x
سایت وکیل / agency / چگونه به کودک هفت ساله با توجه به شخصیت

چگونه به کودک هفت ساله با توجه به شخصیت

چگونه به کودک هفت ساله با توجه به شخصیت رفتاری او آموزش دهیم؟
چگونه به کودک هفت ساله با توجه به شخصیت رفتاری او آموزش دهیم؟

از خصوصیات این سن آن است که کودک آرام و در خود فرو رفته است؛ دقت او از کودک شش ساله بیشتر است؛ حس تعادل و توازن در او کامل تر شده است؛ پسران به بازی فوتبال و تیراندازی علاقمند شده و دختران از جهیدن و لی لی بازی لذت می‌برند…

کودک در برابر خطرات اجتماعی هوشیارتر است و بهترین سرگرمی او آن است که مدت‌ها روی زمین دراز بکشد و یک دست خود را زیر سر بگذارد و با دست دیگر چیزی بنویسد؛ به مداد خیلی علاقه دارد، به ویژه مداد تراشیده و نوک تیز را به مداد نوک پهن ترجیح می‌دهد؛ حس تشخیص و تمییز در او دیده می‌شود؛ به خواندن علاقه بیشتری نشان می‌دهد؛ هنگام برخورد با مسأله‌ای که مخالف میل اوست، به جای اینکه ایستادگی کند و حق خود را بگیرد، غرغر کنان از آن صحنه کنار می‌رود و دلش می‌خواهد مکان جداگانه‌ای داشته باشد؛ به تلویزیون علاقمند است؛ گاهی اوقات مدرسه برای او کسل کننده می شود؛ مفاهیم اخلاقی در او پرورش می یابد و برای قواعد و مقررات و بازی ها اهمیت قائل است؛ اعمال دیگران را چه خوب و چه بد مورد داوری قرار می دهد؛ آشکار گریه نمی کند ولی گریه اش از ته دل و سوزناک است؛ دوگانگی روانی دارد، بعضی روزها شاد و بعضی روزها ناشاد است؛ پاره ای روزها خیلی خوب مسائل را درمی یابد و چیز یاد می گیرد و پاره ای روزها به عکس، همه چیز را فراموش می کند و گیجی فراوانی از خود نشان می دهد؛ گاهی خیال می کند همه با او مخالفند و کسی او را دوست ندارد و حتی می پندارد که پدر و مادر هم نسبت به او روش خصمانه و غیر عادلانه دارند.

 روش و اصول کلی آموزش

 1. در زمان آموزش، ظرفیت زمانی و توانی کودک را لحاظ نمایید. هرچه زمان کوتاه تر و بهینه تر، خستگی کمتر و استقبال کودک بیشتر خواهد بود.
 2. در آموزش های رفتاری و ارزشی سعی نمایید خود عامل بدان باشید. مثلا در رابطه با حفظ قرآن سعی نمایید خودتان به این امر مبادرت نمایید تا کودک با تمسک به روش عملی شما در حفظ قرآن خودش تلاش نماید.
 3. تغدیه های اضافی کودک باید منظور شود چون استفاده از انواع ویتامین ها در رشد و شکوفایی کودک موثر است.
 4. در نحوه پاسخ و یا آموزش، سیادت کودک بر آموزش شما اولویت دارد، آن را نشکنید.
 5. در اصل آموزش رعایت میزان تکرار مناسب لازم است از تکرار بیش از حد و خسته کننده پرهیز نمایید.
 6. پرهیز از امر به کودک؛ چرا که کودک را جری و کم شخصیت می کند و اصلا با روحیه او ناسازگار است و تبعات منفی زیادی به دنبال دارد.
 7. وظیفه پدر این است که از مادر در مقابل فرزند حمایت نماید و فرزند را با تشویق وادار نماید از مادر خود قدردانی و تشکر نماید. این وظیفه را نیز مادر در مقابل پدر خواهد داشت. در هر حال از هرگونه مشاجره و عدم حفظ شخصیت، حداقل درمقابل کودک باید پرهیز نمایند.
 8. بازی های کودک را ملاحظه کنید و سعی نمایید بازی های او جدید و هر روز پیشرفت نموده و جهت دار باشد.
 9. توجه به کودک خصوصا در میان جمع و اجازه معرفی و سلام و گفتگو
 10. عدم قطع گفتگوی کودک ولو خطا باشد.
 11. انجام مذاکرات علمی و مباحثه روشن و منطقی بین والدین و فرزندان تا کسانی که در سنین پایین تری هستند مناظره و مباحثه را بیاموزند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *