Home / agency / نامه رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها به وز

نامه رئیس نهاد رهبری در دانشگاه ها به وز

نامه رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به وزیر علوم درباره صدور مجوز «تادا»

محمدیان

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره آخرین جلسه هیات نظارت مرکزی مشترک بر تشکل‌های دانشجویی در نامه‌ای به وزیر علوم، توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها درباره آخرین جلسه هیأت نظارت مرکزی مشترک بر تشکل‌های دانشجویی نامه‌ای را به وزیر علوم و رئیس این هیأت نظارت منتشر کرد.

در متن این نامه خطاب به دکتر محمد فرهادی آمده است: «پیرو مباحث مطروحه در آخرین جلسه هیأت نظارت مرکزی مشترک مورخ ۰۹/۰۵/۹۶ و بازنمایی ناصحیح آن از سوی پایگاه اطلاع رسانی آن وزارت، توجه به نکات ذیل را ضروری می‌دانم:

الف- همانطور که مستحضرید برای برگزاری هر چه بهتر جلسات این هیات دستورالعملی اجرایی تدوین شده که اجرای دقیق آن به استحکام تصمیمات و جامعیت آن کمک خواهد کرد. در برگزاری این جلسه و انعکاس اخبار آن اشتباهاتی برخلاف متن دستورالعمل و اصول اداره جلسات تصمیم گیری رخ داده است که تصحیح آن ضروری است:

۱- دو نفر از اعضاء هیات (ردیف ج و ز ماده ۱) برای شرکت در جلسه دعوت نشدند. در حالیکه براساس تبصره ذیل ماده ۱ حتی چنانچه برخی اعضا در موضوع مورد نظر حق رای نداشته باشند، بدون حق رای در جلسه حضور خواهند داشت. البته تاکنون نیز رویه بر دعوت و حضور آن افراد در جلسات غیر مرتبط و مشارکت در بحث‌ها و گفت‌وگوها بوده است.

۲- در این جلسه تازمانی که بنده و معاون فرهنگی نهاد در جلسه حضور داشتیم هیچ‌گونه اعلام رای گیری از سوی حضرتعالی به عنوان رئیس هیات یا قرائت متن صورتجلسه یا متن نهایی مصوبه از سوی دبیر هیات انجام نگرفت. لذا اعلام مصوبه جلسه در ساعاتی پس از جلسه از سوی پایگاه اطلاع رسانی آن وزارت هیچ‌گونه وجاهت قانونی ندارد.

۳- در اداره مباحث جلسه نیز مصوبات قبلی بدرستی از سوی دبیرخانه و معاونین وزارتین پیگری نشده بود. آنچه در مشروح مذاکرات گذشته از سوی اعضا مورد وفاق قرارگرفته این بود که صحت وقوع مستندات و ادله ارائه شده در جلسه در مورد انحرافات فکری و عدول برخی تشکل‌های متقاضی از آئین‌نامه تشکل‌ها (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ) و اساسنامه هر تشکل و نهایتا تداوم صلاحیت تشکل‌ها از هیات‌های نظارت دانشگاه‌ها مورد پرسش قرار گیرد؛ ولی آنچه در جلسه ارائه شد مجموعه نامه‌هایی مبنی بر عدم صدور رای محکومیت در هیات‌های نظارت دانشگاه‌ها است و مستندات ارائه شده تکذیب نشده است؛ حال آنکه اغلب دانشگاه‌ها بر اساس بررسی به عمل آمده موضوع را در جلسه هیات نظارت مطرح نکرده و نظر خویش را (بدون جلب نظر سایر اعضا) صرفا در حوزه عدم صدور رای محکومیت، مکتوب و ارسال کرده‌اند. این هم برخلاف مذاکرات جلسات قبل بود و در جلسه نیز متذکر شدم.

ب- اینجانب در این جلسه و همچنین در جلسات گذشته ضمن ابراز نظر پیرامون ضرورت توجه به دغدغه‌های همه سلایق سیاسی در فضای دانشگاهی همزمان با رعایت دقیق اسناد بالادستی و آئین‌نامه‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و تاکید بر ملاحظات مندرج در این قوانین با رویکرد ایجابی و کمک به پیشرفت کار ، پیشنهادات و راهکارهایی که به نظر راهگشا می‌آمد ارائه کردم از جمله اینکه در طی روزهای آتی ( حداکثر ده روز کاری) و بصورت نمونه در مورد برخی از تشکل‌های مورد نظر ترکیبی شامل رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی مربوطه، نماینده وزیر، مسئول نهاد و سایر مسئولین مرتبط از دانشگاه مربوطه همراه با معاون فرهنگی وزیر و نهاد صحت مستندات و ادله ارائه شده را بررسی و اعلام نظر فرمایند. حتی اینجانب در انتها به کمتر از این تعداد نیز بسنده کردم که متاسفانه بدلیل شتابزدگی عزیزان در اتخاذ تصمیم مورد توجه قرار نگرفت.

با توجه به اهمیت موضوع، زمانی که مشاهده شد ارائه پیشنهاد راهگشای بنده بدون دلیل منطقی و عامدانه مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و در زمانی که رئیس جلسه بر آغاز قرائت اسامی یکایک تشکل‌ها بدون توجه به مستندات پافشاری می‌کند، از ادامه حضور در جلسه عذرخواهی کرده و به همراه نمایندگان نهاد از جلسه خارج شدیم.

ج- تاکید می‌نمایم که هرگونه تصمیم و اقدامی در این مورد، از روی استدلال‌های حقوقی و جلسات مکرر بحث و گفت‌وگوی منطقی با صاحب‌نظران و مشاهدات تحلیلی ناشی از دو دهه همکاری در فضای آموزش عالی کشور، بدست آمده است. اینجانب و همه تصمیم‌گیرندگان باید براساس قانون و مقررات و آئین‌نامه‌های مربوطه و بررسی دقیق مصالح آموزش عالی کشور و اندیشه‌ها و منویات حضرت امام و مقام معظم رهبری تصمیم بگیریم.

د- نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه‌ها، از وجود تشکل‌های با سلایق سیاسی مختلف در چارچوب آئین‌نامه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی حمایت و پشتیبانی می‌نماید و آن را لازمه شکوفایی و بالندگی دانشگاه‌ها می‌داند، لیکن متاسفانه با عدم دقت و تساهل زمینه برای آسیب پذیری برخی تشکل‌های دانشجویی فراهم می‌گردد که ضروری است با توجه به تجربیات تلخ گذشته از آنها اجتناب شود.

هـ- در پایان اینجانب بر پیشنهاداتی که در جلسه داشتم تاکید نموده و درخواست دارم خبر جلسه مورد اشاره در اسرع وقت تصحیح گردد. ضمنا امیدوارم به دبیرخانه جهت حفظ امانتداری تذکرات لازم را بدهید.»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *