x
سایت وکیل / اخبار وکالت / در آینده چه جرایمی را مشاهده خواهیم کرد؟

در آینده چه جرایمی را مشاهده خواهیم کرد؟

▫️▫️مشکل “چه کسی” در آینده با استفاده از آزمایش DNA حل می‌شود(هر چند روش سنتی ديگر،مشاهده ومراقبت ازفرزندانِ مجرمان شناخته شده است) این مسأله بسیار بحث برانگیز است. حتی گناه پدران به دلیل عوامل محیطی کم‌رنگ تر می‌شود. بر این اساس می‌توان کاربرد مؤلفه ژنتیک در رفتار مجرمانه را تصور کرد.

دولتمردان انگلیسي در حال حاضر پایگاه داده‌های ملی کودکان را ایجاد کرده‌اند که شامل نام، آدرس، جنسیت و تاریخ تولد هر بچه تا سن 18 سال است. دور از ذهن نیست که در نهایت تمامی کودکان (حدود 11 ميلیون نفر) موقعیت دقیق و تعاملشان با مجرمین شناخته شده و ضبط شود. اگر فکر می‌کنید که این کار شدنی نيست، مثال زیر را در نظر بگیرید. اگر شما مجرم سابقه دار هستید، نمونه‌ای از DNA شما گرفته شده و به پایگاه داده DNA ملی منتقل ونگهداری می‌شود، حتی اگر در نهایت تبرئه شوید.

▫️▫️تاکنون پایگاه داده انگلیس، شامل پروفایل 5/4 میلیون نفر یا 5/7 درصد از کل جمعیت است. برخلاف آن، پایگاه داده آمریکا حدود یک درصد از جمعیت این کشور را که در برگرفته و سایر پایگاه داده‌های ملی نیز نام کمتر از صد هزار نفر را نگهداری می کنند. فناوری به پلیس اين امکان را می‌دهد که با استفاده از یک سلول انسانی (که برای مثال در محل یک پنجره شکسته به جا مانده است ) و يا اثر انگشت،  DNA شما را تهيه كند.

▫️ افسران پلیس ابزاری را با خودحمل خواهند کرد که می‌تواند به صورت لحظه‌ای نمونه‌ها را بررسی کرده و با اطلاعات موجود در پایگاه داده‌ها مقایسه کند. همچنین از آنها جهت ایجاد عکس‌های سه بعدی مظنونين استفاده می‌شود. به این ترتیب به افسران پلیس اطلاعات دقیقی در مورد قد، صورت، رنگ چهره، مو و حتی شخصیت آنها خواهد داد.

در آینده فناوری به اندازه‌ای مفید خواهد شد که انتظار میرود پایگاه داده‌ها به صورت بخشی از کارت هویت زیستی ملی، توسعه یابند. به این ترتیب هر فرد در جامعه برای امنیت خودش هم که شده، در فهرست اين پایگاه‌ها قرار می‌گیرد.

▫️▫️اضافه کردن نوعی GPS و سایر ابزارهای موقعیت ياب نیز ایده‌ای منطقی به نظر می‌رسد. مشکلی که در این زمینه وجود دارد امنيت است. چرا كه وقتي همه شهروندان به عنوان مظنون فرض شوند، تغییرات هوشمندانه‌ای باید در نحوه‌ی اجراي كارها از نظارت گرفته تا قانون گذاری صورت گیرد. موارد ديگري نیز در مورد امنیت و دقت اطلاعات وجود دارد.

▫️این بحث بر این فرض استوار است که در آینده، افراد،خودمرتکب جرم می‌شوند.در انگلیس و دردهه اخيرتعداد دزدان خانگی حدود 45 درصد کاهش یافته است. در حالي كه سرقت هويت و کلاه‌برداری اينترنتی براي مردم بسيار نگران كننده تر از سرقت اتومبيل يا كيف قاپي از آن‌هاست.

▫️اين گونه سرقت‌ها ديگر مال گذشته است و اكنون بايد به فكر آواتار اموات بود كه در فضای مجازی مرتكب جرم می‌شود و راست راست در خیابان‌های اينترنتي راه می‌رود.

جهانی شدن نیز از جمله عوامل مهم است چرا كه اکنون برخی از محصولات دارای قیمت پایین‌تر بوده و دزدیدن آنها منطقی به نظر می‌رسد. در نتیجه چیزهای جدیدی که دزدان برای سرقت انتخاب می‌کنند شامل پول نقد، چک‌ها، لپ تاپ و گوشی‌های همراه خواهد بود. تغییر روند دیگری نیز به سمت مواد مخدر وجود دارد. بین مواد مخدری که فرد مصرف می‌کند و نوع  جرمی که مرتکب می‌شود رابطه وجود دارد. مواد مخدر مورد توجه کراک و کوکائین است که مصرف کنندگان آن معمولاً جرم‌های خیابانی را انجام می‌دهند، چون به مهارت و برنامه ریزی کمتری نسبت به دزدی‌های دیگر نیاز دارد.

منبع وکیل ملت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *