خانه / اخبار وکالت / نگاهی به آمار طلاق در سال 93

نگاهی به آمار طلاق در سال 93

نگاهی به آمار طلاق در سال 93

چرا طلاق…؟ طلاق از جمله پدیده‌های اجتماعی است كه وقوع آن نه تنها تاثیرات نامطلوبی برزوجین دارد، بلكه آثار ناگوارتری نیز برفرزندان، اطرافیان و حتی جامعه برجای می‌گذارد.‏

افزایش آمار طلاق در جامعه، زنگ خطر را برای مسئولان به صدا درآورده است. به گفته كارشناسان در دهه اخیر، آمار طلاق متأسفانه بالا رفته، به‌طوری كه در شهرهای بزرگ از هر 3 ازدواج، یكی به طلاق منجر می‌شود كه نگران‌كننده است.

كارشناسان همچنین معتقدند عوامل گوناگونی موجب طلاق می‌شود كه مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از فقر، نارضایتی‌های جنسی، اعتیاد زوجین، دخالت خانواده‌ها، عدم درك طرفین و خشونت‌های خانگی كه این عوامل زوج‌ها را کم تحمل و خسته می‌کند و زندگی‌های خانوادگی را با بن بست مواجه می‌سازد. ‏

ازدواج در آینه آمار

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال، سال گذشته نسبت به سال 1391 موارد طلاق افزایش 4/3 درصدی داشته و ثبت ازدواج نیز در کشور کاهش 7/3 درصدی را تجربه کرده و این درحالی است که حدود یک میلیون و 200 هزار نفر نیز در کشور درحال عبور از سن ازدواج هستند، اما تاکنون تشکیل خانواده نداده‌اند.

نکته اینجاست که مسئولان برای حمایت از زوج‌هایی که برای ازدواج آستین بالازده‌اند نیز تلاش كافی و در خور توجهی نمی‌کنند و از اینرو حدود یک میلیون نفر در انتظار دریافت کمک هزینه یا همان وام ازدواج هستند.

در سالی که گذشت 774 هزار و 513 واقعه ازدواج در کشور ثبت شد كه 664 هزار و 133 مورد ازدواج‌های شهری بود و 110 هزار و 380 مورد نیز در روستاها به ثبت رسید. آمار ازدواج‌های ثبت شده در کشور به صورت میانگین ماهانه 64 هزار و 543 مورد، در هر شبانه روز 2122 مورد و در هر ساعت 88 مورد بوده است. براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال می‌توان گفت كه واقعه ازدواج نسبت به سال 1391 کاهش 7/6 درصدی داشته است.

افزون‌بر این، سال گذشته استان‌های اردبیل، کردستان و خراسان‌شمالی نسبت به جمعیت خود رکورددار ازدواج بوده‌اند و کمترین میزان ثبت ازدواج نیز باتوجه به میزان جمعیت در استان‌های تهران، البرز و کرمان اتفاق‌ افتاده است.

اکبر محزون ـ مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در نشستی خبری درباره آمار طلاق گفته است: سال گذشته 155 هزار و 369 مورد طلاق در کشور ثبت شده كه 144 هزار و 83 مورد در شهرها و 11 هزار و 286 مورد نیز در روستاها اتفاق افتاده است.

به گفته وی، ماهانه 12 هزار و 947 مورد، هر شبانه روز 426 مورد و در هرساعت نیز به طور میانگین 18 واقعه طلاق در کشور ثبت شده است.

محزون درباره میزان رشد طلاق در کشور تصریح کرده است: آمار کل طلاق بیانگر رشد 4/3درصدی این واقعه در سال گذشته نسبت به سال 1391 است؛ به این شکل که سال گذشته در هرساعت 18 و در سال 1391 تعداد 16 واقعه طلاق ثبت شده است. افزون بر این باید یادآور شد که در سال 1391 به ازای هر 100 مورد ازدواج 18 واقعه طلاق ثبت شد، كه این آمار در سال گذشته به 20 واقعه طلاق رسیده است.

وی همچنین عنوان می‌كند: استان‌های خراسان رضوی، گیلان و کردستان با توجه به جمعیت خود بیشترین واقعه طلاق را داشته‌اند و این درحالی است که در سیستان و بلوچستان، ایلام، و یزد با توجه به جمعیت آن‌ها، به ترتیب کمترین موارد طلاق به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به این که سال گذشته5 واقعه ازدواج در مقابل هر یک طلاق در کل کشور به ثبت رسیده است، خاطرنشان می‌كند: شرایط طلاق در تعدادی از استان‌ها متفاوت است؛ به این شکل که در استان البرز 3، تهران 2/3 و در گیلان 9/3 ازدواج در برابر هر واقعه طلاق رخ داده است.

آمار مجردان در كشور

‏ یك میلیون و 200 هزار نفر در کشور در سن ازدواج قرار دارند، اما تاکنون برای تشکیل خانواده اقدام نکرده‌اند. ‏

محزون با بیان این‌که بیشترین ازدواج ثبت شده برای مردان در سنین 25 تا 29 سال است، می‌افزاید: آمار مردانی که در این سنین ازدواج کرده‌اند 284 هزار و 624 نفر بوده است و افزون‌بر این252 هزار و 586 نفر از دختران نیز در فاصله سنی 20 تا 24 سالگی ازدواج کرده اند. براساس آمار سازمان ثبت احوال 86 درصد آقایان در فاصله سنی 20 تا 34 سالگی و 85 درصد خانم‌ها نیز بین 18 تا 29سالگی ازدواج کرده‌اند.

وی همچنین می‌گوید: در5/10 درصد کل ازدواج‌ها سن دختران بیشتر از پسران بوده است، به این شکل که در 6/3درصد ازدواج‌ها، دختران یک سال، در 2/0درصد 2 سال و در 6/1 درصد ازدواج‌ها دختران 3سال از پسران بزرگ‌تر بوده اند. افزون بر این، در 9/11درصد ازدواج‌ها، زوج‌ها همسن بوده‌اند.

< قبلیبعدی >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *