Home / اخبار / اخبار قضایی / وقتی در ارائه آمار ورودی به زندان‌ها بزرگ‌نمایی می‌شود/ آمارهای واقعی چه می‌گوید؟

وقتی در ارائه آمار ورودی به زندان‌ها بزرگ‌نمایی می‌شود/ آمارهای واقعی چه می‌گوید؟

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، چهارشنبه سی تیرماه یادداشتی در یکی از روزنامه‌های اصلاح طلب کشور در اعتراض به حقوق‌های نجومی برخی مدیران منتشر شد. نگارنده این یادداشت با نگاه به برخی آمارهای اعلام‌شده از سوی مراجع رسمی به ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی، این موضوع را به برخی بداخلاقی‌های سیاسی و آسیب‌هایی که در زیر پوست سیاست وجود دارد، ربط داده است.

اگرچه ارائه این آمار به مثابه بلندگویی برای رساندن صدای اعتراض آسیب دیدگان اجتماعی به گوش مدیرانی با حقوق ده‌ها میلیونی است که به گفته رهبر معظم انقلاب برداشت‌های آن‌ها از بیت المال نامشروع بوده است، ولی نکته قابل تامل در این نوشته آمار اشتباهی ورود سالانه به زندان‌ها است که باعث گمراهی مخاطبان می‌شود.

پرواضح است که برای تببین هر موضوعی مطابق با آمار، باید به تازه ترین اسناد موجود مراجعه کرده و آمار مقایسه‌ای و یا تحلیلی را ارائه داد، حال آنکه در این مطلب ورود سالانه ٦٠٠‌ هزار نفر به زندان‌های کشور که آماری مربوط به سال 93 است، مورد توجه بوده تا موفقیت دستگاه قضا برای تلاش در کاهش ورودی به زندان‌ها نادیده گرفته شود.

از این‌رو برای شفاف سازی ذهن مخاطبان این مطلب ذکر چند نکته و اشاره به برخی آمارها خالی از لطف نیست:

آن‌طور که رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرده است کشور ما نسبت به سال 93 با کاهش 20 درصدی ورودی زندان‌ها روبرو بوده است. اصغر جهانگیر در گفت‌وگویی که با داشته است به تلاش‌های قوه قضائیه در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید: با اقداماتی که بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری و به دنبال آن دستور رئیس قوه‌قضاییه انجام شد، ورودی زندان‌ها کاهش یافت و از حدود 600 هزار نفر در سال 93 به حدود 450 هزار نفر در سال 94 رسیده است.

در همین زمینه: ورودی زندان‌های کشور 20 درصد کاهش یافته است/ اهتمام دستگاه قضا برای کاهش جمعیت کیفری

پس با قاطعیت می‌توان اعلام کرد که کاهش جمعیت کیفری یکی از دغدغه‌های اصلی دستگاه قضا است که در چند سال اخیر با جدیت دنبال شده و موفقیت‌هایی را نیز به همراه داشته است که نشان از اهتمام ویژه قوه قضائیه برای کاهش ورودی به زندان‌ها دارد.

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه نیز در دیدار با مقام معظم رهبری که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی بر کاهش تعداد زندانیان گفت: در این خصوص دستورالعمل جامع و دقیقی تدوین شده است و به دنبال مجازات‌های جایگزین حبس هستیم و ورودی زندان‌ها نیز ۲۰ درصد کاهش یافته است.

در همین زمینه:تهاجم به قوه قضائیه، در دوره کنونی افزایش بیشتری پیدا کرده/ انعکاس خدمات این قوه و اطلاع رسانی آنها به مردم بسیار ضروری است

همچنین در فصل سوم گزارشی که در همایش قوه قضائیه از سوی وزیر دادگستری در رابطه با وضعیت زندان‏زدایی و رسیدگی به امور زندانیان ارائه شد، اعلام گردید که ورودی به زندان‌ها و بازداشت‏های سراسر کشور در سال ۱۳۹۴ به 478.000 نفر رسید که 70.000 نفر کمتر نسبت به سال ۹۳ است.

در همین زمینه:ارائه گزارش عملکرد دستگاه قضا از سوی وزیر دادگستری/ ارائه 88 درصد خدمات ثبتی به صورت الکترونیک

از سوی دیگر اظهارات رئیس سازمان زندان‌ها در دیدار با دادستان تهران برای تغییر رویکرد استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس و پرهیز از سخت گیری‌های غیرضروری به خوبی نشان می‌دهد که عزم دستگاه قضا برای کاهش ورودی به زندان‌ها جزم است و تا سال‌های آینده این آمار کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد و اگر دولت اعتبارات لازم را به سازمان زندان‌ها و قوه قضائیه اختصاص دهد این اقدامات در دستگاه قضا شیب تندتری به خود خواهد گرفت.

در همین زمینه:حبس الکترونیکی معطل تکمیل زیرساخت‌ها است

پس مقایسه آمار ورود به زندان‌ها در سال‌های 93 و 94 به خوبی نشان می‌دهد که مسئولان قوه قضائیه با دغدغه‌ای که در کنترل ورودی زندان‌ها و در نتیجه آن کمرنگ شدن آسیب‌های اجتماعی دارند، صف و مسیرشان را از مدیرانی که رفاه خود را به آسایش مردم ترجیح می‌دهند جدا کرده‌‌اند. البته اظهارات رئیس قوه قضائیه در جلسه این هفته مسئولان عالی قضایی نیز علاوه بر اینکه پاسخی به کسانی بود که به طرح شایعاتی در رابطه با حقوق‌های ده‌ها میلیونی در دستگاه قضا پرداختند، به روشنی قاطعیت دستگاه قضا در برخورد با متخلفان در زمینه حقوق‌های نجومی را نشان داد تا باز هم قوه قضائیه با اقتدار خود دستگاه پیشتاز در ترمیم اعتماد خدشه دار شده مردم به نظام جمهوری اسلامی باشد.

آیت الله آملی لاریجانی در این جلسه با تاکید بر لزوم هماهنگی قوای سه گانه در رسیدگی به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی، افزود: قوه قضائیه بنا به وظیفه خود با اعمال مجرمانه در این خصوص برخورد می‌کند و اموال به ناحق تصاحب شده حتماً باید به بیت المال باز گردانده شود.نباید کاری کنیم که تخلف برخی مدیران در این زمینه به پای همه مدیران پاک دست و زحمت کش نوشته شود.

رئیس دستگاه قضا با اعلام اینکه «در قوه قضاییه با چنین مسئله‌ای برخورد نکرده‌ایم» گفت: در خصوص موضوع حقوق‌های نامتعارف باید دقیق تر صحبت کرد و نباید بگوییم که همه قوا در این مسئله مشترکند. تاکنون در خصوص حقوق‌های نامتعارف در قوه قضاییه چنین ارقامی نداشته‌ایم و گزارشی دریافت نشده است.

در همین زمینه: تاکنون در خصوص حقوق‌های نامتعارف در قوه قضائیه چنین ارقامی نداشته ایم و گزارشی دریافت نشده است

به طور قطع اگر در تحلیل یافته‌های آماری دقت لازم مورد توجه قرار گیرد راحت تر می‌توان در مواجهه با برخی پدیده‌ها راهبردهای موثری را اتخاذ و به حل آن کمک کرد، علاوه براین انتشار آمارهای نادرست موجب تشویش اذهان عمومی شده و تلاش‌های مسئولان برای کنترل آن را در نگاه افراد جامعه خنثی می‌نمایند لذا ضروری است که رسانه‌ها در انتشار آمار دقت کافی را لحاظ کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *