x
سایت وکیل / مقاله وکالت / نکات انتخاب دوست خوب

نکات انتخاب دوست خوب

نکات انتخاب دوست خوب

یافتن دوست همیشه امری خطیر و حساس است ، در سنین بالا این مسئله دشوار تر می شود. اکثر افراد با وجود سن بالا دوستی به عنوان دوست واقعی ندارند و این امر موجب حس تنهایی در نتیجه افسردگی خواهد شد. واقعا چطور باید در سنین بالا دوست واقعی پیدا کرد ؟ با ما همراه باشید.

معیارهای انتخاب دوست چیست؟

انتخاب دوست

بسیاری ما در بزرگسالی از یافتن دوستان جدیدی که بتوانیم به طور کامل به آنها اعتماد داشته باشیم و در همه مسائل زندگیمان شریکشان کنیم، ناتوان هستیم. تقریبا همه‌ی دوستان صمیمی و با ارزشمان را از دوران تحصیل در مدرسه یا دانشگاه داریم و پس از آن، نتوانسته ایم کسی را به طور کامل به خلوت خصوصی و خانوادگی خود وارد کنیم.

دوستانم! باید بدانیم انتخاب دوست در مسیر زندگی از مهم ترین مسائل برای هر شخص است و نقش او مانند یک معلمی است که هر لحظه افکارش بر ما تاثیر می گذارد پس در انتخاب دوست دقت کافی داشته باشیم تا مسیر زندگی صحیح را به ما نشان دهد، اگر زندگی بزرگان و اشخاص موفق را بیشتر مطالعه کنید، در می یابیم که همیشه رد پای یک دوست خوب در ساحل هستی آنها بوده است. بیایید همین امروز تکلیف دوستان خود را روشن سازیم.با صداقت و آگاهی کامل دوست انتخاب کنیم و سعی کنیم اوقات فراغت خود را در کنار کسی سپری سازیم که از وجود آن ها استفاده مثبت برده باشیم و آنها بتوانند راهی درست برای شما نشان دهند.

فراموش نکنیم بعد از پدر و مادر و معلم، دوست یگانه سازنده و پروش دهنده ی جان و تن ماست و نقش مهمی در زندگی و حتی سرنوشت ما بازی می کنند. با بودن در کنار دوستان خوب ، احساس آرامش می کنیم و همواره در مسیری درست گام برمی داریم.پس دوستان خوب و واقعی سرمایه های باارزشی هستند، سعی کنیم دوستی هایمان را حفظ کنیم و به دلیل اختلاف نظرهای بی اهمیت و بی ارزش، ارتباط خود را با آنان قطع نکنیم.

بعضی از شما عزیزان به جای آن که رازی را با پدر و مادر خود در میان بگذارید و از آن ها یاری بخواهید، متاسفانه به سراغ دوستان خود می روید غافل از این که او نیز مثل شماست و تجربه ای ندارد و راهنمای خوبی برای شما نخواهد بود.پس از آن ها راهنمایی نخواهید بلکه از پدر و مادر و یا مربیان مدرسه کمک بگیرید و هر کسی را برای دوستی انتخاب نکنید و با او به گفتگو ننشینید.

رسول اکرم (ص) می فرمایند: کسی که تو به حقوق او توجه داری ولی او به حق تو توجه نکند، شایسته دوستی نیست. در انتخاب دوست ، باید دقیق باشید زیرا بیشترین اثر را بر روی اخلاق و رفتار، حتی در درس خواندن شما خواهد داشت.

دوست، راهنما و دلیل راه است و چاه در کنار راه. هر کس از راه بدر رود در چاه افتد. دوست خوب صفات پسندیده تو را تقویت می کند و صفات ناپسند تو را گوشزد می نماید. حتماً در گذشته برای شما یا اطرافیان شما اتفاق افتاده است که بعد از دوستی طولانی با کسی، تازه متوجه می شود که گویی انسان دیگری شده است و صفات پسندیده اش را بیدار کرده و صفات ناپسندش کمرنگ گشته است، این اثر یک دوست خوب است و برعکس…

دوستان عزیز! سعی کنیم اطرافیان و دوستانمان را با خودمقایسه نکنیم زیرا وقتی احساس برتری می کنیم، احساس رضایت خواهیم داشت و برعکس این مورد ما احساس حقارت و یا غم و اندوه خواهیم نمود.

عزیزانم! وقتی به دیدار دوستان خود می رویم، سعی کنیم از موفقیت ها و خوبی ها صحبت کنیم و با خلوص نیت یکدیگر را دوست داشته باشیم، به این ترتیب شفقت و مهربانی در وجود ما رشد می کند.از موفقیت دوستان خود خوشحال شویم و در مواقع نیاز، به آن ها کمک و یاری رسانیم.

در انتخاب دوست دقت لازم را انجام دهیم و قدر دوستی هایمان را بدانیم و آگاهانه با کسی طرح دوستی و رفاقت بریزیم که شایستگی آن را داشته باشد تا گمراه نگردیم.در این صورت موفقیت از آن ما خواهد بود.

اما چرا چنین مساله ای بوجود می آید؟

با اینکه انسان یک حیوان اجتماعی بشمار می رود، اما جالب است بدانید که به گزارش آمار رسمی کشور انگلستان، هر یک نفر از ۸ بزرگسال در این کشور هیچ دوست صمیمی‌ای ندارد! این آمار بسیار عجیب و ترسناک به‌نظر می رسد، اما واقعیت دارد.

مارتین بارو، مشاور روابط در این باره می گوید: «بزرگسالان عموما خیلی زود اسیر کارهای روزمره زندگی خود همانند کار، تحصیل، ازدواج، بچه داری و … می شوند و از این رو، یافتن دوستان جدید و برقراری ارتباط با غریبه ها برایشان در اولویت آخر قرار می گیرد و در نتیجه تلاش خاصی برای این موضوع نمی کنند.»

اما چگونه می توان این مشکل را برطرف کرده و دایره روابط اجتماعی خود را گسترده تر کرد؟ برای یافتن پاسخ، نظر شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

معیارهای صحیح انتخاب دوست

شرایط انتخاب دوست

راههای یافتن دوستان خوب را بدانید :

۱- در گروه های اجتماعی یا کلاس های آموزشی ثبت نام کنید

شاید کلیشه به‌نظر برسد، اما اگر هیچ وقت برای داشتن دوستان جدید و تازه هیچ تلاشی نکنید، یا همیشه تنها می مانید یا به موجب حضور افراد همیشگی در اطرافتان، هیچ پیشرفت و تغییری در زندگیتان ایجاد نمی شود. اگر می پرسید که از کجا می توان با افرا جدید دوست شد؟ باید بگوییم که این موضوع به علایق و سلایق فردی شما بستگی دارد.

مثلا می توانید با ثبت نام در کلاس های آموزشی زبان، هنر، رفتن به باشگاه های ورزشی یا عضو کتابخانه شدن، با غریبه هایی آشنا شوید که سلیقه شبیه شما دارند. یا به واسطه گروه ها و کانال های اینترنتی، کسانی را بیابید که همچون شما فکر می کنند. یا دایره سرگرمی هایشان مشابه آن‌چیزی است که شما هم می پسندید.

۲- هرگز دیگران را به این خاطر که شبیه شما نیستند کنار نگذارید

یکی از بزرگ ترین موانعی که سر راه بزرگسالان برای ورود افراد جدید به زندگیشان وجود دارد، ثابت بودن عقاید و طرز فکرشان است. ما اصولا عادت داریم از  کسانی که باورهای مشابه با ما ندارند دوری کرده و فاصله مان را با آن ها زیاد می کنیم. اما این امر موجب کوچک شدن دایره دوستانمان می شود.

کودکان به دلیل اینکه تعصبات بسیار کمتری دارند، خیلی بهتر می توانند با فرهنگ ها، باورها و اخلاق های گوناگون کنار آمده و آنها را بپذیرند.

برای یافتن دوستان جدید، بهتر است روشن‌فکر باشید و این را به یاد داشته باشید که همه نباید مثل ما فکر کنند. لازم نیست همه به باورهای ما ایمان داشته باشند و اعتقادات هر کسی برای خودش محترم و ارزشمند است.

۳- از خانه بیرون بروید

این را در ذهن داشته باشید که اگر بخواهید در خانه بنشینید تا کسی شما را بیرون دعوت کند، شاید این انتظار برای همیشه طول بکشد. شاید هیچکسی از شما درخواست نکند که در سفر، کافه، رستوران یا شرکت در رویداد اجتماعی همراهی‌اش کنید. پس خودتان قدم جلو بگذارید.

بیرون بروید و با غریبه ها هم صحبت شوید. از دعوت کردن آشناها به کافه هراس نداشته باشید. شاید این بهانه ای برای دوستی های عمیق باشد. گروه های دوستی تشکیل دهید. از همکلاسی ها و همکاران گرفته تا دوستانِ دوستان را دور هم در یک فضای باز جمع کنید و به تدریج با هم بیشتر صمیمی شوید. این را بدانید که با گسترش دایره آشنایی ها خود، هیچ بخشی از زندگی شما به خطر نمی افتد.

۴- ارتباط های حضوری را افزایش دهید

شاید به واسطه اپلیکیشن های پیام رسان یا شبکه های اجتماعی از احوال بسیاری از اطرافیان خود مطلع باشید. اما این باعث نمی شود که شما احساس تنهایی نکنید. برای برقراری رابطه ها، بهتر است قرارهای حضوری ترتیب دهید و چند ساعت در هفته را در کنار کسانی سپری کنید که به عنوان دوست برای خود انتخاب کرده اید.

البته اگر تصور می کنید که هیچ وقت و زمانی برای قرارهای هفتگی ندارید، دست‌کم همان ارتباط جزئی در فضای مجازی را برای خود حفظ کنید.

۵- برای حفظ ارتباط های خود تلاش کنید

همه ما به اقتضای شغل یا سن مجبور به تغییر هستیم، از تغییر محل زندگی و مدرسه گرفته تا شغل و محل کار. اما، وقتی به هر دلیلی، فضای کاری شما تغییر می کند، به دوستی خود با همکاران سابق پایان ندهید. سعی کنید در کنار پیدا کردن افراد جدید، انسان هایی که قبلا هر روز با آن ها معاشرت داشته اید را نیز همچنان در جوار خود حفظ کنید.

برای این منظور، هر روز یا یک روز در میان احوالشان را جویا شوید. حتی می توانید هر چند هفته یکبار با آنها قرار ملاقات گذاشته و رودرروی هم گپ بزنید.

۶ -انتظار کمال نداشته باشید.

ما کامل نیستیم؛ و حتی زمانی که یک دوستی شروع خوبی دارد، ما نباید انتظار داشته باشیم که این دوستی بدون عیب باشد. ما باید تلاش کنیم که یک نوع تقریباً کامل از دوستی را بسازیم؛ و برای به دست آوردن آن، به زمان و احساسات نیاز داریم. تمایل به بخشش، بخش بزرگی از دوستی است. شما ممکن است احساسات خود را در مورد چیزهایی داشته باشید، ولی با اینحال حاضر به میدان دادن به احساسات و نظرات دوستتان هم باشید.

دوستان برای زندگی ما مهم است. گاهی اوقات، آن ها منبع قدرت و الهام بخش ما هستند. بااین حال، ما باید به یاد داشته باشیم که درنهایت برای یافتن دوستان واقعی، ما نیز باید یک دوست واقعی باشیم. ما نباید فقط از خدا انتظار داشته باشیم که به ما برکت دوستی را اعطا کند، بلکه همچنین ما هم باید برکتی برای دیگران باشیم. ممکن است شما درنهایت دوستان واقعی خود را پیدا کنید!

شرایط انتخاب دوست

چگونه در سنین بالا دوست واقعی پیدا کنیم

منبع: روزیاتو /برترینها – بیتوته – تبیان

[ad_2] منبع سایت ایران بانو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *