خانه / اخبار وکالت / نگاهی به آمار طلاق در سال ۹۳

نگاهی به آمار طلاق در سال ۹۳

نگاهی به آمار طلاق در سال ۹۳

چرا طلاق…؟ طلاق از جمله پدیده‌های اجتماعی است که وقوع آن نه تنها تاثیرات نامطلوبی برزوجین دارد، بلکه آثار ناگوارتری نیز برفرزندان، اطرافیان و حتی جامعه برجای می‌گذارد.‏

افزایش آمار طلاق در جامعه، زنگ خطر را برای مسئولان به صدا درآورده است. به گفته کارشناسان در دهه اخیر، آمار طلاق متأسفانه بالا رفته، به‌طوری که در شهرهای بزرگ از هر ۳ ازدواج، یکی به طلاق منجر می‌شود که نگران‌کننده است.

کارشناسان همچنین معتقدند عوامل گوناگونی موجب طلاق می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از فقر، نارضایتی‌های جنسی، اعتیاد زوجین، دخالت خانواده‌ها، عدم درک طرفین و خشونت‌های خانگی که این عوامل زوج‌ها را کم تحمل و خسته می‌کند و زندگی‌های خانوادگی را با بن بست مواجه می‌سازد. ‏

ازدواج در آینه آمار

براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال، سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۱ موارد طلاق افزایش ۴/۳ درصدی داشته و ثبت ازدواج نیز در کشور کاهش ۷/۳ درصدی را تجربه کرده و این درحالی است که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز در کشور درحال عبور از سن ازدواج هستند، اما تاکنون تشکیل خانواده نداده‌اند.

نکته اینجاست که مسئولان برای حمایت از زوج‌هایی که برای ازدواج آستین بالازده‌اند نیز تلاش کافی و در خور توجهی نمی‌کنند و از اینرو حدود یک میلیون نفر در انتظار دریافت کمک هزینه یا همان وام ازدواج هستند.

در سالی که گذشت ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ واقعه ازدواج در کشور ثبت شد که ۶۶۴ هزار و ۱۳۳ مورد ازدواج‌های شهری بود و ۱۱۰ هزار و ۳۸۰ مورد نیز در روستاها به ثبت رسید. آمار ازدواج‌های ثبت شده در کشور به صورت میانگین ماهانه ۶۴ هزار و ۵۴۳ مورد، در هر شبانه روز ۲۱۲۲ مورد و در هر ساعت ۸۸ مورد بوده است. براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال می‌توان گفت که واقعه ازدواج نسبت به سال ۱۳۹۱ کاهش ۷/۶ درصدی داشته است.

افزون‌بر این، سال گذشته استان‌های اردبیل، کردستان و خراسان‌شمالی نسبت به جمعیت خود رکورددار ازدواج بوده‌اند و کمترین میزان ثبت ازدواج نیز باتوجه به میزان جمعیت در استان‌های تهران، البرز و کرمان اتفاق‌ افتاده است.

اکبر محزون ـ مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور در نشستی خبری درباره آمار طلاق گفته است: سال گذشته ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ مورد طلاق در کشور ثبت شده که ۱۴۴ هزار و ۸۳ مورد در شهرها و ۱۱ هزار و ۲۸۶ مورد نیز در روستاها اتفاق افتاده است.

به گفته وی، ماهانه ۱۲ هزار و ۹۴۷ مورد، هر شبانه روز ۴۲۶ مورد و در هرساعت نیز به طور میانگین ۱۸ واقعه طلاق در کشور ثبت شده است.

محزون درباره میزان رشد طلاق در کشور تصریح کرده است: آمار کل طلاق بیانگر رشد ۴/۳درصدی این واقعه در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۱ است؛ به این شکل که سال گذشته در هرساعت ۱۸ و در سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۶ واقعه طلاق ثبت شده است. افزون بر این باید یادآور شد که در سال ۱۳۹۱ به ازای هر ۱۰۰ مورد ازدواج ۱۸ واقعه طلاق ثبت شد، که این آمار در سال گذشته به ۲۰ واقعه طلاق رسیده است.

وی همچنین عنوان می‌کند: استان‌های خراسان رضوی، گیلان و کردستان با توجه به جمعیت خود بیشترین واقعه طلاق را داشته‌اند و این درحالی است که در سیستان و بلوچستان، ایلام، و یزد با توجه به جمعیت آن‌ها، به ترتیب کمترین موارد طلاق به ثبت رسیده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به این که سال گذشته۵ واقعه ازدواج در مقابل هر یک طلاق در کل کشور به ثبت رسیده است، خاطرنشان می‌کند: شرایط طلاق در تعدادی از استان‌ها متفاوت است؛ به این شکل که در استان البرز ۳، تهران ۲/۳ و در گیلان ۹/۳ ازدواج در برابر هر واقعه طلاق رخ داده است.

آمار مجردان در کشور

‏ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور در سن ازدواج قرار دارند، اما تاکنون برای تشکیل خانواده اقدام نکرده‌اند. ‏

محزون با بیان این‌که بیشترین ازدواج ثبت شده برای مردان در سنین ۲۵ تا ۲۹ سال است، می‌افزاید: آمار مردانی که در این سنین ازدواج کرده‌اند ۲۸۴ هزار و ۶۲۴ نفر بوده است و افزون‌بر این۲۵۲ هزار و ۵۸۶ نفر از دختران نیز در فاصله سنی ۲۰ تا ۲۴ سالگی ازدواج کرده اند. براساس آمار سازمان ثبت احوال ۸۶ درصد آقایان در فاصله سنی ۲۰ تا ۳۴ سالگی و ۸۵ درصد خانم‌ها نیز بین ۱۸ تا ۲۹سالگی ازدواج کرده‌اند.

وی همچنین می‌گوید: در۵/۱۰ درصد کل ازدواج‌ها سن دختران بیشتر از پسران بوده است، به این شکل که در ۶/۳درصد ازدواج‌ها، دختران یک سال، در ۲/۰درصد ۲ سال و در ۶/۱ درصد ازدواج‌ها دختران ۳سال از پسران بزرگ‌تر بوده اند. افزون بر این، در ۹/۱۱درصد ازدواج‌ها، زوج‌ها همسن بوده‌اند.

< قبلی بعدی >

این مطلب رو هم چک کنید

طلاق فرهنگی

طلاق فرهنگی طلاق فرهنگی «من و شوهرم اختلاف فرهنگی زیادی داریم و نمی توانیم در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *