x
سایت وکیل / اخبار / اخبار حقوق بشر / دو فوریت طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی تصوب شد

دو فوریت طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی تصوب شد

: نمایندگان مجلس به دو فوریت طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرنگار میزان، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران، طراح این طرح توضیح داد: این طرح به سوال از وزیر دادگستری به نیابت از قوه قضاییه در اجرای قسمتی از اصل 160 قانون اساسی اشاره دارد.

وی افزود: 11 سال است که بنده در کمیسیون قضایی هستم و نمایندگان بسیاری سوالات زیادی از وزرای دادگستری مطرح می کنند ایشان به جلسه کمیسیون ها می آید اما پاسخ یکسانی دارد مبنی بر اینکه «من قانون و اختیاری در دست ندارم» .

دهقان ادامه داد: در حال حاضر اگر ثبت احوال مشکلی داشته باشد مجلس می تواند از وزیر کشور سوال بپرسد اما وقتی در ثبت اسناد مشکلی پیش می آید کسی پاسخگو نیست.

وی با تاکید بر اینکه وزیر دادگستری حلقه رابط سه قوه است، اظهار کرد: برخی سطح وزیر دادگستری در حد یک پیک پایین آوردند اما ایشان می تواند زمینه بهبود قوا باشند.

دهقان تاکید کرد: به موجب این طرح اختیارات وزیر دادگستری افزایش یافته و بخش هایی از قوه قضاییه باید به ایشان پاسخگو باشد تا مجلس بتواند سوالات را از قوه قضاییه از کانال وزارت دادگستری مطرح کند.

وی در توضیح روند ارائه این طرح بیان کرد: جلسه مفصلی با آیت الله آملی لاریجانی با حضور هیئت رییسه مجلس برگزار شد و ایشان از مجلس خواستند چند ماهی فرصت داده شود تا روی طرح تامل کنند.جلسه بعدی از چند ماه گذشته ما بندبند این طرح را با آیت الله لاریجانی هماهنگ کردیم.

ابوترابی فرد: تعداد قابل توجهی سوال از وزیر دادگستری معطل این طرح است

محمدحسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس در موافقت با طرح ارائه شده بیان کرد: این که چرا تنها بخشی از اختیارات اصل 160 در اختیار وزارت دادگستری قرار می دهیم برای این است که تنها با این میزان با قوه قضاییه هماهنگ شده است.

وی در توضیح دو فوریت طرح نیز بیان کرد: تعداد قابل توجهی سوال به نمایندگان مجلس از قوه قضاییه در زمین مانده و تنها شخصی که می شود از او سوال پرسید وزیر دادگستری است این طرح به صورت دو فوریت مطرح شده است.

ابوترابی فرد ادامه داد: با رای مثبت به این طرح شاهد ارتقای کارآیی نهاد قضایی کشور برای برون رفت از تنگناها خواهیم بود.

قاضی پور نماینده ارومیه و پیرموذن نماینده اردبیل در مخالفت در دو فوریت این طرح سخن گفتند و یک فوریتی شدن آن را موجب پختگی چنین طرحی دانستند.

به گزارش میزان، ازمجموع 222 نماینده حاضر 154 رای موافق، 35 رای مخالف، 8 رای ممتنع دادند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *