خانه / اخبار وکالت / گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

گزیده ای از سخنان وزیر دادگستری

به رأی پرونده کرسنت اعتراض می‌کنیم :وزیر دادگستری درباره اعلام حکم پرونده کرسنت و اینکه آیا ایران حق اعتراض به حکم دادگاه را دارد یا خیر؟ گفت: به حکم دادگاه اعتراض می‌کنیم زیرا امکان واخواهی وجود دارد. این پرونده در مرحله ابتدایی است و ما در حال پیگیری آن هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «مصطفی پورمحمدی» در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا اخبار منتشر شده درباره جریمه ۱۸ میلیارد دلاری ایران در پرونده کرسنت صحت دارد؟ عنوان کرد: فعلا گام نخست و مرحله نخست است که باید تلاش‌های حقوقی را افزایش دهیم و درباره مبلغ نیز حرفی نمی‌زنیم.وی در خصوص تخلف برخی کارخانجات لبنی نسبت به استفاده از روغن پالم اظهار کرد: مسئولان دولتی نخستین کسانی بودند که در این زمینه اطلاع‌رسانی کردند. ما جلوی محصولات ناسالم را می‌گیریم تا محصولات سالم به شکل سابق عرضه شوند. دلیل اینکه قرار است از ابتدای مهرماه استفاده از این روغن متوقف شود، این است که تا این زمان برای تغییر وضعیت اقدامات لازم انجام شود.

ارتقای دانش قضایی ، برنامه محوری دستگاه قضا

پورمحمدی درباره عملکرد دستگاه قضا در سال‌های اخیر نیز بیان کرد: قوه قضاییه مطالعات و آسیب‌شناسی زیادی در این خصوص انجام داده است، همچنین نقاط ضعف را بازیابی و به گزارش تبدیل کرده است.وزیر دادگستری ارتقای دانش قضایی و افزایش نظارت‌های درون‌سازمانی قوه قضاییه را یکی دیگر از برنامه‌های محوری دستگاه قضا ذکر کرد و افزود: نظارت در قوه قضاییه ارتقا یافته است؛ به‌طوری که برخی قضات و کارکنان متخلف توبیخ، منفصل و حتی اخراج شده‌اند.وی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم یکی از اهداف جدی قوه قضاییه است، بیان کرد: اصلی‌ترین محور در بهبود فضای حقوقی و قضایی کشور کاهش جرم و تخلف است؛ اگر بتوانیم جرم و تخلف را در کشور کاهش دهیم، بلندترین گام را در بهبود و سلامت نظام قضایی برداشته‌ایم.

پیشگیری از وقوع جرم صرفا کار قوه قضاییه نیست

پورمحمدی اضافه کرد: پیشگیری از وقوع جرم صرفا کار قوه قضاییه نیست و سایر قوا و دستگاه‌ها و حتی سازمان‌های مردم‌نهاد باید در این زمینه به قوه قضاییه کمک کنند؛ هر چند قوه قضاییه گامی جدی در این زمینه برداشته است. وی با بیان اینکه برخی پیش‌بینی‌ها و قوانین اکنون در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری است، عنوان کرد: اگر این موضوعات تصویب شود گام بلندی برداشته‌ایم.وزیر دادگستری همچنین درباره سرنوشت لایحه حمایت از حقوق کودکان اظهار کرد: قوانین بسیار قوی در زمینه حقوق کودک وجود دارد؛ تلاش اول ما این است که این قوانین اجرایی شود؛ هر چند قانون مشخصی نداریم اما در قوانین مختلف به این موضوع پرداخته شده است. نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده‌ایم تا برای مجموعه کودکان و نوجوانان، سیاست کامل و کلی نگاشته و پس از ارایه آن خدمت مقام معظم رهبری، این سیاست کلی برای کودکان، نوجوانان و جوانان که سرمایه ملی ما هستند، تدوین شود. وی درباره این موضوع که فردی برای پرداخت بدهی کامل بابک زنجانی اعلام آمادگی کرده است، گفت: از این‌گونه ادعاها زیاد مطرح شده است؛ ما از بررسی هیچ راهکاری ابا نداریم و هر راهکاری را به جد بررسی می‌کنیم، اما به این موضوعات خوش‌بین نیستم. پورمحمدی با تاکید بر اینکه دستگاه اطلاعاتی و قضایی کشور در حال پیگیری و همکاری هستند، ادامه داد: ما از رفتن به هر راهی که وجوه بیت‌المال عودت داده شود، دریغ نمی‌کنیم. شاید تنها موضوعی که از ابتدای این دولت به صورت مستمر و متمرکز در سه قوه روی آن کار شده، موضوع بابک زنجانی است. متاسفانه پول زیادی از کشور خارج شده و تنها بخش کمی از آن داخل کشور است.

یک نظام اقتصادی سالم، به تولید متکی است

وزیر دادگستری همچنین در جمع مسئولان و کارکنان کارخانه «زرماکارون» با تاکید بر اینکه یک ملت قدرتمند حتی در بدترین شرایط نیز می‌تواند تولید داشته باشد، گفت: زمانی یک کشور به قدرت می‌رسد که مردم آن در کمال آرامش به تولید و کار مشغول باشند. وی به وضعیت مردم غزه اشاره و بیان کرد: با وجود اینکه سرزمین غزه بیشترین تمرکز جمعیتی دنیا را دارد و تمام مسیرها و امکانات صنعتی و کشاورزی آن بسته است، اما ملت آن ملتی قدرتمند هستند که توان مبارزه دارند و در مقابل دشمنی که بیشترین امکانات و حتی حمایت جهانی را دارد، مقاومت کرده‌است. پورمحمدی ادامه داد: یک نظام اقتصادی صحیح و سالم، نظامی است که به تولید متکی باشد، هیچ جامعه‌ای تا زمانی که به تولید مطمئن نرسیده باشد نمی‌تواند به ثروت بادوام، ماندگار و قابل اتکا دست پیدا کند. وی با بیان اینکه گردش اقتصادی مناسب، ضامن این چرخه صحیح است، عنوان کرد: جامعه‌ای که اقتصاد مناسبی نداشته باشد به فرهنگ خوبی نیز دست پیدا نمی‌کند. زمانی که یک جامعه از وضع اقتصادی نامناسبی برخوردار باشد فکر، اخلاق، فرهنگ و دین آن جامعه نیز نامناسب می‌شود. وزیر دادگستری توزیع درآمد صحیح و اقتصاد سالم را یکی از مشکلات کشورهای بزرگ دانست و گفت: در بسیاری از کشورهای بزرگ که ادعای مدیریت دارند، توزیع ثروت به درستی صورت نمی‌گیرد. وی با بیان اینکه تولید دانش توان رقابت ایجاد می‌کند، اقتصاد امروز دنیا را اقتصادی دانش‌بنیان دانست و تصریح کرد: امروز ارزش افزوده به تولید علم و فکر است و اساس بقای بنگاه‌های اقتصادی نیز همین خواهد بود.

در مقابل کشورهای غربی، عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پورمحمدی در ادامه به تلاش‌های وزارت دادگستری برای رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: در دولت بیش از ۸ ماه توسط کارشناسان اقتصادی بر روی لایحه رفع موانع تولید و مبارزه با رکود کار شده‌است که به تازگی این لایحه نهایی و روز یک‌شنبه گذشته به مجلس ارسال شد. وی افزود: قرار است این لایحه یک‌شنبه در صحن مجلس بررسی شود؛ از قوه مقننه خواسته‌ایم هرچه زودتر این لایحه را تصویب کند چرا که با تصویب این لایحه، حتی در چنین شرایط سخت و محدود‌کننده، شاهد جهشی بزرگ خواهیم بود. وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه تمام انگیزه دولت برقراری آرامش، به‌کارگیری تمام ظرفیت‌ها و توان کشور و نیز کاهش فشار کشورهای غربی است، اضافه کرد: نمی‌توانیم دشمن را از پیش رو برداریم اما باید سلاح آنها را از کار بیندازیم؛ در این مسیر آنها اهل تعامل نیستند و همه ما این را می‌دانیم؛ به همین دلیل به دنبال این هستیم که موانع را از بین ببریم. وی با اشاره به اینکه تکلیف ما با کشورهای غربی روشن است، گفت: این موضوع بدان معنا نیست که عقب‌نشینی کنیم، دنیای امروز دنیای حضور قوی و مباحثه هوشمندانه است و اگر از همه ظرفیت‌های موجود از جمله منابع انسانی به خوبی استفاده کنیم، این شرایط برای ما عامل رشد خواهند بود؛ در این مسیر تنها به آرامش و همدلی نیاز داریم که دولت نیز در این جهت تلاش می کند.

حمایت

کلمات کلیدی:

  • cdv nhnsjvd
  • اخبار حقوقی
  • اخبار کرسنت
  • ارتقائ دانش قضایی
  • اسید پاشی در اصفهان
  • خبر اسید پاشی
  • خبرنامه حقوقی
  • خبرهای پیشگیری
  • مصطفی پور محمدی
  • وزیر دادگستری و کرسنت
< قبلی بعدی >

این مطلب رو هم چک کنید

طلاق فرهنگی

طلاق فرهنگی طلاق فرهنگی «من و شوهرم اختلاف فرهنگی زیادی داریم و نمی توانیم در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *