x
سایت وکیل / اخبار / اخبار قضایی / کاهش 20 درصدی ورودی پرونده‌های طلاق توافقی با اقدامات پیشگیرانه

کاهش 20 درصدی ورودی پرونده‌های طلاق توافقی با اقدامات پیشگیرانه

به گزارش گروه حقوقی و قضایی به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان البرز، احمد فاضلیان، رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست تبیین ظرفیت‌های قانونی شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم که با حضور معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در دادگستری کل استان البرز برگزار شد با اشاره به پیشرو بودن دستگاه قضا در امر پیشگیری، گفت: پس از تصویب قانون پیشگیری از وقوع جرم در مجمع تشخیص مصلحت نظام، افق جدیدی در مسیر نهادینه شدن امر پیشگیری در کشور و همکاری موثرتر دستگاه‌های مختلف فراهم شده است.

وی در ادامه به فعالیت‌های شورای پیشگیری از وقوع جرم در استان البرز پرداخته و اظهار داشت: در سال 94 اولین اقدامی که در زمینه پیشگیری در استان انجام شده تشکیل شوراهای پیشگیری از وقوع جرم استانی و شهرستانی بود که همه دستگاه‌های اجرایی، امنیتی و انتظامی استان همکاری خوبی برای تشکیل این شورا داشتند و از زمان شروع به کار تا امروز، این شورا مصوبات بسیار خوبی داشته و دستاوردهای قابل توجهی برای استان ایجاد کرده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز بهترین راهکار برای کاهش میزان رشد وقوع جرم را اتخاذ راهکارهای پیشگیرانه عنوان کرده و گفت: کشورهایی که توانستند این راهکار را اجرایی کنند موفقیت‌های چشمگیری در کاهش میزان وقوع جرایم داشته‌اند که قوه قضائیه نیز در جمهوری اسلامی ایران در زمینه پیشگیری از وقوع جرم، اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

8 اقامتگاه غیررسمی در البرز

عالی‌ترین مقام قضایی استان البرز نرخ رشد دو برابری جمعیت در استان که ناشی از مهاجرت لجام‌گسیخته است را عاملی موثر در کاهش خدمات‌رسانی دستگاه‌های مختلف عنوان کرده و افزود: دستگاه‌های خدمات‌رسان به مردم مجبور هستند هر لحظه در شرایط جدیدی قرار بگیرند به طوری که در حال حاضر بیش از 8 اقامتگاه غیررسمی با فرهنگ‌های مختلف شکل گرفته که کانون بزهکاری‌ها است و هروز تعداد و جمعیتشان در حال افزایش است.

رئیس کل دادگستری استان البرز سیاست‌های تامین مسکن برای افراد نیازمند را امری ضروری دانسته و متذکر شد: با وجود نیت خوبی که در ایده اجرای مسکن مهر وجود داشت به دلیل مکان‌یابی نامناسب و عدم تخصیص زیرساخت‌ها، شاهد معضلات جدید هستیم؛ مثلا در شهر جدید هشتگرد به یک باره 500-600 هزار نفر به جمعیت ساوجبلاغ اضافه‌ می‌شود بدون اینکه اقدامات لازم در زمینه ایجاد امکانات درمانی، ورزشی، قضایی و سایر زیرساخت‌ها پیش بینی شده باشد بنابراین این منطقه قطعا در آینده کانون معضلات جدید خواهد بود.

عالی‌ترین مقام قضایی استان شهرک‌های صنعتی با مشکلات زیست محیطی را معضل دیگر استان عنوان کرد و ادامه داد: در حوزه زمین‌خواری و تغییرکاربری هم با تخلفات زیادی روبه‌رو هستیم که موجب آسیب به بستر رودخانه‌ها و اراضی طبیعی می‌شود که بازگشت به شرایط اولیه غیرممکن یا پرهزینه خواهد بود.

بهترین راهکار برای کاهش ورودی

وی بهترین راهکار برای کاهش ورودی به محاکم استان را توجه به مقوله پیشگیری دانسته و گفت: در یک و نیم سال گذشته اقدامات بسیار خوبی انجام شده که امیدواریم با حاکم شدن نگاه پیشگیرانه در همه بخش‌ها، بتوانیم به اهداف تعیین شده در این زمینه دست یابیم.

فاضلیان 5 جرم اول استان را به ترتیب سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، نگهداری و مالکیت مواد مخدر، صدمه غیرعمدی و کلاهبرداری عنوان کرده و اظهار داشت: با اقدامات پیشگیرانه، میزان وقوع جرایم مزاحمت تلفنی، رابطه نامشروع، حمل و استعمال مواد مخدر، عدم رعایت ایمنی کار و نگهداری مشروبات الکلی و بسیاری دیگر از جرایم، کاهش محسوسی داشته‌ است.

وی سطح امنیتی کنونی استان البرز را رضایت بخش توصیف کرده و افزود: یکی از نقاط قوت استان، همکاری و تعامل بسیار سازنده و موثر دستگاه‌های متولی حوزه امنیت است که این اتفاق ضریب احساس امنیت در استان را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

کاهش20 درصدی ورودی طلاق توافقی

عالی ترین مقام قضایی استان راه‌اندازی مرکز مشاوره پیش از طلاق و برگزاری دوره‌های آموزشی پیش از ازدواج برای زوجین توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان را بسیار موفقیت‌آمیز عنوان کرد و گفت: با این اقدامات موفق شدیم میزان ورودی پرونده‌های طلاق توافقی را 20 درصد کاهش دهیم.

رئیس کل دادگستری استان البرز، تصریح کرد: هرجا برنامه کارآمد و موثر داشته‌ایم آثار قابل توجه آن را هم دیده‌ایم؛ لازمه موفقیت طرح‌های پیشگیرانه همکاری همه دستگاه‌ها است و همه باید توجه کنند که پیشگیری وظیفه قوه قضائیه نیست و باید همه دستگاه‌ها توان خود را مصروف پیشگیری کنند تا جرایم واقع شده در استان کاهش یابند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *