Home / اخبار وکالت / گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

به رأی پرونده كرسنت اعتراض می‌كنیم :وزیر دادگستری درباره اعلام حكم پرونده كرسنت و اینكه آیا ایران حق اعتراض به حكم دادگاه را دارد یا خیر؟ گفت: به حكم دادگاه اعتراض می‌كنیم زیرا امكان واخواهی وجود دارد. این پرونده در مرحله ابتدایی است و ما در حال پیگیری آن هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «مصطفی پورمحمدی» در جمع خبرنگاران درباره اینكه آیا اخبار منتشر شده درباره جریمه 18 میلیارد دلاری ایران در پرونده كرسنت صحت دارد؟ عنوان کرد: فعلا گام نخست و مرحله نخست است كه باید تلاش‌های حقوقی را افزایش دهیم و درباره مبلغ نیز حرفی نمی‌زنیم.وی در خصوص تخلف برخی كارخانجات لبنی نسبت به استفاده از روغن پالم اظهار کرد: مسئولان دولتی نخستین كسانی بودند كه در این زمینه اطلاع‌رسانی كردند. ما جلوی محصولات ناسالم را می‌گیریم تا محصولات سالم به شكل سابق عرضه شوند. دلیل اینكه قرار است از ابتدای مهرماه استفاده از این روغن متوقف شود، این است كه تا این زمان برای تغییر وضعیت اقدامات لازم انجام شود.

ارتقای دانش قضایی ، برنامه محوری دستگاه قضا

پورمحمدی درباره عملکرد دستگاه قضا در سال‌های اخیر نیز بیان کرد: قوه قضاییه مطالعات و آسیب‌شناسی زیادی در این خصوص انجام داده است، همچنین نقاط ضعف را بازیابی و به گزارش تبدیل كرده است.وزیر دادگستری ارتقای دانش قضایی و افزایش نظارت‌های درون‌سازمانی قوه قضاییه را یكی دیگر از برنامه‌های محوری دستگاه قضا ذكر كرد و افزود: نظارت در قوه قضاییه ارتقا یافته است؛ به‌طوری كه برخی قضات و كاركنان متخلف توبیخ، منفصل و حتی اخراج شده‌اند.وی با بیان اینكه پیشگیری از وقوع جرم یكی از اهداف جدی قوه قضاییه است، بیان کرد: اصلی‌ترین محور در بهبود فضای حقوقی و قضایی كشور كاهش جرم و تخلف است؛ اگر بتوانیم جرم و تخلف را در كشور كاهش دهیم، بلندترین گام را در بهبود و سلامت نظام قضایی برداشته‌ایم.

پیشگیری از وقوع جرم صرفا كار قوه قضاییه نیست

پورمحمدی اضافه کرد: پیشگیری از وقوع جرم صرفا كار قوه قضاییه نیست و سایر قوا و دستگاه‌ها و حتی سازمان‌های مردم‌نهاد باید در این زمینه به قوه قضاییه كمك كنند؛ هر چند قوه قضاییه گامی جدی در این زمینه برداشته است. وی با بیان اینكه برخی پیش‌بینی‌ها و قوانین اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری است، عنوان کرد: اگر این موضوعات تصویب شود گام بلندی برداشته‌ایم.وزیر دادگستری همچنین درباره سرنوشت لایحه حمایت از حقوق كودكان اظهار کرد: قوانین بسیار قوی در زمینه حقوق كودك وجود دارد؛ تلاش اول ما این است كه این قوانین اجرایی شود؛ هر چند قانون مشخصی نداریم اما در قوانین مختلف به این موضوع پرداخته شده است. نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده‌ایم تا برای مجموعه كودكان و نوجوانان، سیاست كامل و كلی نگاشته و پس از ارایه آن خدمت مقام معظم رهبری، این سیاست كلی برای كودكان، نوجوانان و جوانان كه سرمایه ملی ما هستند، تدوین شود. وی درباره این موضوع كه فردی برای پرداخت بدهی كامل بابك زنجانی اعلام آمادگی كرده است، گفت: از این‌گونه ادعاها زیاد مطرح شده است؛ ما از بررسی هیچ راهكاری ابا نداریم و هر راهكاری را به جد بررسی می‌كنیم، اما به این موضوعات خوش‌بین نیستم. پورمحمدی با تاکید بر اینکه دستگاه اطلاعاتی و قضایی كشور در حال پیگیری و همكاری هستند، ادامه داد: ما از رفتن به هر راهی كه وجوه بیت‌المال عودت داده شود، دریغ نمی‌كنیم. شاید تنها موضوعی كه از ابتدای این دولت به صورت مستمر و متمركز در سه قوه روی آن كار شده، موضوع بابك زنجانی است. متاسفانه پول زیادی از كشور خارج شده و تنها بخش كمی از آن داخل كشور است.

یك نظام اقتصادی سالم، به تولید متکی است

وزیر دادگستری همچنین در جمع مسئولان و كاركنان كارخانه «زرماكارون» با تاكید بر اینكه یك ملت قدرتمند حتی در بدترین شرایط نیز می‌تواند تولید داشته باشد، گفت: زمانی یك كشور به قدرت می‌رسد كه مردم آن در كمال آرامش به تولید و كار مشغول باشند. وی به وضعیت مردم غزه اشاره و بیان کرد: با وجود اینكه سرزمین غزه بیشترین تمركز جمعیتی دنیا را دارد و تمام مسیرها و امكانات صنعتی و كشاورزی آن بسته است، اما ملت آن ملتی قدرتمند هستند كه توان مبارزه دارند و در مقابل دشمنی كه بیشترین امكانات و حتی حمایت جهانی را دارد، مقاومت كرده‌است. پورمحمدی ادامه داد: یك نظام اقتصادی صحیح و سالم، نظامی است كه به تولید متكی باشد، هیچ جامعه‌ای تا زمانی كه به تولید مطمئن نرسیده باشد نمی‌تواند به ثروت بادوام، ماندگار و قابل اتكا دست پیدا كند. وی با بیان اینکه گردش اقتصادی مناسب، ضامن این چرخه صحیح است، عنوان کرد: جامعه‌ای كه اقتصاد مناسبی نداشته باشد به فرهنگ خوبی نیز دست پیدا نمی‌کند. زمانی كه یك جامعه از وضع اقتصادی نامناسبی برخوردار باشد فكر، اخلاق، فرهنگ و دین آن جامعه نیز نامناسب می‌شود. وزیر دادگستری توزیع درآمد صحیح و اقتصاد سالم را یكی از مشكلات كشورهای بزرگ دانست و گفت: در بسیاری از كشورهای بزرگ كه ادعای مدیریت دارند، توزیع ثروت به درستی صورت نمی‌گیرد. وی با بیان اینكه تولید دانش توان رقابت ایجاد می‌كند، اقتصاد امروز دنیا را اقتصادی دانش‌بنیان دانست و تصریح كرد: امروز ارزش افزوده به تولید علم و فكر است و اساس بقای بنگاه‌های اقتصادی نیز همین خواهد بود.

در مقابل کشورهای غربی، عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پورمحمدی در ادامه به تلاش‌های وزارت دادگستری برای رفع موانع تولید اشاره كرد و گفت: در دولت بیش از 8 ماه توسط كارشناسان اقتصادی بر روی لایحه رفع موانع تولید و مبارزه با ركود كار شده‌است كه به تازگی این لایحه نهایی و روز یك‌شنبه گذشته به مجلس ارسال شد. وی افزود: قرار است این لایحه یک‌شنبه در صحن مجلس بررسی شود؛ از قوه مقننه خواسته‌ایم هرچه زودتر این لایحه را تصویب كند چرا كه با تصویب این لایحه، حتی در چنین شرایط سخت و محدود‌كننده، شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود. وزیر دادگستری با تاكید بر اینكه تمام انگیزه دولت برقراری آرامش، به‌كارگیری تمام ظرفیت‌ها و توان كشور و نیز كاهش فشار كشورهای غربی است، اضافه کرد: نمی‌توانیم دشمن را از پیش رو برداریم اما باید سلاح آنها را از كار بیندازیم؛ در این مسیر آنها اهل تعامل نیستند و همه ما این را می‌دانیم؛ به همین دلیل به دنبال این هستیم كه موانع را از بین ببریم. وی با اشاره به اینكه تكلیف ما با كشورهای غربی روشن است، گفت: این موضوع بدان معنا نیست كه عقب‌نشینی كنیم، دنیای امروز دنیای حضور قوی و مباحثه هوشمندانه است و اگر از همه ظرفیت‌های موجود از جمله منابع انسانی به خوبی استفاده كنیم، این شرایط برای ما عامل رشد خواهند بود؛ در این مسیر تنها به آرامش و همدلی نیاز داریم كه دولت نیز در این جهت تلاش می كند.

حمایت

کلمات کلیدی:

  • cdv nhnsjvd
  • اخبار حقوقی
  • اخبار کرسنت
  • ارتقائ دانش قضایی
  • اسید پاشی در اصفهان
  • خبر اسید پاشی
  • خبرنامه حقوقی
  • خبرهای پیشگیری
  • مصطفی پور محمدی
  • وزیر دادگستری و کرسنت
< قبلیبعدی >

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *