x
سایت وکیل / agency / روشن ساختن زندان سلیمان بررسی می‌شود

روشن ساختن زندان سلیمان بررسی می‌شود


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی موسوی با اشاره به اینکه طرح جامع کاوش‌های باستانشناسی در محوطه پاسارگاد با هدف مطالعۀ فراگیر آثار باستانی از دوران پیش از تاریخ تا سده های هفتم و هشتم هجری به مدت پنج سال پیش بینی  شده است، اظهار داشت: این کاوش تحت حمایت و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و برنامه ریزی و هدایت پژوهشکده باستانشناسی، همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و پشتیبانی پایگاه میراث جهانی پاسارگاد در حال انجام است.

به گفته این باستان شناس فصل دوم فعالیت‌ها در محدودۀ ویرانه‌های برج سنگی معروف به زندان سلیمان با هدف روشن کردن ابهامات دربارۀ ماهیت و کاربرد آن در دورۀ هخامنشی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بنای معروف به زندان سلیمان شامل بقایای دیواری به بلندی ۱۴ متر است که در شمال محدوده کاخ‌ها واقع شده است، گفت: این دیوار در اصل باقی مانده یک برج سنگی چهار ضلعی مسقف بوده که بر اثر استفاده از سنگ‌های آن در ساخت و سازهای متاخر به این شکل در آمده است.

موسوی افزود: مقایسه این برج سنگی با بنای مشابه دیگری موسوم به کعبه زرتشت در نقش رستم نشان داده که هر دو این ساختمان‌ها بسیار شبیه به هم بوده و شاید کاربرد یکسانی نیز داشتند هر چند که هنوز کاربرد دقیق آنها نا معلوم است.

وی عنوان کرد: کاوش‌های فصل دوم در محدودۀ برج سنگی ویران در ادامه کاوش های سال قبل برای روشن کردن نقشه و جزئیات معماری بنا شروع شد.
او اظهار داشت: در این فصل با گسترش محدودۀ کاوش در بخش جنوبی محوطه و نیز ایجاد گمانه در بخش شمالی آن امید است تا ارتباط این دو با یکدیگر مشخص شود.

به گفته موسوی، کاوش‌های فصل گذشته به نتایج مهمی چون کشف آثار معماری متفاوتی با بناهای شناخته شدۀ دوره هخامنشی منتهی شد.

وی از اهداف برنامۀ جامع کاوش‌های باستانشناسی پاسارگاد به مطالعۀ استقرارهای پیش از عصر هخامنشی اشاره کرد و گفت: به همین منظور کارگاهی در تل خاری، یکی از تپه‌های پیش از تاریخی محوطه ایجاد شد.

موسوی افزود: تل خاری مجموعه ای از تپه‌های کم ارتفاع و پراکنده در شمال محوطۀ پاسارگاد است که بخش بزرگی از آن در اثر فعالیت‌های کشاورزی سالهای اخیر از بین رفته است.

سرپرست کاوش‌های جامع باستانشناسی در پاسارگاد گفت: کاوش در تل خاری تاکنون به آثاری از استقرار دوران باکون، لپویی و هخامنشی رسیده است.

موسوی از اهداف کاوش در تل خاری را شناسایی لایه ها و تسلسل فرهنگی دشت پاسارگاد طی هزاره‌های چهارم تا اول پیش از میلاد اعلام کرد.

به گفته وی محوطۀ باستانی پاسارگاد نخستین و کهن‌ترین سکونتگاه سلطنتی سلسله هخامنشی در فارس است که تاریخ بنیان آن به دورۀ فرمانروایی کوروش بزرگ در نیمه قرن ششم پیش از میلاد می رسد.

موسوی افزود: محوطه میراث جهانی  پاسارگاد در محلی به نام دشت مرغاب در۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز، نزدیک به سرحدات شمالی استان فارس واقع شده است.

وی با اشاره به وجود بیش از پنجاه اثر تاریخی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و پیرامون خاطرنشان کرد: این آثار شامل بقایای سکونتگاه‌های پیش از تاریخی تا استقرارگاههای اسلامی در سده‌های ششم و هفتم هجری است.

انتهای پیام/

[ad_2] منبع: سایت خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *