x
سایت وکیل / latest-news / ریشه‌های خشونت در جامعه

ریشه‌های خشونت در جامعه

هنوز رسانه‌ها مشغول واکاوی قتل آتنا در پارس آباد بودند که درگیری در متروی شهر ری اتفاق افتاد. تیراندازی سربازی به سوی رئیس‌کلانتری آبپخش بوشهر نیز حادثه دیگری بود که دیروز رخ داد.

به گزارش بولتن نیوز، به راستی چه عواملی دست به‌دست یکدیگر می‌دهند که در فاصله کوتاهی چنین حوادثی رخ دهد؟ آیا ما در جامعه خشنی زندگی می‌کنیم یا انتشار اخبار در رسانه‌ها چهره جامعه را خشن نمایش می‌دهد ؟ دکتر امان‌الله قرائی مقدم، جامعه شناس در گفت‌وگویی کوتاه به پرسش‌های همشهری در این‌باره پاسخ داد.

  • خشونت در جامعه از کجا نشأت می‌گیرد؟

خشونت از خشونت زاییده می‌شود. به این معنا که خشونت از طریق یادگیری حاصل می‌شود. وقتی خبرهای خشونت بار از طریق رادیو، تلویزیون و مطبوعات منتشر می‌شود به نوعی خشونت پراکنی انجام می‌شود. در شرایط کنونی وقتی تلویزیون سریال‌ها، اخبار و برنامه‌های خشن پخش می‌کند دیگر نمی‌توان آن را دانشگاه فراگیر دانست. البته رسانه‌ها‌ تنها بخشی از راه‌های متعدد ترویج خشونت هستند. حدود ۵۰سال قبل نمایش فیلم‌های وسترن در ایران رواج داشت.

آن زمان شاهد این بودیم که وقتی جوانان از سینما بیرون می‌آمدند با یکدیگر زد و خورد می‌کردند. فیلم‌های اکشن پرخاشگری به‌وجود می‌آورند. مخاطبان چنین فیلم‌هایی با این فیلم‌ها همسان‌سازی‌ می‌کنند و خشونت به‌وجود می‌آید. در مطبوعات نیز این موضوع وجود دارد. وقتی رسانه‌ها به اخبار خشن بال و پر می‌دهند به نوعی خشونت پراکنی می‌کنند. در این زمینه تئوری به نام تئوری چرخش خشونت وجود دارد که درباره ترویج خشونت توضیح می‌دهد.

  • ریشه این خشونت به کجا بر می‌گردد؟

جامعه شناسان معتقد‌ند که ریشه خشونت از وقتی که فرد در شکم مادر است ایجاد می‌شود. وقتی در دوران بارداری مادر رفتار خشونت‌باری داشته باشد یا شاهد چنین رفتاری باشد این خشونت به فرزندش منتقل می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده مثلا وقتی برخی مادران به فرزندان‌شان بیشتر و توأم با نوازش شیر می‌دهند آنها افراد آرامی می‌شوند اما مادرانی که کمتر و با پرخاش این کار را می‌کنند فرزندان خشن و ناآرامی را به جامعه تحویل خواهند داد. خشونت از دوران جنینی شروع شده و در ادامه مسیر زندگی ادامه می‌یابد.

  • آیا جامعه خشن شده یا اینکه به خاطر انتشار اخبار خشونت‌بار در رسانه‌ها به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی اینطور به‌نظر می‌رسد که جامعه دچار خشونت شده است؟

انتشار اخبار مؤثر است اما ما در جامعه کنونی دچار یک نوع خشونت‌زدگی هستیم. این اتفاقات همیشه وجود داشته اما چون بازتاب نداشته نمود پیدا نمی‌کرده است. اما حالا با انتشار لحظه به لحظه چنین اخباری نمود بیشتری پیدا کرده است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که رشد معنویات می‌تواند از خشونت جلوگیری کند. چرا که جامعه معنوی می‌تواند مشکلات و آسیب‌ها را تحمل کند و کمتر به خشونت رو می‌آورد. مثلا در جامعه روستایی که معنویات بیشتری در آن وجود دارد کمتر شاهد خشونت هستیم اما در شهرهای بزرگ این رابطه معکوس است. مردم مذهبی کمتر پرخاشگری می‌کنند. جامعه هرچه از معنویات دور شود بیشتر به خشونت نزدیک می‌شود.

  • انتشار اخبار خشونت آمیز در شبکه‌های اجتماعی تا چه حد می‌تواند افرادی که زمینه ارتکاب بزهکاری در آنها وجود دارد را برای ارتکاب جرم تحریک کند؟

احتمال این موضوع زیاد است. چرا که زمینه ارتکاب جرم در چنین افرادی وجود دارد و این اخبار می‌تواند آنها را به سوی تکرار جرم سوق دهد. در این شرایط احتمال ارتکاب بزه از سوی افرادی با زمینه قبلی بیشتر از سایرین است. چرا که آنها بیشتر تحریک می‌شوند.

آیا شبکه‌های اجتماعی با بازتاب اخبار خشونت بار می‌توانند افراد را به سوی ارتکاب اعمال خشونت بار سوق دهند؟
شبکه‌های اجتماعی به‌دلیل ویژگی‌هایی که دارند به ترویج خشونت سرعت می‌بخشند. این شبکه‌ها معمولا به چنین خبرهایی شاخ و برگ می‌دهند و بازار شایعات را داغ می‌کنند. با این حال باید توجه کرد که خشونت یک پدیده تام است. یعنی با جمیع علت‌ها ایجاد می‌شود. ده‌ها عامل دست به‌دست یکدیگر می‌دهند تا این پدیده به‌وجود بیاید.

  • در این شرایط چه باید کرد ؟

باید مردم مهربانانه با یکدیگر صحبت کنند. برنامه‌های تلویزیون پالایش شود. شادی و نشاط در جامعه رواج پیدا کند. رسانه‌ها از بزرگ‌نمایی اخبار خشونت بار خودداری کنند. البته روزنامه‌ها همانطور که ممکن است در ترویج خشونت مؤثر باشند به همان میزان نیز آگاهی‌بخش هستند و می‌توانند با بیان واقعیت‌ها خانواده‌ها را آگاه‌ کنند و روش‌های درست تربیتی را به خانواده‌ها آموزش دهند.

منبع: سایت خبرگزاری بولتن نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *