x
سایت وکیل / اخبار / لزوم اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر

لزوم اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر

حجت‌الاسلام جعفر منتظری در حاشیه برگزاری مراسم سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران با تاکید بر لزوم اصلاح زمینه‌های آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: معضلات موادمخدر تنها با مجازات حل نمی‌شود و ما ابتدا باید زمینه‌های این آسیب اجتماعی را مطالعه و بررسی کنیم.

وی با بیان این مطلب که خوشبختانه در این زمینه مطالعات علمی انجام گرفته است، گفت: معتقدیم مجازات آخرین مرحله‌ای است که باید برای مبارزه با موادمخدر مدنظر قرار گیرد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: مسئولین امر هم باید در بعد اشتغال و هم در بعد جلوگیری از ورود موادمخدر صنعتی و سنتی به کشور فعال باشند و این مسائل باید مقدم بر مجازات لحاظ شود. مساله مجازات تنها یکی از عواملی است که می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

منتظری با بیان اینکه اقدامات باید در بعد اشتغال و ابعاد فرهنگی و اجتماعی پیگیری شود گفت: از نظر ما اصلاحی که در مجلس شورای اسلامی نسبت به مجازات اعدام قاچاقچیان مواد مخدر انجام شد یک اصلاح ناقص بوده است.

وی افزود: ما همان زمان نیز این ایراد خود را اعلام کرده بودیم که البته با توجه به تجارب به دست آمده از اجرای این قانون در حال حاضر در شرف تقدیم اصلاحیه مورد نظر به رئیس محترم قوه قضائیه هستیم.

منتظری ادامه داد: این قانون باید از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی برود و پیگیری شود.

دادستان کل کشور افزود: اعتقادم این است که این مجموعه حتما باید به شکل به هم پیوسته دیده شود و صرفا برداشتن اعدام و یا افزودن و کاستن از مجازات موثر نیست و باید عوامل مختلفی که با یکدیگر پیوند دارند این آسیب را در کشور با تعامل و همکاری با دستگاه‌های مختلف انتظامی، اطلاعاتی، امنیتی، اجرایی و قضایی حل کنند.

منتظری در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه به افکار عمومی و قضاوت مردم درخصوص موضوع اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر به همسایگی کشورمان با بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر دنیا اشاره کرد و به آسیب ها و مسیر ترانزیت مواد پرداخت.

وی توضیح داد: از نظر جغرافیایی ما در همسایگی کشوری قرار داریم که بیشترین تولید مواد مخدر را داراست و این همسایگی طبیعتا آسیب‌های ناشی از مواد مخدر را متوجه ما می‌سازد چرا که ما علاوه بر همجواری، در مسیر ترانزیت مواد مخدر نیز قرار داریم.

دادستان کل کشور با اشاره به تلاش‌های کشورمان در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از ترانزیت این مواد به سایر کشورهای دنیا گفت: کشور ما برای این مبارزه و جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر شهدای فراوانی را تقدیم کرده و ما نه تنها برای حفظ مردم خود بلکه برای سلامت مردم سایر کشورهای دنیا نیز در امر مبارزه با مواد مخدر در تلاش هستیم. لذا این انتظار را داریم مجامع بین‌المللی و کشورهای دنیا نیز به این موضوع توجه داشته باشند.

وی در پایان خطاب به خانواده ها گفت: برای مقابله با این آسیب‌های بزرگ باید کمر همت ببندیم، مردم همه باید همکاری کنند و خانواده‌ها نیز به ویژه از لحاظ فرهنگی مراقب باشند.

منبع خبرگزاری مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *