x
سایت وکیل / مقاله وکالت / مدیریت / موفقیت در محیط کار

موفقیت در محیط کار

موفقیت در محیط کار

حفظ کار و پیشرفت یکی از دغدغه های هر فرد شاغلی است. اما گاهی امکان دارد خطاهایی سهوا رخ دهد که باعث از دست دادن کار شود. در این مقاله نکات مهم برای حفظ کار و پیشرفت در کار مد نظرمان ارائه میدهیم. با ما همراه باشید.

علاقه به شغل

موفقیت در محیط کار

تصور کنید در یکی از دانشگاه های خوب، در رشته ای که بازار کار مناسبی دارد تحصیل کرده اید. پس از صرف زمان قابل توجهی در مصاحبه شرکت های مختلف برای اولین بار استخدام می شوید. کار شروع می شود. محیط آنجا چگونه است؟ مطمئنا مانند خانه نیست. آیا مانند دانشگاه است؟ انتظار رو به رو شدن با چه شرایطی را دارید؟ اولین برخورد با مدیر و همکارانتان چگونه خواهدبود و چگونه رفتار می کنید؟

برای داشتن شرایط شغلی مناسب، خوب است نحوه تعامل با افرادی را که در سِمَت های مختلفی در محیط کارتان هستند، یاد بگیرید. عموما افرادی که تازه استخدام می شوند، دچار خطاهای رفتاری می شوند که همان موقع تصویر نامطلوبی از محیط کار در ذهنشان ایجاد می شود یا آن که از خود آن ها تصویر نامطلوبی شکل می گیرد. در این متن تلاش می کنیم به نکاتی اشاره کنیم که با رعایت آن ها از تنش هایی جلوگیری می شود که ممکن است به دلیل بی تجربگی در اولین برخوردهای کاری، تصویر نامناسبی از کارمندان ایجاد کند. چه بسا ممکن است پس از مدتی با تجربه کردن و آزمودن، قادر به حل مشکلات به وجود آمده در اثر این اشتباه ها باشیم یا آن که تا سالیان سال اثرات نامطلوب ناشی از این اشتباه ها را همراه خود داشته باشیم.

دیر رسیدن به محل کار در هفته اول اشتباهی بزرگ است

تمام تلاش خود را برای نماندن در ترافیک، ایستگاه های مترو، آسانسورها و… به کار گیرید. با دیر رفتن خود را فردی بی فکر و بی برنامه نشان می دهید. دیررفتن به محل کار نشان از ویژگی های غیرحرفه ای کاری تان دارد که در روز اول آن را نشان داده اید. داشتن نظم و انضباط یکی از مهم ترین ویژگی های فرد موفق در شغلش است.

یکی از نکات مهم دیگر، درک حد و مرزتان در محل کار است

تفاوت «دوست بودن» و «رفتار دوستانه داشتن» را درک کنید. آرام پیش بروید. مرزهای بین زندگی شخصی و زندگی حرفه ای تان را مشخص کنید. درباره مطرح کردن اطلاعات شخصی تان با همکاران بسیار محتاط باشید. از روابط عاطفی خود در محیط کار سخن نگویید.

تلاش کنید برای صحبت کردن بیشتر روی موضوعات کاری تمرکز کنید

مراقب دوستی هایی که با همکارانتان بیرون از محیط کاری برقرار می کنید باشید، زیرا در صورت رخ دادن این ارتباط، احتمالا کنترل اوضاع از دستتان خارج خواهد شد.

وارد جمع غیبت گویی و شایعه پراکنی نشوید

به نظر می آید بهترین زمان برای برقراری رفتار دوستانه با همکارانتان، زمان ناهار یا زمان هایی مشابه این است؛ اما مراقب باشید که وارد جمع غیبت گویی و شایعه پراکنی نشوید؛ زیرا با آن که راه خوبی برای نزدیک شدن به همکاران است، باعث دلخوری فردی از همکاران سازمان و خراب شدن وجهه تان خواهد شد. هیچ کس انتظار ندارد در روز اول مه چیز را بدانید. اگر چیزی برایتان واضح نیست، احتمالا همکارانتان ترجیح می دهند به جای این که امور را حد بزنید، از آن ها سوال کنید. آنها خوشحال می شوند تجربیاتشان را در اختیارتان قرار دهند.

یکی از مهمترین رفتارهایی که باید بدانید نحوه پرسید درباره چیزهایی است که نمی دانید

نشان دادن این که هر چیزی را می دانید خوشایند نیست. در آغاز می توانید از مدیرتان بپرسید که چگونه باید کارتان را انجام دهید و او چه انتظاراتی از شما دارد. هیچ فردی در محل کار دوست ندارد یک فرد تازه وارد به او بگوید که چگونه کارش را انجام دهد. در صورت انجام این کار انتظار رنجش کارمندان با سابقه بیشتر را داشته باشید، مگر آن که توصیه تان، توصیه منحصر به فردی باشد.

کار مورد علاقه من

چگونه در محیط کار پیشرفت کنیم

چنانچه شرکت یا سازمان، توری برگزار کرد در آن شرکت کنید

این موقعیت، زمان مناسبی برای معرفی خودتان و برقراری ارتباط است. تمام مدت نشستن پشت میزتان اجازه تعامل با همکارانتان را نمی هد و فرصت ارزنده ای را از دست می دهید.

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق شبکه سازی و حفظ روابط کاری است

این مولفه برای سازمان ها نیز موثر است. هر اندازه افرادی که در یک سازمان مشغول به کار هستند با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار کنند، کارهای تیمی تعریف شده در سازمان بهتر انجام خواهد شد.

به مدت زمانی که در محل کار با موبایلتان صحبت می کنید توجه کنید

زمان مکالمات تلفنی شخصی در محل کار را کوتاه کنید. هرگز موبایلتان را در جلسات با خود نبرید، مگر این که منتظر تماس تلفنی کاری باشید.

وانمود کردن به این که هیچ چیزی را متوجه نمی شوید، کار اشتباهی است

برخی افراد وقتی که تازه در سازمانی مشغول به کار می شوند، گمان می کنند اگر نشان دهند که متوجه همه موضوعات توضیح داده شده هستند، مجبورند همه آن کارها را خودشان انجام دهند؛ در نتیجه بار کاری شان افزایش می یابد. وانمود کردن به این که هیچ چیزی را متوجه نمی شوید، کار اشتباهی است. این رفتار درستی نیست. اگر متوجه امور می شوید، آن را نشان دهید. در این حالت رییستان متوجه مزیت ها و مهارت های شما خواهدشد.

مدیرتان، معلم یا یکی از والدین تان نیست

ممکن است او به رشد شخصیتی تان توجهی نداشته باشد؛ بنابراین باید یاد بگیرید خود را با محیط کاری منطبق کنید. در هر سازمانی قوانین و محدودیت های مخصوص به آن سازمان وجود دارد. این موضوع درباره نوع پوشش ظاهری در محیط کار دارای اهمیت است. متناسب با شغلی که دارید و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید، لباس بپوشید.

چگونه شغل خود را در موقعیت های سخت حفظ کنیم

چه شغل خود را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید, مواقعی وجود دارند که شما بیشتر برای نگه داشتن شغل و نه برای رضایت فردی کار می کنید. زمانی که وضعیت اقتصادی نا به سامان است و یا کارمندان به علت دشواری کار دست از آن می کشند تمام سعی شما باید بر این باشد که جایگاه خود را حفظ کنید.

برای حفظ موقعیت در هر شغلی, باید مواردی از باید ها و نباید ها را رعایت کنید که در این مقاله به آنها می پردازیم.

کارتان را درست انجام دهید. چرا که نارضایتی شما از کار بر عملکردتان در مسائل کاری موثر است. پس حالا زمانی است که باید خودتان را به خوبی نشان دهید ( چه به شغل تان علاقه دارید و چه از آن متنفرید)

رفتارتان را کنترل کنید. الآن زمانی نیست که برای صرف میان وعده کار را رها کنید. از گرمای اتاق شکایت کنید و یا کارهایی را انجام دهید که اصلا به شما واگذار نشده است.

رئیستان را از آنچه انجام می دهید آگاه کنید به خصوص زمانی که پروژه ی مهمی را انجام می دهید. زمانی که وضعیت مالی آن شغل خوب نباشد, با آگاه بودن رئیس از فعالیت های شما, ارزش واقعی تان را نشان می دهد. به آنچه کارفرما و یا رئیس تان می گوید گوش کنید. سعی کنید کار او را راحت کنید. برای مثال هر هفته خلاصه ای از آنچه انجام دادید و یا روند کار برای او ایمیل کنید.

از سخن چینی دست بردارید. اولین موقعیت برای از دست دادن یک شغل از زمانی شروع می شود که کارفرما افراد ناراضی و سخن چین را شناسایی می کند. پس حواس تان به اطراف باشد اما خود را درگیر افراد سخن چین نکنید.

برای انجام کارهای جدید و یا تکمیل کارهای قبلی داوطلب شوبد. این احساس مسئولیت و دغدغه ی شما برای کار را نشان می دهد – حتی اگر موجب افزایش ساعت و دشواری کار شما شود.

انرژی منفی نداشته باشید. نیازی نست تمام مدت در محیط کار مثل قرص های شادی آور به همکاران تان روحیه بدهید اما بدخلقی و بد دهنی درباره ی کار, موقعیت اجتماعی و اقتصادی, وضعیت آب و هوا و غیره اصلا عمل شایسته ای نیست.

سعی کنید مهارت ها و اعتبارات حال حاضر خود را حفظ کنید – و مهارت های جدیدی را که مربوط به شغل تان است کسب کنید. حتی اگر کارفرمای شما زیاد به داشتن آنها اهمیت نمی دهد این ویژگی موجب برتری شما در موقعیت های شغلی بعد است.

اگرچه کارفرمای تان باید از آنچه انجام می دهید آگاه باشد اما نباید تمام مدت مرکز توجه او باشید تا دیگر کارمندان به نظر نیایند. سعی کنید زحمات کار گروهی را هم به اطلاع او برسانید.

روابط داخلی کارتان را قوی کنید. این کار شانس حفظ شغل تان را بالا می برد.

حتما از کارهایی که انجام میدهید یک backup بگیرید تا در مواقع اضطراری به شما کمک کند. درباره ی روش های کاری و برنامه های مالی تان هم باید الگویی برای خود تهیه کنید.

انتظار هر چیزی را داشته باشید. ممکن است دو کار را با هم و یا مسئولیتی به شما بدهند که اصلا انتظار آن را نداشتید – ویا از آن خوشتان نمی آید. اما حالا مینی است که باید با آغوش باز مسئولیت و کارهای جدید را بپذیرید.

درخواست ترفیع نکنید. در وضعیتی که سازمان موقعیت مالی خوبی ندارد و کارمندان را یکی یکی اخراج می کند این درخواست شما اصلا عاقلانه نخواهد بود.

حالا زمانی است که باید زودتر به محل کار برسید و دیرتر به خانه برگردید – و تمام روز را سخت کار کنید.

نا امید نشوید. اگر موقعیت نامناسب است می توانید با کارفرمای خود صحبت کنید که حتی برای مدتی حقوق شما را عقب بیندازد و یا چند ساعت بیشتر برای او کار کنید و غیره.

همیشه رزومه ی کاری تان را به روز رسانی کنید. به خصوص زمانی که از وضعیت ثبات شغلی اطمینانی ندارید.

اهداف تان را فراموش نکنید. با وجود تکیه بر تلاش برای حفظ شغل تان سعی کنید روش ها و اهداف خود برای شغل های آینده را هم داشته باشید.

به دنبال موقعیتی برای ارائه ی سبک و کار خود باشید. چه در سطح همان سازمان و درون شرکتی و چه در سطح خارج از آن شغل شما باید قادر باشید از رقیبان خود پیشی بگیرید.

اکثر ما گاهی به مرحله ای می رسیم که باید تمام تلاش خود را برای حفظ شغل مان بگذاریم. اما ادامه دادن شغلی که حتی ممکن است از آن لذت نبریم بهتر از بیکار بودن است.

چگونه در شغل خود پیشرفت کنیم

چگونه در محیط کار اعتماد به نفس داشته باشیم

منبع : livings.ir – chegane.com

[ad_2] منبع سایت ایران بانو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *