x
سایت وکیل / latest-news / health / سند ملی نقشه راه درمان بزودی ابلاغ می شود

سند ملی نقشه راه درمان بزودی ابلاغ می شود

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد آقاجانی اظهارداشت: به منظور اجرایی شدن بند ۱-۸ سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر استقرار نظام سطح‌بندی خدمات سلامت و اجرای بند الف ماده ۷۲ و بند ث ماده ۷۴ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی)، سند نقشه راه درمان ۱۴۰۴ (سطح بندی خدمات درمانی نظام سلامت) کشور که براساس مطالعات جمعیتی، محاسبه بار بیماری ها، مهاجرت و دسترسی بیماران، وضعیت جغرافیایی کشور و مقایسه با سایر کشورهای منطقه و کشورهایی با درآمد سرانه مشابه تدوین و نهایی شده است ، در چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سند ملی نقشه راه درمان، نقشه آینده خدمات تشخیصی درمانی تا سال ۱۴۰۴ در کشور ترسیم شده و اجرای آن سهم بزرگی در رشد و توسعه کشور به ویژه ایجاد عدالت در توزیع منابع و خدمات سلامت و دسترسی آحاد مردم به ویژه در مناطق محروم خواهد داشت.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: سطح بندی خدمات درمانی شامل بیمارستانها، مراکز جراحی محدود، برخی دیگر از موسسات پزشکی، ۸ نوع تجهیزات پزشکی سرمایه ای سنگین و نیروی انسانی شامل پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان و کادر پزشکی است. بر اساس این سند حداقل جمعیت یک شهرستان برای تأسیس بیمارستان جدید با تعرفه دولتی ۵۰.۰۰۰ نفر و حداقل تخت بیمارستان های جدید ۶۰ تخت خواهد بود.

آقاجانی یادآور شد: در شهرهای مرکز استان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت ۱.۵ تخت بستری با تعرفه دولتی و در سایر شهرهای کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت، ۱ تخت بستری با تعرفه دولتی ضرورت دارد. تخت های باقیمانده یعنی فاصله «تعداد تخت های با تعرفه دولتی» با «تعداد کل تخت های برآورد شده برای هر شهرستان» با منابع بخش خصوصی، عمومی و یا خیریه ایجاد می‌ شود.

وی با اشاره به تدوین این سند با همکاری مدیران، اندیشمندان و کارشناسان حوزه درمان وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان و سایر دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در طول یک سال و نیم گذشته، گفت: این سند تا سال ۱۴۰۴ در کشور فرصت ایجاد ۷۳ هزار تختخواب بیمارستانی جدید با تعرفه دولتی و ۴۰ هزار تختخواب با تعرفه خصوصی را فراهم می کند و موجب بهبود دسترسی آحاد مردم در سراسر کشور به ویژه نقاط محروم به خدمات درمانی به صورت عادلانه می شود.

آقاجانی در پایان گفت: سند ملی نقشه راه درمان نقش بسزایی در توسعه پایدار و همه جانبه مناطق محروم کشور خواهد داشت همچنین بستر بزرگی برای اشتغال به ویژه در گروه های بهداشتی، درمانی ایجاد کرده و فقط به صورت مستقیم می تواند بیش از ۳۰۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند.

[ad_2] منبع: سایت خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *