x
سایت وکیل / اخبار / سهم‌ زنانی که همسرشان در زمان فوت فاقد فرزند یا نوه باشند، دوبرابر است

سهم‌ زنانی که همسرشان در زمان فوت فاقد فرزند یا نوه باشند، دوبرابر است

 

سلام ۱/۸ ارث زن از زمین و ساختمان و اشجار و اموال دیگر به چه صورتی هست؟ با تشکر.
پاسخ کارشناسان : مطابق ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد؛ به شرط اینکه در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده ۸۸۰ قانون مدنی می‌گوید: اگر زن که وارث شوهر است، او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد.
اگر شوهر در زمان فوت هیچ فرزند یا نوه‌ای از همسرش یا از همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد یک چهارم ارث می‌برد. در غیر این صورت یک هشتم از اموال مرد را به ارث خواهد برد. به عبارت دیگر زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، یک هشتم از اموال منقول، یک هشتم دیگر نیز از قیمت اموال غیرمنقول از جمله عرصه و عیان ساختمان و زمین ارث خواهد برد.

انتهای پیام/

منبع میزان آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *