Home / اخبار / اخبار قضایی / مراقب سارقان اینترنتی باشید

مراقب سارقان اینترنتی باشید

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی‌های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هر چه بیشتر آن را روشن می‎سازد. ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکارها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است به همین منظور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اقدام به آموزش حقوق به زبان ساده کرده است که در این قسمت به کلاهبرداری اینترنتی اشاره شده است که در ادامه می‏‌خوانید.

مراقب فیشرها باشیم

در کنار کلاهبرداری‌های اینترنتی، فیشرها نیز حضور دارند. اینها افرادی هستند که با به دست آوردن اطلاعات شخصی شما مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و … از طریق جعل یک وبگاه، نشانی پست الکترونیک و … پولتان را می‌برند.

روش کارآنها هم خیلی ساده است. ابتدا ازطریق پست الکترونیک آگهی‌های تبلیغاتی یا صفحات قلابی پایگاه‌های گوناگون شما را به یک صفحه ساختگی راهنمایی می‌کنند. بعد با روش‌هایی که خوب بلدند شما را وادار می‌کنند که اطلاعات مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهید. کافی است اطلاعات درخواستی را در اختیار آنها بگذارید به این ترتیب در کمتر از چند ثانیه حساب شما خالی می‌شود.

در قانون برای این افراد هم مجازات سختی در نظرگرفته شده است و طبق مواد 740 و 741 قانون تعزیرات، کلاهبردار به بازگرداندن مال به صاحب آن محکوم می‌شود. همچنین در کنار این مجازات باید یک تا پنج سال حبس یا جزای نقدی از 20 تا 100 میلیون ریال را تحمل کنند. گاهی نیز قاضی هر دو مجازات حبس و جریمه مالی را برایش درنظر می گیرد.

بخر و ببرهای الکترونیکی

چند سالی از آمدن اینترنت نگذشته است، اما در این مدت آنقدر در فضای مجازی کلاهبرداری‌های حرفه ای صورت گرفته که قانون‌گذار قانون تجارت الکترونیک را نیز تصویب کرده و درماده 67 آن همه کارهایی را که یک مجرم ممکن است از طریق آن دست به کلاهبرداری بزند برشمرده است.

از نظر قانون گذار فرقی ندارد این جرم به چه صورتی باشد خواه کلاهبردار جنسی را به شما بفروشد و آن را تحویل ندهد خواه داده‌های سیستم شما را تغییر دهد و با این کار بخواهد شما را گمراه کند مجازات سختی در انتظارش است. مجازاتی که به سه بخش تقسیم می‌شود و چنین کلاهبرداری باید همه آن را تقبل کند. این مجازات شامل این موارد است.

رد (بازگرداندن ) مال

جزای نقدی معادل پولی که بالا کشیده

حبس از یک تا سه سال

یک کلاهبردار ناموفق

حالا فرض کنیم کلاهبرداری می‌خواهد کلاه ما را بردارد و با تقلب، نیرنگ و البته از طریق فضای مجازی مالی ازما بدزدد اما قبل از این که به هدف خود برسد به دلایلی مانند متوجه شدن ما تغییر تصمیم یاهر دلیل دیگری این معامله یا کلاهبرداری انجام نشود آن وقت می دانید تکلیف چیست؟

اگر فکرکنیم که هم ما ازدام رمیده ایم هم کلاهبردار از مجازات‌های بالا سخت در اشتباهیم. مال برای ما حفظ می‌شود اما در این مرحله هم می‌توانیم از این مجرم شکایت کنیم و در صورت اثبات نیت و دستگیری متهم وی با وجود اینکه مالی از ما به دست نیاورده به کمترین میزان مجازات‌های بالا محکوم خواهد شد تا دوباره به فکر کلاهبرداری نیافتد.

به کجا شکایت ببریم؟

اگر خدای ناکرده یک از اتفاق های بالا برایمان رخ داد لازم نیست به 110 زنگ بزنیم یا راهی کلانتری محله شویم. مرکز رسیدگی به این مشکل دادسرای ویژه جرایم رایانه ای است.

البته دادسرای عمومی وانقلاب جایی که کلاهبرداری در آن رخ داده است هم به شکایت ما رسیدگی می کند اما مرکز تخصصی رسیدگی به مشکل ما همان دادسرای ویژه جرایم رایانه ای است. نشانی این دادسرا در تهران، خیابان شریعتی، پایین تر از خیابان بهار شیراز، نبش کوچه فرهاد 2 است.

به خاطر داشته باشیم که حین رفتن به این دادسرا کارت ملی، شناسنامه و حدود 12 هزارتومان پول برای ابطال تمبر و هزینه های جانبی همراهمان باشد.

و بعد از شکایت

بعد ازآنکه شکایت خودرا دراین دادسرا مطرح کردیم پرونده به دادگاه عمومی کیفری واقع در محل وقوع جرم می رود و با دریافت پرونده قاضی بلافاصله رسیدگی را آغاز می کند و در اسرع وقت رای مناسب صادر خواهد شد. بعد از صدور نیز دادسرا خود وارد عمل شده و رای را اجرا می‌کند.

البته روش راحت تری هم وجود دارد و آن اینکه کمی مراقب مالمان باشیم و کلاهمان را سفت و سخت بچسبیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *