خانه / مشاوره وکیل وصول مطالبات / وکیل سفته / در صورتیکه که مشخص شود معامله ای ربا بوده است آیا معامله باطل است یا خیر؟

در صورتیکه که مشخص شود معامله ای ربا بوده است آیا معامله باطل است یا خیر؟

بله ماده 595 قانون مجازات اسلامی ربا را جرم و برای آن مجازات در نظر گرفته است: مرتكبین اعم از ربا دهنده، ربا گیرنده و واسطۀ بین آنها علاوه بر ردّ اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نیز معادل مورد ربا به عنوان جزای نقدی محكوم می‌گردند.

جرم ربا با توجه به ماده 727 از جرایم غیر قابل گذشت می‌باشد و برای پیگیری آن نیازی به شكایت شاكی نیست و به محض اطلاع مراجع قضایی و انتظامی قابل پیگیری و تعقیب می‌باشد.

موید باشید

این مطلب رو هم چک کنید

مبلغ سفته بابت ضمانت تخلیه چقدر است؟

آیا وقتی مبلغ سفته (بجای چک که نداره) بابت ضمانت تخلیه رو اندازه قیمت خود ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *