x
سایت وکیل / agency / مربی خارجی به تیم امید بیاید در تیمارست

مربی خارجی به تیم امید بیاید در تیمارست

مربی خارجی به تیم امید بیاید در تیمارستان بستری می‌شود/ وقتی مربی در فرودگاه منتظر بازیکنش است توقع نتیجه دارید؟!

تمرین تیم امید

مربی سابق تیم امید گفت: تنها ایرادی که می توانم به پیروانی وارد کنم این است که او می دانست تیم چه شرایطی دارد و باز هم مسئولیت آن را قبول کرد.

هومن افاضلی درباره حذف تیم ملی امید ایران از مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا به خبرنگار ورزشی آنا گفت: «‌من مقصر این ناکامی را کادر فنی این تیم نمی‌دانم هر چند که پیروانی مسئولیت تیم جوانان و همچنین تیم امید را برعهده داشت و در هر دو تیم هم نتیجه قابل قبولی نگرفت اما به نظرم این ناکامی ربطی به پیروانی و کادرفنی نداشت، وقتی تیم شرایط درستی ندارد و از استانداردها به‌دور باشد چرا توقع داریم که باید نتیجه بگیرد؟»

وی ادامه داد: «به نظرم تنها ایرادی که می‌توانیم به پیروانی وارد کنیم این است که او می‌دانست تیم امید چه شرایطی دارد و باز هم مسئولیت آن را قبول کرد. در کجای دنیا در حالی که تنها 20 روز مانده به مسابقات یک تیم را دور هم جمع می کنند؟ وقتی مربی تیم در فرودگاه منتظر بازیکنش است و باشگاه‌ها در مورد بازیکنان با کادر فنی همکاری نمی کنند به هیچ عنوان نباید به آن تیم و کادر فنی‌اش خرده بگیریم.»

افاضلی که پیشتر هدایت تیم ملی امید را برعهده داشته است، در مورد شرایط این تیم گفت: «‌متاسفانه مشکلات تیم امید مربوط به حالا نیست و این تیم 40 سال است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. خیلی ها معتقدند باید هدایت تیم امید را به یک مربی خارجی بسپاریم تا این تیم سر و سامان بگیرد اما من به هیچ عنوان به این موضوع اعتقاد ندارم و فکر می کنم اگر مربی خارجی هدایت این تیم را برعهده بگیرد باید بعد از چند روزی در تیمارستان بستری شود چرا که مشکلات این تیم به حدی است که اول باید آنها را برطرف کنیم و بعد به دنبال مربی خارجی باشیم.»

مربی اسبق تیم امید در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: «مهمترین موضوع در تیم امید تغییر نگاه مسئولان است. تیم امید سال هاست که چهار مشکل اصلی است و در هر مقطع و دوره ای این چهار مشکل همیشگی بوده است، البته گاهی یکی و دو تا از مشکلات نبوده اما هیچ زمانی به طور کامل از بین نرفته است. یکی از مشکلات همیشگی این تیم مسئله هدایت تیم امید توسط یک ارگان واحد است، به این معنی که گاهی وقت ها مسئولیت این تیم برعهده کمیته ملی المپیک بوده و گاهی فدراسیون فوتبال و در برخی موارد فعالیت این دو ارگان با هم اختلاف داشتند که البته در این دوره این مشکل وجود نداشت.»

وی ادامه داد: «دومین مشکلی که همیشه تیم امید با آن درگیر بوده و در آینده هم با آن روبه رو می شود بحث سربازی بازیکنان و مسئله خروجشان از کشور است که البته این موضوع هم در این دوره وجود نداشت اما در دوره های قبلی همیشه این موضوع یکی از مشکلات اساسی تیم امید بود. سومین مشکل هم نداشتن هویت برای این تیم است، به این معنی که این تیم با وجود اینکه یکی از تیم‌های حرفه ای است اما نگاه‌ها به امیدها مانند تیم نونهالان است به این صورت که آنها از نظر شرایط سخت افزاری مانند لباس، اردوهای تدارکاتی و امکانات شرایط بسیار بدی دارند‌، در حالی که این تیم آینده فوتبال ایران است و اگر توجه به تیم ملی بزرگسالان 100 درصد است باید به این تیم هم 75 درصد توجه کنند، اگر بهترین اردو برای تیم ملی بزرگسالان در آلمان و حضور در هتل 5 ستاره نظرگرفته می شود این تیم هم باید در آلمان و یک هتل 4 ستاره حضور داشته باشند نه اینکه به این تیم اصلا توجهی نشود و گویا تیم نونهالان است که متاسفانه در این دوره هم این مشکل وجود داشت.»

افاضلی به آخرین مشکل تیم امید اشاره کرد و گفت: «چهارمین و آخرین مشکل تیم امید هم عدم همکاری باشگاه‌ها با این تیم است که امسال هم دیدیم این اتفاق افتاد و باشگاه استقلال با این تیم همکاری نکرد. متاسفانه باشگاه‌ها بازیکنان را آزاد نمی کنند و متاسفانه این مشکل هم فقط مخصوص تیم امید است، چرا که تیم‌های جوانان و نوجوان شخصیت مستقلی دارند و کمتر این مشکلات را دارند. به هر روی تیم امید امسال دو مشکل بزرگ داشت وهمین امر هم باعث شد که تیم نتیجه نگیرد.»

وی در ادامه گفت: «هدایت تیم امید را باید به کسی سپرد که تجربه بین المللی داشته باشد و به نظرم فرقی هم نمی کند که این مربی داخلی باشد یا خارجی. مهمترین موضوع این است که مربی تجربه بین المللی داشته باشد و از طرفی شرایط سنی اش هم به بازیکنان بخورد، به طور حتم یک مربی 60 ساله نمی تواند به تیم کمک کند چرا که شرایط سنی اش باید به بازیکنان جوان بخورد، در مورد پیروانی او هم جوان بود و هم تجربه بین المللی داشت اما با تصمیم اشتباه این مهره باارزشمند سوخت.»

افاضلی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به انتقاد از فدراسیون فوتبال پرداخت و گفت: «متاسفانه در فدراسیون فوتبال مستند‌سازی نمی‌شود به این معنی که تجربیان مربیان به صورت مکتوب در جایی آرشیو نمی شود که باز هم در سال های بعد از آن استفاده کنند. من سال 2006 به همراه تیم ملی به جام جهانی رفتم. هیچ کس در آن مقطع از من نخواست که مشکلاتی که داشتیم را جایی به صورت مکتوب عنوان کنم. در حال حاضر تیم جوانان با پیروانی به جام جهانی رفت و نتیجه نگرفت هیچ فردی از او نخواست که مشکلاتش را بگوید و ما هر بار باید این عدم نتیجه گیری را در هر مسابقه تجربه کنیم. متاسفانه شرایط فوتبال ما به گونه‌ای شده که تخصص در آن مهم نیست و هیچ کس هم تجربیاتش را در اختیار دیگری نمی گذارد.»

این کارشناس فوتبال در پایان به ایده‌ کی روش مبنی بر حضور چندبازیکن جوان در تیم امید اشاره کرد و گفت:« این اتفاق در تیم های چون کره و ژاپن می افتد و بازیکنانی که دو سال کوچکتر هستند به تیم امید می آیند به این دلیل که تا زمانی که آنها به المپیک برسند باتجربه تر شوند و میدان بین المللی را تجربه کرده باشند اما این در شرایطی است که انسجام تیمی حفظ شود نه اینکه خیلی از استاندارها را نداشته باشیم و به جایش توقع نتیجه داشته باشیم.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *