Home / قوانین و مصوبات / قوانین کیفری / نوآوریهای قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی تشریح شد

نوآوریهای قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی تشریح شد

مدیرکل تدوین لوایح و مقررات معاونت حقوقی قوه قضاییه گفت‌ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی از امروز لازم‌الاجرا شد.

طهماسبی با اعلام اینکه قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی از امروز ۹۴٫۵٫۶ لازم الاجرا است، ویژگی­‌ها و نوآوری­‌های این قانون را برشمرد.

«جواد طهماسبی» در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی میزان ادغام ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۷۷ و قانون اعسار مصوبه ۱۳۱۳ را از ویژگی‌های این قانون عنوان کرد و گفت: در این قانون مقرر شده است که واحدهای اجرای احکام ابتدا باید نسبت به شناسایی اموال محکوم علیه و توقیف آن اقدام کنند.
وی افزود: در این راستا جهت شناسایی اموال اطلاعات حساب‌های محکوم‌علیه از طریق بانک مرکزی استعلام می‌شود.

مدیرکل تدوین لوایح و مقررات معاونت حقوقی قوه قضاییه با بیان اینکه ادارات ثبت محل و شهرداری نیز مکلف هستند پس از درخواست مقامات قضایی، مشخصات اموال محکوم علیه را جهت اجرای حکم معرفی کنند، خاطرنشان کرد: در این قانون تصویب شده است در صورتیکه از محکوم علیه مالی به دست نیامده و وی تا ۳۰ روز پس از ابلاغ اجرایی نسبت به ارائه صورت اموال خود و طرح دعاوی اعسار اظهار نکند، نسبت به حبس وی اقدام خواهد شد.

طهماسبی نوآوری دیگر این قانون را ماده ۷ آن برشمرد و گفت: به موجب این ماده اگر شخص بدهکار در قبال بدهی خود مالی تحصیل نکرده باشد، مانند بدهی بابت مهریه و دیه، اثبات اعسار به عهده محکوم علیه نیست؛ بلکه طلبکار باید ملائت و مالدار بودن او را نزد قاضی ثابت کند؛ مگر اینکه وضعیت گذشته زندگی وی حکایت از مالدار بودن او کند.

وی در پایان با بیان مراحل تدوین و تصویب این قانون اظهار کرد: لایحه این قانون در معاونت حقوقی قوه قضاییه تهیه شد و پس از سالها بحث و بررسی نهایتا در تاریخ ۹۳/۱۵/۷به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. با توجه به اختلاف نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مورد ماده ۳ این قانون، در تاریخ ۲۳/۳/۹۴ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و در ۲۱/۴/ ۹۴ از طریق روزنامه رسمی ابلاغ رسمی شد.

همچنین در این زمینه این نوشته ها را می توانید بخوانید:

  1. قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی (مصوب ۱۵ مهر ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی)
  2. لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اصلاح شد
  3. نظر شورای نگهبان درباره لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی
  4. تلفیق قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی و قانون اعسار
  5. کمیسیون قضایی مجلس اصلاح قوانین نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بدهکاران مهریه را در دستور کار دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *