد شده است.

وی اظهار کرد: با همکاری دستگاه قضایی و اداره کل امور اراضی استان کرمان از تغییر کاربری بیش از 14 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی نیز جلوگیری شده است.

وی با اشاره به اجرای 322 مورد حکم قلع و قمع د ر سطح استان کرمان، گفت: از جمله این موارد می توان به صدور حکم قطعی درباره 70 هکتار از اراضی دولتی جیرفت و اسلام آباد رودبار جنوب اشاره کرد.

وی تصریح کرد: جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی، ایجاد کمربند سبز و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی به میزان یک هزار و 400 هکتار ، نقطه قوت عملکرد مجموعه دستگاه های اطلاعاتی، قضایی و امنیتی استان در مبارزه با زمین خواری است.

موحد گفت: با انسداد بیش از 500 حلقه چاه غیر مجاز در جنوب استان کرمان، پیگیری کار مطالعاتی به منظور شناسایی، تثبیت و رفع تجاوز از بستر و حریم رودخانه های استان به عنوان خدمات خوب شورای حفظ حقوق بیت المال انجام شد.

وی به صدور اسناد مالیکت بیش از سه میلیون هکتار از اراضی دولتی توسط ثبت اسناد و املاک استان کرمان اشاره و بیان کرد:، استان کرمان در این زمینه رتبه برتر کشوری را کسب کرده است.

پرونده های مقابله با مفاسد اقتصادی روی میز عدالت

وی با اشاره به رسیدگی به پرونده رشاء و ارتشا 8.5 میلیارد ریالی صندوق مالی و اعتباری بانک مهر اقتصاد و پرونده اختلاس، ارتشاء، جعل اسناد و تحصیل مال نامشروع کارکنان شهرداری سیرجان نیز گفت: این دو پرونده تحقیقات مقدماتی آنها در دادسرا تکمیل و برای چهار متهم پرونده اول و 15 متهم پرونده دوم از دادگاه کیفری تقاضای محاکمه و تعیین مجازات شده است .

وی اظهار کرد: پرونده واگذاری خلاف مقررات 19 واحد مسکونی سازمانی متعلق به شرکت آب منطقه ای استان کرمان که توسط مدیران سابق این شرکت با بهای ناچیزی و برخلاف ضوابط منازل سازمانی به مدیران و برخی کارکنان شرکت منتقل شده است نیز مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی گفت: با پیگیری دستگاه های نظارتی و طرح دعاوی از سوی مدیران فعلی این شرکت برای ابطال آن معاملات تا کنون با احکام قطعی این معاملات ابطال شده و منازل مطروحه که ارزش ریالی آن ها بالغ بر 200 میلیارد ریال بود به بیت المال برگشت و رسیدگی به متهمان این پرونده در دادسرا تحت تعقیب کیفری هستند.

وی تاکید کرد: در حوزه امنیت نیز غالب مناطق استان کرمان در امنیت مطلوبی به سر می برند و شاخص های امنیتی در حال ارتقا است.

وی گفت: در برخی از مناطق استان موضوع اختلافات طایفه ای و انتقام گیری های شخصی به اشکال مختلف رخ می دهد و اتفاقات نگران کننده ای را رقم می زند.

وی اظهار کرد: غالب عوامل ارتکاب این شرارت ها و جنایت ها دستگیر شده اند و در بازداشت به سر می برند و کار تکمیل تحقیقات در مورد این وقایع به سرعت در دست انجام است.

جزئیات پرونده نازنین زاغریرئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه سخنان خود درباره دستگیری نازنین زاغری نیز گفت: در سال 93 توسط معاونت اطلاعات لشکر 41 ثارالله استان کرمان یکی از باندهایی که در جریان فتنه 88 با طراحی سایت ها و وب سایت های مختلف و تبلیغات وسیع خود اقداماتی را علیه امنیت کشور داشتند، شناسایی و دستگیر و مستندات جمع آوری شد.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه رسیدگی به این پرونده ها، متهمان تحت تعقیب قرار گرفتند و حکم قطعی برای آنها صادر شد و این حکم در دست اجرا است و برخی از اعضای این باند در خارج از کشور بودند و از جمله این متهمان نازنین زاغری بود که به دنبال همین پرونده این شخص در فرودگاه تهران با ارسال نیابت قضایی دستگیر و به کرمان اعزام شد.

وی تصریح کرد: تحقیقات لازم برای این پرونده انجام و مستندات و دلایل نیز جمع آوری شد و به دلیل آنکه این فرد در خارج از کشور فعالیت داشته، تشخیص این بود که رسیدگی به این پرونده در صلاحیت مراجع قضایی استان کرمان نیست و باید در تهران رسیدگی شود.برنامه های ستاد بزرگداشت قوه قضائیه در کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان به برنامه های هفته قوه قضائیه نیز اشاره و بیان کرد: ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه برنامه های متنوعی را پیش بینی کرده است که از آن جمله میتوان به دیدار با نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه کرمان، مصاحبه مطبوعاتی، تبلیغات شهری، شرکت در برنامه های رادیویی و تلویزیونی، هم اندیشی با کارکنان قضایی و اداری، بازید ائمه جمعه از محاکم قضایی، حضور استاندار و معاونین در پزشکی قانونی و بازدید از زندان، عطرافشانی قبور شهدا، سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه و ملاقات عمومی اعضای شورای قضایی استان با مردم در محل مصلای نماز جمعه، اشاره کرد.

وی به برگزاری جشنواره مطبوعاتی “قلم و عدالت ” نیز اشاره و بیان کرد: در این جشنواره تولیدات رسانه ای در قالب های خبر، گزارش ومصاحبه منتشر شده از اول تا دهم تیرماه سال 95 مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند.

شهید بهشتی، عامل ایجاد تحولات قضایی در کشور

رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه، گفت:مجاهدت های شهید بهشتی در پیروزی های انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی درکشور فراموش شدنی نیست.

موحد تاکید کرد: این شهید بزرگوار با حکم امام راحل به ریاست دیوان عالی کشور منصوب و عهده دار سامان بخشی و تحولات قضایی متناسب با آرمان های جمهوری اسلامی شد.

وی ادامه داد: شهید آیت الله بهشتی با خلاقیت فکری و تشکیلاتی خود ساماندهی امور قضایی را انجام داد و ساختار نوین نظام قضایی کشور را بنا نهاد.

وی با اشاره به اینکه شهید بهشتی در نگاه امام راحل نیز جایگاه ویژه ای داشت، گفت: او به تنهایی یک ملت بود برای ملت ایران.

وی تصریح کرد:قوه قضائیه که امروز مظهر اقتدار و از ارکان نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود و ماموریت های مهمی در قاانون اساسی بر عهده گذاشته شده محصول ابتکارات و ذهن خلاق و مکتبی شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی است.

وی خاطرنشان کرد: به همین مناسبت هفته اول تیرماه مصادف با سالروز شهادت معمار دستگاه قضایی کشور، به عنوان هفته بزرگداشت قوه قضائیه نامگذاری شده و به برکت خون شهدای هفتم تیرماه قوه قضائیه این فرصت را می یابد که جایگاه این قوه را تبیین کرده و خدمات قضایی انجام شده را گزارش کند.

وی عنوان کرد: در سطح ملی و استانی ستادی تحت عنوان ستاد گرامیداشت هفته قوه قضائیه تشکیل شده و برنامه های این هفته را تدوین و اجرایی می کند

وی ادامه داد: از برجسته ترین آرمان ها ، اهداف انبیاء و اولیای الهی و جامعه بشری می توان به تحقق عدالت قضایی اشاره کرد.

وی گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران قوه قضایه عهده دار تحقق عدالت قضایی است و از این رو عدالت قضایی به منظور پایداری از حقوق مردم امری حیاتی شمرده شده است.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی ملجا و پناهگاه مردم و مرجع رسمی تظلم خواهی مردم است، گفت: در باره شایعات مطرح شده درباره آلودگی آب کرمان، این مورد در شورای تامین استان مطرح شد و پرونده ای در این زمینه به دادسرا ارسال شده است.

وی تاکید کرد: آلودگی آب کرمان شایعه ای بیش نیست و نباید اذهان مردم را مخشوش و ناامنی روانی در جامعه ایجاد کرد.

وی گفت: شایعاتی درباره دیدگاه مردم کرمان به پدیده مواد مخدر نیز شاید پایه علمی درستی نداشته باشد و نتوان آن را به عموم مردم تسری داد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *