x
سایت وکیل / اخبار وکالت / پاسخی به رئیس اسکودا/اگر مخالف خروجی فارغ التحصیل هستید چرا خود کانون اقدام به افتتاح دانشکده حقوق کرد؟

پاسخی به رئیس اسکودا/اگر مخالف خروجی فارغ التحصیل هستید چرا خود کانون اقدام به افتتاح دانشکده حقوق کرد؟استاد عزیز در سایت وکیل ملت در مورخه دوم بهمن ۹۵ فرمودید:

(توجه شود اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران متشکل از کانون‌های وکلاست که به اختیار خود برای هماهنگی آن را تشکیل داده‌اند و خود کانون‌ها به اتکای قانون لایحه استقلال تشکیل شده‌اند و می‌شوند. به عبارت دیگر، هر جا ۶۰ وکیل در استانی حضور داشته باشند باید کانون وکلا تشکیل شود و اینک ۲۵ کانون داریم و فقط استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان باقی مانده‌اند که وابسته به کانون‌های دیگر هستند اما شرط تشکیل کانون در همه آنها وجود دارد.)   … اولا بحث استقلال که فرمودید ایجاد شبهه میکنه چرا که اگر وجود استقلال بدون نظارت  هیئتی خارج از کانون باشد فساد آور است  پس وجود هیئت نظارت بی طرف لازمه هر استقلال پاک است و لایحه استقلال به تنهایی کافی نیست .
 توضیح دهید ایا هیئت نظارت بی طرف برای نظارت بر کانون وجود دارد ؟

همانطور که مستحضر هستید در در رابطه با تعداد پزشک در اساسنامه عضویت در هر سال را  حدود۷۵۰۰ نفر اعلام نموده  در مقایسه با کانون وکلا که امسال  در کل کشور ۱۵۰۰ نفر اصلا قابل مقایسه نیست .. هر چند که پزشکان محترم بدون آزمون پروانه  مطب را کسب میکنند ولی متاسفانه گذشتن از سد آزمون به صورتی نا ممکن شده . در رابطه با نظام پزشکی هیچ محدودیتی در رابطه اشباع و عدم اشباع بازار ندارد … ولی لایحه استقلال باعث شده که تصمیم بگیرید که بازار را به نفع صنفخود به کنترل در بیاورید .
در قسمتی دیگر فرمودید : تعداد جذب هر سال تابعی است از آمارهایی که در اختیار مقامات قضایی است و همین طور چارت هر استان از نظر قضایی که تعیین می‌کند چند وکیل جدید برای آن استان موردنیاز است .  چرا در قوه قضاییه میلیونها پرونده رسیدگی نشده داریم ؟ بیشتر از نیمی از پرونده های موجود در دادگاهها فاقد وکیل هستند … این نشان از ضعف کانون هست که وکلای محترم باید بنشینند تا موکل به وکیل رجوع کنه و وکیل محترم هم هر مبلغی به موکل بگوید موکل اجبارا برای رهایی خود باید بپردازد ..به همین دلیل است که نیمی از پرونده ها فاقد وکیل است چرا که توان پرداخت هزینه وکیل را ندارند …


وضعیت وکیل تسخیری هم که خود دقیقا واقفید نیازی به توضیح نیست … اگر لایحه استقلال را نیک پنداریم کانون وکلا باید هر روزه طرح های جدید به اعضا پیشنهاد کند…چرا طرح وکیل خانواده را اجرا نمی کنید .. چرا پیگیر این طرح خوب نیستید …


چرا که به تعداد خانوار در ایران طبق سایت امار امسال حدود ۲۵ ملیون خانوار در میهن عزیزمان هست . حال اگر هر ۵۰ خانواده یک وکیل ملزم به ارائه خدمات باشد حدود ۵۰۰۰۰۰ وکیل نیاز داریم … وکلا ماهانه یا سالانه مبلغی  از خانواده ها میگیرد و در طول سال هم اگر پرونده ای از موکل دیگری هم به او رسید قبول کند …. اکنون تا رسیدن به ۵۰۰  هزاروکیل راه درازی در پیش است یقینا هر سال با افزایش خانوار نیاز به وکیل بیشتر هم خواهیم داشت / .یقینا دیگر هیچ پرونده ایی  معطل نمی ماند و از طرف دیگر کسی نسبت به پرداخت هزینه حداقلی شانه خالی نمی کند .. و مهمتر از همه تقسیم ثروت بین وکلا به صورت عادلانه صورت میگیرد .به جرات میگویم ۹۰ درصد وکلای محترم هم موافق چنین طرحی هستند . چرا چنین تصمیمی اتخاذ نمی کنید …
آیا این  شبهه نیست که به انحصار عده ایی لطمه میزند ؟

در جایی فرمودید که قضات محترم و کارشناسان حقوقی بازنشسته هم بعد از بازنشستگی وکیل می شوند و جا را برای جوانان تنگ می کنند انصافا این جای نگرانی است که از خدمات افراد باسابقه مردم ایران محروم شوند مگر کانون شما ادعای استقلال ندارد و نمی گویید که وکلای ما بهترینها هستند پس وقتی بهترینید نگران چه هستید چون قاعده کلی این است بهترینها از رقابت نمی ترسند آیا قهرمان کشتی مثلا وزن ۷۵ کیلو در کشور باید از کشتی گرفتن با یک جوان عادی ۷۵ کیلویی باید نگران باشد ؟ چرا هیچ پاسخی به این امر نمی دهید که آیا مسئولان تعیین ظرفیت وکالت در حال و آینده در امر وکالت ذینفعند یا خیر؟ نکند از پاسخ به این سوال نگرانید.
در قسمتی دیگر فرمودید قریب۴۳۰  دانشگاه حقوق هست ؟ چرا خود کانون اقدام به افتتاح  دانشکده علمی کاربردی کردید اگر خود مخالف  خروجی فارغ التحصیل رشته حقوق هستید ؟  جالب تر از اینکه جدیدا اعلام کردید عده ایی از فارغ التحصیلان برای شرکت در ازمون ۹۶ باید ۳۰ واحد از دروس را مجددا با پرداخت شهریه علیرغم پاس کردن واحد ها و گرفتن نمره و حتی گرفتن مدرک مجددا ان  ۳۰ واحد را باید بگذرانند … مدرک هم موجود هست .ایا این نشان از ضعف سیستمی نیست که شما مقام ارشد آن هستید ؟
در قسمتی دیگر فرمودید : بدیهی است این دانشکده‌ها جوانان را ۴ سال سرگرم نگه می‌دارند و پدران و مادران دانشجویان نیز در محاورات می‌گویند فرزندمان دانشجوست و گاهی هم می‌گویند درس وکالت می‌خواند. اما این وضعیت فقط ۴ سال به طول می‌انجامد و بعد از آن همین گرفتاری‌هایی مطرح می‌شود که هم‌اکنون شده و کاملا هم قابل درک است اما کانون‌های وکلا هیچ تقصیری در این میان ندارد…. ایا خود کانون با تاسیس دانشکده علمی کاربردی در خ هفت تیر این عمل را انجام ندادید … ایا جوانان را ۴ سال سرگرم نکردید و شهریه و سود نگرفتید .دانشکده شما که  تدریس مجدد ۳۰ واحد که در قسمت قبل توضیح دادم که ۵ سال سرگرم کردید ؟  توضیح دهید چرا این اتفاق افتاده و چرا فارغ التحصیلان دوباره بعد از اتمام سر کلاس درس بنشینند و شهریه بدهند ؟ چون آزمون بی منطق در راه هست ؟

در قسمتی دیگر فرمودید ؟ ( موسسات حقوقی علی‌القاعده باید به هر حال مشکلات افرادی را که به آنها مراجعه می‌کنند حل کنند که معمولا نمی‌کنند و بدیهی است که کانون‌های وکلا در زمینه اقدامات این موسسات و وابستگان آنها و به طور کلی کسانی که عضو کانون وکلا نباشند هیچ مسئولیتی ندارد. ) خوب است که میدانید و موسسات حقوقی را از خود نمی دانید .. ولی خوب می دانید که در این موسسات چه میگذرد . همین استقلال و تصمیم گیری های نادرست و نا بجا  برای سهمیه بندی و ازمون وکلا هست که میدانی برای رقابت آزاد باز می کند .اگر ازمونی نبود و تعداد وکیل کافی بود ادامه کار این موسسات اصلا برای موسسان آن صرفه اقتصادی نداشت و موسسات به کار اصلی خود یعنی اشاعه فرهنگی عدالت اسلامی میپرداختند پس قبول کنید سیاست انحصارگرایانه کانون شما باعث رشد موسسات حقوقی است چون مدیران این موسسات با توجه به نیاز بازار به کار حقوقی مشغولند مثل اینکه باب شده که کانون همه چیز را برای صنف خود بخواهد در صورتیکه از قدیم گفته اند که آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند.

جناب اقای کشاورز استاد عزیز ؟
در قسمتی دیگر فرمودید :

بسیاری بر این عقیده‌اند که وکلا پولدارند و همین امر یکی از دلایل گرایش به رشته حقوق است. به گمان من این شایعات مصداق همان بوی کباب است. واقعیت این است که همچنان که بنده بارها در مقاطع مختلف زمانی در جلسات گوناگون صریحا گفته ام هیچ کس از طریق وکالت نمی تواند «پولدار» شود.
بله شما فرمودید که حاضرم از خود من شروع شود و لیست اموالم را منتشر کنم بسم الله چرا این کار را نمی کنید لطفا فهرستی از اموال خود و ۱۰۰ نفر از وکلای برتر را افشا کنید ؟  لطفا اصل ۴۹ قانون اساسی  را سریعا در مورد وکلای کانون اجرایی کنید فقط یادتان باشد قبلا این اموال را به نام ……… نکرده باشند بگذارید که جوانان ما بدانند که میانگین درآمد وکلای شما برابر یا کمتر از میانگین درآمد اعضای هیات علمی یا دکترهای شاغل در آموزش و پرورش یا نیروهای ارزشمند نظامی انتظامی یا امنیتی بیشتر نیست تا سخنانتان را باور کنیم اصلی در کشورهای پیشرفته است که نباید درآمد امور خدماتی بیشتر از درآمد تولیدکنندگان باشد. آیا میانگین درآمدتان از میانگین درآمد مهندسان کمتر است؟
منتها النهایه خواهش می کنم این امکان هم باشد که ما روی افراد مختلفی انگشت بگذاریم و بخواهیم پاسخ دهند از کجا آورده‌اند به هر حال بارها گفته‌ام وکلا همان گروهی هستند که بیرونشان دیگران و درونشان خودشان را می کشد. این افرادی که شما میفرمایید انگشت شمار نیستند بلکه  بسیار و بسیارند به گونه ای که شهره عام و خاصند و براحتی آب خوردن قابل اثبات.
در انتها عرض میکنم که استاد گرامی شما وکیل و استاد حاذقی هستید که علم شما در امر حقوق بر کسی پوشیده نیست ولی اگر مهارت در مدیریتتان هم مانند مهارت در امر حقوق بود الان فارغ التحصیل بی کار و مسافر کشی در میان فارغ التحصیلان رشته حقوق در حداقل بود نه اینکه یکی از بالاترین بی کاران کشور در رشته حقوق باشد که دارای شغل آزاد وکالت است با مدیریت صحیح و جلوگیری از انحصار در وکالت الان همه فارغ التحصیلان حقوق در کار وکالت با حداقل حق الوکاله  به نفع مردم ایران مشغول بودند و اینقدر آه و ناله پشت سرتان نبود …..بدانید که اه مظلوم روزی گریبان  بانیان و مصببین این مشکل را خواهد گرفت …..

فارغ التحصیل رشته حقوق دانشگاه شیراز

 

منبع وکیل ملت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *