x
سایت وکیل / اخبار / اخبار حقوقی قضایی / دو مدیرجدید بانکها حقوق های نامتعارف می گرفتند/انتقال 6 نفر از محکومان کشورمان در ارمنستان

دو مدیرجدید بانکها حقوق های نامتعارف می گرفتند/انتقال 6 نفر از محکومان کشورمان در ارمنستان

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، قاضی ناصر سراج روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهم نامه میان سازمان بازرسی کل کشور و موسسه بین المللی آمبودزمان در جمع خبرنگاران افزود: از زمانی که من به سازمان بازرسی کل کشور آمده ام کل گزارش ها به نهاد ریاست جمهوری 96 درصد منجر به برائت می شد اما اکنون 68 درصد منجر به توبیخ می شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر اجرای صحیح امور کشور بر عهده سازمان بازرسی کل کشور است، افزود: من از رسانه ها انتظار دارم اگر مواردی از تخلفات وجود دارد به ما گزارش دهند تا ما بررسی کنیم.

سراج اظهار داشت: در پرونده حقوق های نامتعارف ما به موضوع کیفری تاکنون نرسیده ایم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور یادآورشد: من گزارش در خصوص پرونده حقوق های نامتعارف به روسای سه قوه ارسال کردم و چهارمین گزارش آن نیز اخیرا ارسال شده و اکنون در این سازمان مشغول راستی آزمایی هستیم اگرچه قبلا مشکلات جدی در زمینه حقوق های غیرمتعارف وجود داشته است.

وی تصریح کرد: اکنون با توجه به اینکه موضوع حقوق های نامتعارف به صورت جدی در کشور منتشر شده افکار عمومی منتظر نتیجه هستند و ما هرجا که خلاف قانون صورت بگیرد وارد کار می شویم.

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مسئول بررسی، تصویب و تخصیص بودجه است، افزود: خیلی از بودجه ها متاسفانه جنبه قانونی داشته است و طبق بند ه ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه، بانک ها، بیمه ها و برخی شرکت ها از این قانون مستثنی بودند و در ماده 72 نیز ضریب های حقوقی مشخص شده است.

سراج خاطرنشان کرد: در ماده 76 نیز حداکثر حقوق هفت برابر حداقل قوق آمده است و ما به همین منظور اقدام کردیم تا بتوانیم سرچشمه را ببندیم و قانون نباید اجازه دهد که هر کسی هر تصمیمی دوست داشته باشد انجام دهد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در خصوص صندوق توسعه ملی نیز گفت: 6 گزارش 6 ماهه داده ام و رئیس سازمان حسابرسی گزارش ما را حسابرسی کرده است و هیچ وقت به ما اعلام نکرده که تخلفی در این زمینه بوده است و من از آنها سئوال کردم گفتند خلاف قانون اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه کل حقوق های نامتعارف را سازمان بازرسی کشف کرد، افزود: برخی حقوق های نامتعارف بوده و برخی از ارقام آن برگردانده شد.

وی با بیان اینکه به رغم اعلام این سازمان، اما دو مدیر بانکی که اخیرا در سمت مدیرعاملی منصوب شده اند، قبلا حقوق های نامتعارف دریافت کرده اند، ادامه داد: ممکن است فردا شما از من سوال کنید که چکار کرده اید و اکنون اعلام می کنم که در مورد حقوق های نامتعارف این افراد اطلاعاتی داده شده است.

وی اضافه کرد: من نمی توانم کسی را محاکمه یا اخراج کنم، اما هر کسی ادعایی داشته باشد که گزارشی از سازمان بازرسی کل کشور ارسال نشده در این زمینه پاسخگو هستم.

** 93 هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی برگشت داده نشده است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص بدهکاران بانکی نیز گفت: 93 هزار میلیارد تومان از تسهیلاتی که از بانک ها داده شده است تاکنون برگشت داده نشده است و آمار همه اینها را داریم و اگر در خصوص این موضوع گزارشی به قوه قضائیه ارسال شود، بررسی می کنیم.

×× انتقال 6 نفر از محکومان کشورمان در ارمنستان

سراج در ادامه در خصوص تعامل و همکاری قضایی با کشور ارمنستان نیز خاطرنشان کرد که تعدادی از هموطنان کشورمان که در ارمنستان بازداشت یا ممنوع الورود شده اند، با مسئولان عالی آن کشور مذاکراتی صورت گرفته تا به کشور بازگردند.

وی با بیان اینکه برخی از این افراد بازداشت و برخی ممنوع الورود هستند، تصریح کرد: به دلیل بسته بودن سوئیفت دچار مشکلاتی شده بودند که تعدادی از آنها را بازداشت کرده و برخی نیز ممنوع الورود شده اند که در این راستا مذاکرات مفصلی انجام شده و قرار است در آینده ای نزدیک این افراد به کشورمان بازگردند.

سراج ادامه داد: قول مساعد در این زمینه برای بازگرداندن آنها داده شده است و اینها اغلب کسانی هستند که به دلیل عدم اطلاع از قوانین کشورها گرفتار شده اند و ما دنبال این هستیم که آنها را به کشور بازگردانیم.

وی با بیان اینکه قرارداد بازگشت متهمان به ایران امضا شده است، گفت: اولویت ما افراد بی گناه است چرا که با قوانین کشورهای مختلف آشنا نیستند و قول مساعد داده شده در آینده ای نزدیک به کشور بازگردند.

**کوتاهی برخی از دستگاهها در موضوع آلودگی هوا

سراج در خصوص پرونده آلودگی هوا نیز گفت: در خصوص پرونده آلودگی هوا گزارش اولیه را به روسای سه قوه ارسال کردم و این گزارش بسیار کامل بود اما 11 ارگان و وزارتخانه در این زمینه مسئولیت دارند که به تمامی مسئولان عالی این دستگاه ها اطلاع داده ایم که گزارش های خودشان را جمع بندی کنند.

وی تصریح کرد: اگر کوتاهی در این زمینه شده باشد که بعضا کوتاهی شده با متخلفان برخورد می کنیم.

وی همچنین در خصوص پرونده خاوری نیز گفت: ما دنبال این هستیم افرادی که از کشور متواری شده اند و سیاسی نیستند و مشکل قضایی دارند و دارای پشتوانه مردمی هستند، مذاکراتی انجام دهیم تا هر کسی که به کشور خیانت کرده اند به کشور بازگردانیم.

تفاهم نامه همکاری مشترک میان ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور و دکتر جان رابرت والترز رئیس موسسه آمبودزمان بین المللی و رئیس آمبودزمان کشور نامیبیا در محل سازمان بازرسی کل کشور امضا شد.

واژه ‘آمبودزمان'(Ombudsman) ریشه ای سوئدی (اسکاندیناوی) دارد و حدود یکصد سال است که در اروپا، آمریکا، آسیا و آفریقا برای بیان مفهوم «مبارزه با فساد» استفاده می شود. معنی کلاسیک و اصلی این واژه، مراجع و نهادهایی که به شکایات مردم از دستگاه های اداری رسیدگی غیرقضایی می کنند، است.

ویژگی این نوع رسیدگی غیرقضایی و آمبودزمانی، عدم تشریفات و افزایش سرعت العمل در به نتیجه رسیدن شکایات است. به همین خاطر، آمبودزمان مورد استقبال کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *