x
سایت وکیل / اخبار / در عرش امید و تکریم حتی بدون نایک

در عرش امید و تکریم حتی بدون نایک

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و متخصص حقوق بین الملل ورزش  مطلبی را با عنوان « تکریم در عرش؛ تحریم با کفش» به رشته تحریر در آورد.

متن یادداشت امیرساعد وکیل به شرح زیر است:

«بازیکنان شایسته تیم ملی فوتبال ایران در آستانه نخستین بازی خود در جام جهانی 2018 فوتبال در روسیه، پس از اینکه مدت ها با وسایل ورزشی خود تمرین کرده بودند و به آن عادت داشتند، با واکنش غیرمنتظره شرکت نایک مواجه شدند که بازیکنان ایرانی را در راستای اعمال تحریم های غیرهسته ای که از سال ها پیش توسط امریکا علیه ایران اعمال شده است، از استفاده از کفش های خود در این مسابقات منع نمود. این در شرایطی است که هر چند این تحریم ها طی سال های پیش نیز وجود داشت اما شرکت نایک برای نمونه، در سال 2014 اقدام به تحویل کفش به تیم ملی فوتبال ایران در جریان مسابقات جام جهانی نموده بود.

این بداخلاقی شرکت امریکایی، من را ناگزیر کرد تا یادداشت کوتاهی را بمنظور تحلیل این موضوع از منظر حقوق بین الملل ورزش به محضر خوانندگان تقدیم نمایم.

ماده 3 اساسنامه فیفا تصریح می کند: «این سازمان، مکلف به رعایت حقوق بشر برسمیت شناخته شده در سطح بین المللی است و باید کوشش کند حمایت از این حقوق را ارتقا دهد.» به این ترتیب، فیفا به تعهد خود مبنی بر پشتیبانی از کرامت ذاتی و حقوق برابر هر شخصی که از فعالیت های آن، متأثر شده باشد، اذعان دارد

فیفا در اعلان سیاست های کلی سازمان، بر التزام خود به رعایت حقوق بشر مطابق مفاد اساسنامه صحه می‌گذارد و اعمال این حقوق را مطابق اصول راهنمای تجارت و حقوق بشر در سازمان ملل متحد تبیین می‌کند

علاوه بر اینکه بند دوم سند سیاست حقوق بشری فیفا مورخ 2017 بر تعهد این نهاد در تبعیت از حقوق بشر بین المللی بموجب سایر اسناد بین المللی تأکید دارد، بند سوم سند مزبور، فیفا را ملزم می کند تدابیر لازم را با رعایت احتیاط و مراقبت مناسب بمنظور اجتناب از هر گونه مباشرت یا مشارکت در آثار سوء حقوق بشری در جریان فعالیت های خود و بررسی و جبران خسارت از آن بعمل آورد

بند پنجم سند سیاست حقوق بشری فیفا هم تصریح دارد که این نهاد مکلف به مساعدت در حمایت از حقوق بازیکنان فوتبال است. همچنین در بند ششم، فیفا خود را متعهد ساخته که برای یافتن راهکاری برای دسترسی به جبران خسارت در هنگامی که آثار سوء نقض حقوق بازیکنان در اثر روابط این سازمان با اشخاص ثالث  بوجود آمده است، از هر گزینه موجود استفاده کند. این در حالی است که وقتی شرکت نایک اعلام کرد که بازیکنان ایرانی از پوشیدن کفش های این شرکت در جام جهانی محروم هستند، به رغم نامه ای که فدراسیون فوتبال به فیفا ارسال نمود و خواستار اظهار نظر و کمک به حل موضوع شد، بنا بر اطلاع اینجانب، تاکنون هیچ پاسخی از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران منعکس نشده است.

حالا سئوال اینجاست که ایران برای احقاق حقوق خود چه راهکاری را در اختیار دارد؟ بند 11 سند سیاست حقوق بشری فیفا در کنار سایر راهکارها، به نهادهای ذیصلاح برگزار کننده مسابقات تحت نظر فیفا این مسئولیت را می دهد که در مورد مسایل حقوق بشری مربوط به این مسابقات رسیدگی کنند و از جمله می توان کمیته مدیریت و بازنگری مسابقات را نام برد. البته همین جا در چارچوب بند 31 سند اصول راهنمای سازمان ملل در خصوص تجارت و حقوق بشر مورخ 2011 توسل به ساز و کارهای تظلم خواهی غیرقضایی هم مورد توجه قرار گرفته است.

علاوه بر آنچه گفته شد اعلامیه جهانی حقوق بازیکنان مورخ دسامبر 2017 در بند سوم خود صریحاً متذکر می‌شود که هر ورزشکاری حق دارد از فرصت های برابر در انجام فعالیت های ورزشی بدون تمایزی از هر نظر و بدون هیچ تبعیضی برخوردار باشد. انجام فعالیت های ورزشی ورزشکار نمی تواند بخاطر نژاد، جنسیت، مذهب، عقاید سیاسی یا هر وضعیت دیگر او محدود شود. غافل از اینکه هر چند شرکت نایک در این دوره از مسابقات جام جهانی، لباس های 10 تیم از 32 تیم ملی شرکت کننده در مسابقات را تأمین کرده و اظهار می‌شود که 60 درصد بازیکنان از کفش های آن استفاده خواهند کرد اما قهرمانان ایرانی از این امکان بنحو تبعیض آمیز و توهین آمیزی بازماندند.

هر چند مردان افتخار آفرین تیم ملی فوتبال، بدون کفش های تحریمی نایک هم در عرش امید و تکریم ملت ایران جای دارند اما این انتظار از مسئولین محترم فدراسیون فوتبال می رود که علاوه بر بررسی قابلیت های احتمالی اقامه دعوا بر پایه نقض قرارداد توسط شرکت نایک، ظرفیت های مندرج در اسناد رسمی فیفا را که بطور خلاصه، گوشه ای از آنها بیان شد، مبنای اقدام قاطع و بموقع حقوقی در دفاع از اقتدار ورزشکاران ایرانی در میادین بین المللی ورزشی قرار دهند.»

انتهای پیام

[ad_2] منبع خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *