Home / agency / حرازی بانکی بین‌المللی و اروپایی برا

حرازی بانکی بین‌المللی و اروپایی برا

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تصریح کرد: روابط ایران و فرانسه به نسبت اعتماد متقابل بین دو کشور گسترش بیش‌تری خواهد یافت.

به گزارش انتخاب، دکتر سیدکمال خرازی پیش از ظهر روز شنبه در دیدار با ژان باتیست لمون، دبیر دولت در وزارت اروپا و وزارت امور خارجه فرانسه در محل شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به سفر اخیرش به فرانسه و دیدار با نخبگان آن کشور، گفت: باید اعتماد متقابل میان ایران و فرانسه را افزایش داد.

وی برخورداری از مردم سالاری و صاحب نفوذ بودن ایران و فرانسه در خاورمیانه را از جمله مشترکات بین دو کشور خواند و گفت: بر همین اساس مسوولیت مشترکی بر عهده دو کشور به ویژه در حوزه خاورمیانه وجود دارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: امیدواریم در شرایط فعلی، همکاری ایران و فرانسه در تثبیت آرامش در لبنان، سوریه و عراق و کمک به تقویت و بازسازی این کشورها محقق شود.

وی افزود: موضع جدید رئیس‌جمهور فرانسه، آقای مکرون، واقع‌بینانه است که تا زمانی که جایگزینی مشروع برای آقای اسد وجود ندارد، هر اقدامی در جهت سرنگونی به اغتشاش و بی‌ثباتی بیش‌تر در سوریه منجر می‌شود و ما باید به ثبات سوریه فکر کنیم. موضع آقای مکرون بدین معناست که وضعیت امروز لیبی که هنوز با جنگ داخلی روبروست، نباید تکرار شود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی مساله دوم برای افزایش اعتماد متقابل میان ایران و فرانسه را «برجام» خواند و گفت: ما می‌دانیم که فرانسه موافق ادامه برجام است و در شروع همکاری‌های اقتصادی نسبت به دیگر کشورها پیشتاز بوده، اما هنوز مسائل بانکی حل نشده و باید برای این موضوع فکری کرد.

خرازی پیشنهاد کرد: بانکی بین‌المللی و اروپایی برای رفع این مشکل ایجاد شود تا بتواند در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کند.

رئیس شورا همچنین از بیانیه مشترک اخیر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در خصوص آزمایش ماهواره بر “سیمرغ” انتقاد کرد و گفت: این موشک به طبع برای حمل کلاهک، چه متعارف و چه هسته‌ای نیست، بلکه برای حمل ماهواره است و لذا مغایرتی با قطعنامه 2231 شورای امنیت ندارد.

وزیر خارجه پیشین کشورمان عامل سوم ارتقای اعتماد متقابل ایران و فرانسه را عدم اعمال استانداردهای دوگانه در برخورد با تروریسم خواند و گفت: متاسفانه در این‌باره هم اختلاف نظر داریم. پناه دادن به منافقین و آزادی عمل آنها برای فعالیت‌های مختلف از جمله حضور در پارلمان فرانسه، قابل قبول نیست. دست این گروه به خون هزاران ایرانی بی‌گناه آلوده است.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه ایران در مقابله با تروریسم در منطقه گفت: اگر ایران به کمک عراق و سوریه نشتافته بود، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی تقویت می‌شدند و امروز خطرات‌شان برای اروپا خیلی بیش‌تر بود.

خرازی اضافه کرد: جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا با توجه به اشراف اطلاعاتی خود، با اروپا و فرانسه برای مقابله با این گروه‌ها همکاری کند.

ژان باتیست لمون، دبیر دولت در وزارت اروپا و وزارت امور خارجه فرانسه هم در این نشست از صراحت کلام دکتر خرازی قدردانی کرد و گفت: ایران و فرانسه از معدود کشورهایی در دنیا هستند که هزاران سال تاریخ دارند و بنا بر این روابط فعلی آنها بسیار غنی و ریشه‌دار است.

وی گفت: با توجه به این پیشینه و شناخت، می‌توان به بهترین شکل از این مزیت استفاده کرد.

دبیر دولت در وزارت اروپای فرانسه تصریح کرد: مکرون سیاست متفاوتی اتخاذ کرده و باید در قضیه سوریه در پی راه‌حل سیاسی و نه راه‌حل نظامی بود.

لمون همچنین با اشاره به فعالیت ایران در قالب گروه آستانه برای حل و فصل موضوع سوریه گفت: تعامل میان کشورهایی که نقش فعالی در قضیه سوریه دارند، می‌تواند سودمند باشد.

دبیر دولت در وزارت اروپای فرانسه گفت: فرانسه گرچه در حصول برجام سخت‌گیرانه عمل کرد، اما محکم پای آن ایستاده است. ممکن است برخی اظهارات و عکس‌العمل‌ها باعث تنش شود، اما فرانسه می‌تواند با تمام طرف‌های برجام با صراحت گفت‌وگو کند و تنش‌ها را کاهش دهد.

وی ادامه داد: برجام باعث ثبات منطقه و جهان شده و به توسعه روابط با ایران کمک می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *