سبوس آرد تولیدی کرمانشاه افزایش می یابد

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۹ کشور از کاهش ۲ درصدی سبوس‌گیری آرد برای استفاده بهتر از خواص سبوس خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۹ کشور گفت: در شورای پایش گندم آرد و نان که به ریاست استاندار کرمانشاه برگزار می‌شود تصمیم‌گیری‌ها در خصوص سیاست‌های کلی گندم، آرد و نان در این شورا تصویب می‌شود.

رحیمی بابیان اینکه سه نوع آرد داریم که با توجه به نوع نان بین نانوایی‌ها توزیع می‌شود افزود: آرد مخصوص نان سنگک با ۶/۵ تا ۱۱/۵ درصد سبوس‌گیری می‌شود آرد مخصوص لواش و تافتون با سبوس‌گیری ۱۱/۵ تا ۱۸ و آرد بربری ۱۸ تا ۲۱ درصد سبوس‌گیری انجام می‌شود که این مقدار سبوس‌گیری بر اساس اعلام سازمان استاندارد ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: سهمیه آرد هر واحد نانوایی بر اساس نظر اتحادیه نانوایان و بر اساس درخواست موردنیاز نانوایی با توجه به میزان فروش و کیفیت نان تولیدی تعیین می‌شود و نانوایان از طریق سامانه توزیع فروش آرد استان می‌توانند از کارخانه مربوطه آرد خود را دریافت کنند.

رحیمی افزود: نظارت بر کارخانه‌های آرد از طریق شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۹ کشور و اداره استاندارد و معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه صورت می‌گیرد.

 وی گفت: با توجه به اینکه گندم‌های باکیفیت در اختیار کارخانه‌های آرد استان کرمانشاه قرار می‌گیرد از آرد این واحدها به‌صورت ماهیانه نمونه‌برداری می‌شود و اگر خارج از محدوده استاندارد سبوس‌گیری باشد با کارخانه متخلف برخورد می‌شود.

رحیمی در خصوص برنامه‌های افزایش مصرف سبوس در نان با توجه به خواص سبوس برای سلامتی بدن گفت: در شورای پایش گندم و آرد و نان به پیشنهاد شرکت غله و بازرگانی منطقه ۹ کشور مصوب شد که ۲ درصد سبوس‌گیری از مقداری که اعلام‌شده کمتر باشد تا از خواص سبوس در نان بیشتر استفاده شود.

وی گفت: افزودن سبوس در نانوایی به‌صورت دستی به خمیر به دلیل موارد غیربهداشتی و غیرقانونی و اثرات سو بر سلامتی افراد تخلف محسوب می‌شود و چون سبوس‌گیری در کارخانه‌های بر اساس استاندارد انجام می‌شود دیگر نیازی به استفاده در نانوایی نیست.

شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره ۳۸۲۲۰۹۰۲ و یا شماره ۱۲۴ سازمان بازرسی صنعت و معدن و تجارت استان کرمانشاه تماس حاصل فرمایند.

سبوس گندم باعث جلوگیری از بیماری‌هایی ازجمله دیابت، فشارخون، بیماری‌های دستگاه گوارش و هم‌چنین سرطان روده بزرگ می‌شود در شرایطی که در فرآیند تخمیر از آن استفاده گردد باعث آزادسازی ویتامین‌های گروه بی در نان می‌گیرد