خانه / اخبار / اخبار دادگستری / صیانت از آبروی افراد مورد توجه جدی قضات است

صیانت از آبروی افراد مورد توجه جدی قضات است

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، یدالله موحد رئیس کل دادگستری کرمان در نشست قضایی دادسرای عمومی و انقلاب دادسرای استان بر برنامه محوری، اتقان آراء قضائی وصیانت از آبروی افراد تاکید کرد وگفت: اقتدار دستگاه قضائی به معنای ایستادن سرحرف حق است وتندخویی نشانه اقتدار نیست.

وی گفت: قوه قضائیه بایستی در جهت تقویت احساس عدالت در بین مردم تلاش کند ، کارها وفرایندها در سیستم قضائی برمبنای یک برنامه جامع تنظیم شده است و برنامه محوری در دستگاه قضائی یک اصل است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به افزایش مراجعات به دستگاه قضایی و افزایش انتظارات مردم از این دستگاه، افزود: واقعیت این است كه قوه قضاییه از حیث منابع مالی و انسانی در مضیقه است و امكانات و منابع در اختیار این قوه با حجم كار ، مأموریتهای این قوه و اهمیت عدالت ، تناسب و سازگاری ندارد .

وی ادامه داد: محدودیت های موجود در حوزه منابع مالی و انسانی در قوه قضائیه، در استانهایی نظیر استان كرمان بیشتر و پیچیده تر است و فضای اداری دستگاه قضایی در شهرستانها و بخشهای محروم استان كرمان در وضعیت بسیار دشوار و نامطلوبی قرار دارد و جاذبه خدمتی در برخی مناطق استان حداقل ممكن است.

وی یادآور شد: بسیاری از قضات غیر بومی استان بعد از مدتی متقاضی انتقال شده و انگیزه كاری به ندرت در آنان نیز كاسته می شود.

موحد تاکید کرد: بهترین راهكار برای حل این مشکل، جذب قضات بومی آشنا با فرهنگ و شرایط منطقه و ماندگار در استان است كه خوشبختانه با هماهنگی معاون محترم منابع انسانی قوه قضاییه و عنایت خاصی كه این بزرگوار به مناطق محروم دارند، به دادگستری استان كرمان اجازه داده شد با شفاهی و آزمون كتبی ویژه ، قضات بومی جذب شوند كه تا كنون 30 نفر از این داوطلبین مراحل گزینش خود را طی و بعضی در حال گذراندن دوران كارآموزی و برخی نیز آماده شركت در دوره كارآموزی در استان كرمان هستند كه بحول و قوه الهی این دوره بزودی آغاز خواهد شد.

وی یادآور شد: آزمون كتبی نیز با شركت قریب 500 داوطلب برگزار شده كه امیدواریم به تعداد مورد نیاز پذیرش شوند تا در آینده نزدیك نیاز دادگستری استان برآورده و خدمات قضایی به مردم شریف كرمان توسعه پیدا كند .

وی تصریح کرد: از جهت كاركنان اداری نیز مشكلات جدی داریم و امیدواریم در سال جاری با جذب كاركنان جدید این كاستی مرتفع شود.

نماینده عالی قوه قضایه در استان کرمان با بیان اینکه تزلزل و تاخیر در تصمیمات قضائی به اقتدار قوه قضائیه خدشه وارد می کند،عنوان کرد: قاضی،مقتدر محسوب می شود که درچارچوب موازین شرعی وقانونی تصمیمات قضائی خود را صادر نماید.

انتهای پیام/