x
سایت وکیل / اخبار / علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود

علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود

علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه با اشاره به اینکه تسکین درد با مسکن فایده ندارد و باید ریشه‌ها را بشناسیم، اظهار کرد: باید علل وقوع جرم در جامعه ریشه‌یابی شود.

 علیرضا ساوری در جلسه پیشگیری از وقوع جرم، مشکل شغلی، ناامنی، آسیب اجتماعی و یا خلاء قانونی را از جمله دلایل بروز جرم در کشور عنوان کرد و افزود: به جز سرقت و مواد مخدر مابقی پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی موضوعات اجتماعی هستند و ریشه در مسائل اجتماعی و فرهنگی دارند.

وی با اشاره به اینکه در پیشگیری از وقوع جرم علاوه بر قوه قضائیه دستگاه‌های مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم تکالیفی دارند که بر موضوع پیشگیری اثرگذار است، خاطرنشان کرد: سه راهبرد جزو پیشگیری‌های نوع نخست و دائمی، ماندگار و پایدار و کم‌هزینه است که در این راستا می‌توان به ارتقای آگاهی‌های عمومی و اختصاصی، توجیه و ارشاد و هشدار به موقع در حوزه فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد.

این مسئول با بیان اینکه مشکل ما مصوبه نیست و با انباشت تصمیم مواجه هستیم، گفت: ۵۶ بانک جامع اطلاعات در کشور وجود دارد، اما با این وجود ما شاهد چرخش اطلاعات در کشور نیستیم که این موضوع باید حل و فصل شود.

وی اضافه کرد: نگاه ما این است که بتوانیم چند هدف از جمله احساس رضایت شهروندی، کاهش پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی، کاهش جمعیت کیفری و کاهش آمار مربوط به جرائم و آسیب‌ها در کشور را دنبال کنیم.

انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *