x
سایت وکیل / اخبار / اخبار دادگستری / دستگاه قضایی ناظر بر اجرای حق و عدالت در جامعه است

دستگاه قضایی ناظر بر اجرای حق و عدالت در جامعه است

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری استان خراسان شمالی، رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در مراسم افتتاح دادگاه عمومی بخش قاضی گفت: هم قوه مقننه و هم دولت باید بر مدار عدالت حرکت کنند و قوه قضائیه هم بر اجرای عدالت هم در درون خود و هم در سایر نهادها نظارت کند .

وی پیشگیری از وقوع جرم را بر درمان مقدم دانست و تصریح کرد: تهاجم فرهنگی از طریق ماهواره ها قصد ورود به بنیان خانواده های ایرانی را دارد و از این طریق قصد دارد بنیاد خانواده را از بین ببرد و غیرت دینی و انسانی را از مردم بگیرد که خانواده ها باید در این زمینه هوشیار باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر در زمینه پیشگیری از وقوع جرم سرمایه گذاری کنیم از صرف هزینه های زیادی در درمان جلوگیری خواهیم کرد.

این مقام قضایی با اشاره به این که نیروهای قضایی، نظامی و انتظامی به تنهایی نمی توانند در مسئله پیشگیری از وقوع جرم موفق باشند، اظهار کرد: همه مردم و مسئولان باید در زمینه پیشگیری از وقوع جرم ورود پیدا کنند و خدا باوری و خدا محوری اولین نقطه محوری در پیشگیری از وقوع جرم است.

امام جمعه شهر قاضی نیز از دادرسی ، دفاع از مظلوم و تادیب ظالمان به عنوان فلسفه ایجاد دادگاه در نظام اسلامی یاد کرد و اضافه کرد: دادگستری باید پناهگاه و ملجا مظلومان باشد .

حجت الاسلام شریعتی نژاد با اشاره به اهمیت کار قضات خاطرنشان کرد : قضات با احکام عادلانه خود موجبات خیر و برکت و نزول رحمت خداوند هستند .

وی تصریح کرد: دو عنصر بی انصافی و طمع موجب ایجاد ظلم در جامعه هستند و عنصر انصاف اهرم و ضامن هدایت جامعه است .

فرماندار مانه و سملقان هم با بیان این که افتتاح دادگاه عمومی بخش قاضی و حضور دستگاه قضایی در کنار دستگاه های اجرایی و سیاسی کمک شایانی به توسعه این بخش در ابعاد مختلفی خواهد کرد، گفت: وجود تعداد زیادی از نمایندگی های ادارات در شهرهای قاضی و آوا در بخش سملقان باعث رشد و توسعه این بخش شده و سملقان در بخش گردشگری و کشاورزی در استان مطرح است.

غلامرضا عوض زاده وجود 3چاه عمیق و 13 چشمه را از جمله پتانسیل های بالقوه این بخش اعلام کرد و افزود: شورای اداری بخش سملقان با راه اندازی نمایندگی‌های ادارات در این بخش، راه اندازی خواهد شد.

وی بخش کشاورزی و گردشگری را دو ویژگی منحصر به فرد بخش سملقان دانست و افزود: در سند توسعه استان، کشاورزی و گردشگری این بخش تعریف شده است.

وی با اشاره به این که طی خشکسالی سال گذشته یک سوم گندم های تحویلی به سیلوهای استان از مانه و سملقان بود، عنوان کرد: بخش عمده این گندم ها متعلق به بخش سملقان بوده و تاکنون 60 هزار تن گندم تحویل سیلوهای گندم استان شده است.

وی تنها جنگل بلوط شرق کشور را مربوط به این بخش عنوان کرد و افزود: سملقان به عنوان ورودی استان دارای منابع غنی است و در این بخش در خصوص مسائل آموزشی، راه و شهرسازی، مسکن و طرح هادی تحولات چشمگیری را شاهد بوده ایم.

وی ادامه داد: شورای حل اختلاف و دادگاه عمومی نقش به سزایی در حل و فصل پرونده ها و کاهش ورود پرونده ها به دادگاه و دادسرا دارد.

انتهای پیام/