x
سایت وکیل / اخبار / رایزنی معاون دبیر ستاد حقوق بشر با مقامات سیاسی و حقوقی قطر

رایزنی معاون دبیر ستاد حقوق بشر با مقامات سیاسی و حقوقی قطر

رایزنی معاون دبیر ستاد حقوق بشر با مقامات سیاسی و حقوقی قطر

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشرکاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری های بین المللی قضایی دبیر ستاد حقوق بشر، که برای شرکت و سخنرانی در کنفرانس بین المللی حقوقی قطر عازم این کشور شد، به طور جداگانه با دبیرکل وزارت امور خارجه، رئیس کمیته ملی حقوق بشر و دادستان کل قطر دیدار و درخصوص مسائل مورد علاقه و همکاری های دوجانبه گفتگو نمود.

غریب آبادی در دیدار با دکتر احمد الحمادی، دبیرکل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ایران و قطر دو کشور همسایه و مسلمان هستند، افزود: سیاست ایران درخصوص همسایگان خود همواره مبتنی بر حسن همجواری، احترام متقابل، احترام به حاکمیت و تقویت همکاری ها و روابط در تمامی حوزه هاست.

وی با اشاره به روابط حسنه موجود میان دو کشیور در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، خواهان اهتمام بیشتر به توسعه همکاری ها و تعاملات در حوزه های حقوقی، قضایی و حقوق بشر گردید.

در این راستا، غریب آبادی با اشاره به اینکه امروزه از حقوق بشر به عنوان یک ابزار سیاسی و برای تحت فشار قراردادن کشورهای مستقل سوء استفاده می شود، بر ضرورت رایزنی و همکاری های دو کشور در سازمان های بین المللی در این زمینه تاکید کرد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص اعلام کرد.

دکتر الحمادی نیز با تصریح بر اینکه روابط قطر و ایران در تمامی شرایط مبتنی بر احترام متقابل بوده و همواره روابط حسنه ای بوده است، با انتقاد از تحریم های یکجانبه علیه این کشور و تاثیر سوء آن بر حقوق بشر مردم قطر، از جمهوری اسلامی ایران به خاطر فروگذارنکردن از هر نوع کمکی در این شرایط، قدردانی کرد و گفت: قطر این حمایت ها را هرگز فراموش نخواهد کرد.

وی همچنین با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده برای همکاری و تعامل در حوزه های قضایی و بشری، آمادگی کشورش را برای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام کرد.

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر و دکتر علی بن سمیخ المری، رییس کمیته ملی حقوق بشر قطر، نیز در دیداری جداگانه ضمن تاکید بر ضرورت توسعه و تداوم رایزنی های ایران و قطر در حوزه حقوق بشر و تبادل نظر و تجربیات در این حوزه از جمله از طریق برگزاری کارگاه های مشترک، تحریم های یکجانبه را مغایر حقوق بین الملل و همچنین حقوق بشر خواندند و خواهان همفکری و تعامل بیشتر کشورهای تحت تحریم با هدف مقابله با این اقدام ظالمانه و غیرقانونی در عرصه بین المللی شدند.

در دیدار غریب آبادی با دکتر علی بن فطیس المری دادستان کل قطر نیز همکاری ها و تعاملات دو کشور در حوزه قضایی، مبارزه با فساد، و اتباع دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر المری ضمن دعوت از دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان برای انجام یک سفر رسمی به قطر، آمادگی خود برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و گسترش همکاری های قضایی را نیز اعلام کرد.

[ad_2] منبع خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *