خانه / اخبار / اخبار دادگستری / رفع تصرف 61 هزار متر مربع از اراضی دولتی

رفع تصرف 61 هزار متر مربع از اراضی دولتی

عارف کیا رئیس دادگستری شهرستان بم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، در خصوص مقابله با زمین خواری و تصرفات اراضی دولتی گفت: پرونده‌های زیادی در این زمینه تشکیل و در جریان رسیدگی است و تاکنون رای برای رفع تصرف 61 هزار متر مربع صادر و در حال اجراست.

وی در ادامه افزود: باتوجه به اینکه این شهرستان در مسیر عبور کاروانهای موادمخدر قرار گرفته و از طرفی نزدیکی با استان سیستان و بلوچستان و جاده ترانزیتی مشکلاتی را برای مردم این شهرستان به وجود آورده است.

عارف کیا به آمار عملکرد حوزه قضائی شهرستان بم طی سال گذشته اشاره و تصریح کرد: 35 هزار و 196 فقره پرونده ورودی و 36 هزار و 137 فقره پرونده خروجی این دادگستری است.

وی اضافه کرد: از جمله مهمترین معضل و مشکل حوزه کاری و قضائی شهرستان بم می توان به وجود مواد مخدر بخصوص (مواد مخدر صنعتی ) اشاره کرد.

این مقام قضائی افزود: کاروانهای حمل افاغنه غیرمجاز که بعضاً بیش از بیست اتومبیل حامل افاغنه در حال جابجایی (به صورت کاروان ) که از همه نظر تبعات منفی دارد و وجود نداشتن قانون مدون در مورد اتهام رسیدگی به اتهام حاملین از جمله مشکلات شهرستان بم است.

وی ادامه داد: بهترین راهکار برای کاهش آسیب های اجتماعی در این شهرستان استفاده از ظرفیت و توان ائمه جمعه و جماعت است به نحوی که این مرجع با استفاده از توان و ظرفیت نامبردگان از جمله ارجاع بعضی از پرونده های طلاق به آنان جهت انجام مشاوره و انجام صلح و سازش توانسته است بعضی از پرونده های طلاق را با کمک ائمه جمعه و جماعات به صلح و سازش برساند.پیشگیری از وقوع جرم، بهترین راه کاهش آسیب های اجتماعی

عارف کیا با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای کاهش آسیب های اجتماعی و جرائم، پیشگیری از وقوع جرم است اظهارکرد: علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد که می طلبد در این زمینه از تمام ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی و فعال نمودن سایر ارگانها در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

وی گفت: امروزه امر آموزش و اطلاع رسانی یکی از رویکردهای اصلی پیشگیری از وقوع جرم است و بهترین روش برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش دستورات دین اسلام و عمل به آن است. اگر همه در عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر کوشا باشیم و همچنین افراد آستانه تحمل خود را بالا ببرند،از رفتار، گفتار و کردار ائمه اطهار (س )الگو گیری کنند بسیاری از مشکلات برطرف می شود.

رئیس دادگستری شهرستان بم افزود: یکی از نوآوری های انجام شده در این شهرستان فعال کردن واحد ارشاد و معاضدت قضایی بوده است که نقش مهمی در کاهش اطاله دادرسی و جلوگیری از سرگردانی مردم داشته است.

وی اضافه کرد: با فعال کردن این واحد تمام دادخواست ها قبل از ارجاع به شعبه توسط این واحد پس از کنترل و رفع نقص مهمور می شوند.

این مقام قضایی همچنین گفت: با عنایت به گزارش مطرح شده در شورای تامین و مرجع انتظامی و کنترل سیستم مدیریت پرونده، شهرستان بم از وضعیت امنیتی خوبی برخوردار است و شاهد کاهش برخی از جرائم هستیم و البته فاقد رشد جرائم بوده ایم.

وی بیان کرد: البته امنیت چندین شاخه دارد که می توان از آن جمله به امنیت اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، سیاسی و روانی نام برد که به یکدیگر ربط دارند.

عارف کیا یکی از راهکارهای ارتقاء احساس امنیت را اطلاع رسانی به موقع رسانه ها و فعال کردن نقش پلیس عنوان و اظهار کرد: این مرجع اقدام لازم را در این زمینه تا حدی به عمل آورده است.

وی با اشاره به این مطلب که دادگستری شهرستان بم در حوزه اداری و قضایی با کمبودها و مشکلات زیادی روبرو است، تصریح کرد: از جمله این کمبودها، کمبود فضای فیزیکی برای افزایش شعب دادگاه و دادسراست که می بایست به منظور رفع این مشکل ساختمان دادگاه از دادسرا جدا و برای دادسرا ساختمانی جداگانه ساخته شود.

وی گفت: همچنین دادگستری بم با کمبود شدید کادر اداری و قضایی روبرواست به نحوی که با توجه به چارت تشکیلاتی این مرجع کمتر از 50 درصد از چارت مورد نظر را داریم.

رئیس دادگستری شهرستان بم با اشاره به اینکه کمبود شدید اعتبارات در این مرکز از جمله مشکلات است، اظهار کرد: عمده مشکل سخت افزاری دادگستری شهرستان بم مربوط به کمبود پرینتر در این مجموعه است.


انتهای پیام/