خانه / مشاوره وکیل / مشاوره وکیل اجرای احکام / مرور زمان در اجرای احکام

مرور زمان در اجرای احکام

مرور زمان در اجرای احکام

سوال : ایا اجرائیه هایی که محکوم له انها عملیات اجرائی را تعقیب نمی کند و همچنین احکام حقوقی مشمول مرور زمان میشوند یا نه ؟

پاسخ : اولا در صورت صدور حکم مدنی وقطعیت ان اگر محکوم له در خواست صدور اجرائیه نموده باشد و اجرئیه صادر شده شده باشد بصراحت مفاد ماده ۱۶۸ قانون اجرای احکام مدنی مصوب ۵۶ هر گاه از تاریخ اجرائیه بیش از پنج سال گذشته و محکوم له عملیات اجرائی را تعقیب نکرده باشد اجرائیه بلااثر تلقی میشود و محکوم له میتواند مجددا در خواست صدور اجرائیه نماید .

ثانیا بموجب ماده ۳۴ قانون اعسار مصوب ۱۳۲۳ ومستفاد از ماده ۲۸ قانون رابطه موجر ومستاجر مصوب سال ۵۶ اصولا احکام مدنی مشمول مرور زمان نمی شوند مگر در مواردی که قانون صراحتا تعیین تکلیف کرده باشد نظیر مقررات ماده ۲۸ قانون رابطه موجر و مستاجر سال ۵۶ .

کلمات کلیدی:

  • l
  • اجرا احکام
  • اجرا حقوقی
  • اجرای احکام حقوقی
  • تکلیف اجراییه که دنبال نمی شوند چیست
  • سایت اجرای احکام
  • سوال و پاسخ اجرا احکام
  • سوالات اجرای احکام حقوقی
  • مدت مختومه شدن اجراییه
  • مرور زمان در اجرا
< قبلی بعدی >

این مطلب رو هم چک کنید

7226416a56.jpeg

آنچه از توقیف اموال باید بدانید

آنچه از توقیف اموال باید بدانید با نگاهی به قانون اجرای احکام مدنی، واژه توقیف ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *